Szeretetláng
Angyi néni visszaemlékezései - 5. rész.
- A többi gyermekkel mi volt, ők is végig a hitben töltötték gyermekkorukat?
- Mindegyik, egyformán.
- És utána mi történt?
Angyi néni visszaemlékezései - 4. rész
- Na akkor azt, hogy hogy éltek akkoriban, szegénység volt, vagy gazdagság erről tessék beszélni.
- Hát a szegénységet talán annyiban tudom elmondani, hogy a Jó Isten mindig gondoskodott rólunk, hitben ráhagyatkozva éltünk és próbáltunk mindent megtenni amit lehetett. Mondjuk itt a gyerekeknek a ruházkodása, az hát ugye nem volt kis gond annyi gyereknek. Még csak nagyon az sem volt, hogy az egyik a másik gyerektől örökli, vagy valami. De volt olyan, amikor kisebbek voltak, majd nagyobbak, de egyforma nagyságban levők is voltak egyszerre, úgyhogy a ruha gondot nagyon-nagyon meg tudtam oldani az által, hogy nagyon jól tudtam varrni.
Angyi néni visszaemlékezései - 3. rész
- Amikor átértek hova mentek?
- Alistárba haza. Az ott nekem már közel volt, ismerős terület volt.
- Az akkor már újra Szlovák terület volt?
- Igen.
- Otthon mit szóltak?
Angyi néni visszaemlékezései - 2. rész
- A Mosonyi apuék mit szóltak hozzá?
- Az eljegyzésnek nagyon örültek, mert hát ők is megismerték az Alit. Ugye jó családból van, édesanyja meg a két húga. Az egyik húga Nyíregyházán volt. Nem még akkor Kassán! Igen, Kassán. És a Marika húga is egyetemet végzett, pedagógus tanár volt. Hát és megbíztak benne a szüleim. Így aztán meg volt az eljegyzés. Utána volt egy kis szép idő, sétálgattunk, udvarolgatás. Amúgy nem tudott udvarolni. Fogalma sem volt róla, hogy kell udvarolni. Fogalma sem volt.
Angyi néni visszaemlékezései - 1. rész
Hámori Alfonzné, Angyi néni (Angéla, Angyalka) törökbálinti házában élte élete utolsó heteit Kindelmanné Erzsébet asszony, a Szeretetláng lelki napló lejegyzője. Angyi néni 2011-ben hunyt el, előtte azonban készült vele egy nagyon érdekes interjú az életéről. Ezt közöljük most, részletekben. Itt az első rész a korai évekről és arról, hogy a férje, Ali bácsi hogyan lovagolt be az életébe a háború idején:
Egy kis Szeretetláng-történelem
Nemrégiben egy kedves testvérünktől egy szép csomag fényképet kaptunk még az 1990-es évek végétől a 2000-es évek első évtizedéig terjedő időszakból, amikor a törökbálinti Szeretetláng kápolna volt még az egyetlen Szeretetláng-kápolna, Kindelmanné Erzsébet asszony halála helyén. Az alábbi 21 képeken többek között Zsoldos Imre atya, a Szeretetláng ázsiai apostola, Róna Gábor atya, aki a latin-amerikai területen terjesztettel el a Szeretetlángot, Regőczi atya, aki éveken keresztül ott volt minden hónapban az utolsó szombati lelki napokon:
A Szeretetláng kegyelmi hatásai Erzsébet asszony életében
A Szűzanya többször kéri A Szeretetláng lelki naplóban, hogy engedjük már meg, hogy a Szeretetláng kiáradjon ránk és így a kegyelmi hatásai megjelenhessenek az életünkben. Azt is olvashatjuk, hogy a Szeretetláng olyan nagy kegyelmi kiáradás, amilyen még nem történt, mióta az Ige testté lett. Egykor a Szűzanya testileg szülte Jézust a világra, most pedig lelkileg adja nekünk, olyan tökéletesen, ahogyan csak ő tudja adni.
Kindelmanné Erzsébet asszony életrajzához
Talán nem tűnik túl nagy bátorságnak, ha azt állítjuk, hogy Erzsébet asszony életében valóban kiformálódott a krisztusi jellem, és ezért megfigyelhetők az életében azok a jó tulajdonságok, amit a teológia isteni erényeknek – hit, remény és szeretet -, valamint sarkalatos erényeknek - okosság, igazságosság, lelki erősség, mértékletesség -, nevez. Életrajzát olvasva látni fogjuk, hogyan formálta Isten az ő életét már kora gyermekkorától kezdve, nehézségeken és megpróbáltatásokon, de reményeken és vigasztalásokon keresztül is, hogy belülről megerősödjön, megtisztuljon és kitartó, hűséges munkása lehessen az Úr szőlőjének.
Erzsébet asszony aszkéziséről
A szentek életrajzában sokszor olvashatjuk, hogy megtérésük után radikális eszközökkel próbálják megfegyelmezni testüket. Böjtölnek, virrasztanak, olykor számunkra alig elképzelhető módon sanyargatják testüket, hogy egészen a Lélek ellenőrzése alatt tarthassák életüket.
Erzsébet asszony hivatása a lelki napló fényében
Kindelmanné Erzsébet asszony élete önmagában is a szolgáló szeretet szép példája. Ha azonban nem lenne a Szeretetláng lelki napló, akkor ő is csak egyike lenne a sok elrejtett életet élő, a nagyközönség előtt ismeretlen szentnek, férfinak és asszonynak, akik életszentségét csak a mennyben ismerik és fogjuk majd ismerni mi is. Úgy tetszett azonban Istennek, hogy Erzsébet asszony meghívását, életét és életszentségre törekvésének útját mindenki előtt ismertté tegye a lelki napló által.
Erzsébet asszony és az életszentség vizsgálata
Amikor egy életszentség hírében elhunyt ember életét hivatalos vizsgálat tárgyává teszik, elsősorban azt kutatják, hogy az illetőről igazolható-e, hogy hősies fokon gyakorolta a szeretetet. (Tehát nem azt, hogy történtek-e körülötte csodák, azok egyébként is Isten művei…) Összegyűjtik a körülöttük élők beszámolóit az életéről, tetteiről, hogy alaposan áttanulmányozzák, mit tett és milyen lelkülettel. Ezen túl természetesen arra is kíváncsiak, hogy az illető élete milyen gyümölcsöket termett az életében, illetve az Isten által rábízott küldetésben.