Érdekességek
Leáshatunk-e a Föld középpontjáig?
Az emberiség eddig a legmélyebbre az oroszországi Kola-félszigeten fúrt, ahol a Kola Szupermély fúrással 12,2 kilométert értek el. Ez a távolság azonban mindössze a Föld középpontjáig vezető út 0,2%-a – állítja a YouTuber tudományos szakértő, Cleo Abram. Ez a projekt, amely a hidegháborús szuperhatalmak közti verseny része volt, jól mutatja, hogy még a legmodernebb technológiákkal is nehézségekbe ütközünk, ha ilyen mélységekbe akarunk hatolni.
Egy halálközeli élmény
Különös halálközeli élményről számolt be az amerikai Pam Reynolds Lowery, akit 35 éves korában élesztettek újra a műtőasztalon az orvosok. A nő '91-ben agyi aneurizma miatt került kés alá.
Rábukkantak a világ legparányibb békájára
A körömnél is kisebb miniatűr béka felfedezéséről a Campinas Állami Egyetem kutatói számoltak be. A Bahia államban élő békafaj alig valamivel nagyobb, mint ugyanitt élő közeli rokona, a Brachycephalus pulex, amely a legkisebb ismert gerinces állat. A Brachycephalusok nemében ez a hetedik faj, amelyet az 1 centiméternél kisebb, úgynevezett bolhavarangyok közé sorolnak – ebbe a nembe egyébként összesen 35 faj tartozik, közöttük valamivel nagyobb, élénk színű, mérges békák is.
Miről álmodnak a kutyák?
Szakértők szerint a kutyák azért rúgnak, rángatóznak vagy nyüszítenek alvás közben, mert ugyanúgy álmodnak, mint az emberek. A kutatók azt is megállapították, hogy sok esetben a kutyák saját gazdájukról álmodnak.
Egy réges-régi társasjáték: a malom
A malom egy őskor óta ismert motívum, ami az idők folyamán elveszítette a szakrális jelentésrétegét (sokáig a világrendre, illetve a világ feletti hatalomra utalt), és a középkorban egy csapásra Európa legismertebb táblajátékává vált.
Két testrészünk, ami életünk végéig nő
A felnőtté válás része, hogy testünk növekszik és folyamatosan alakul, legalábbis egy darabig. Van azonban két testrészünk, amely halálunkig nő.
Az emberi arc változása az elmúlt évszázadokban
Vannak kutatók, akik állítják, hogy az elmúlt 600 év alatt is változott az arcberendezésünk. Harminc, 1348 és 1349 között (az Európa lakosságának több mint felét megölő) pestisben meghalt áldozat koponyáját és az 1545-ben elsüllyedt Mary Rose roncsából előkerült 54 koponyát vizsgáltak meg a Birminghami Egyetemen, és meglepve látták a kutatók, hogy pár száz év alatt nemcsak hogy valamivel nagyobb lett, hanem tovább is finomodott a koponyánk.
Hogyan torzítják a méreteket a világtérképek
A világtérképeken legtöbbször a Mercator-vetületet alkalmazzák, ami nagyarányú méret- és alaktorzítással jár. Itt olyan érdekességeket gyűjtöttünk össze, amiket a térképen megpillantva, el se hinnénk elsőre:
Milyen íze volt az ókori bornak?
A bor a római kultúra szerves része volt, az orvoslástól a hétköznapi fogyasztásig számos területen fontos szerepet töltött be. De milyen is volt az ital íze, illata és külleme? Egy új tanulmány erre adhat választ – írja az IFLScience.
A leggyakoribb családnevek hazánkban
Az utónevekhez hasonlóan a Belügyminisztérium minden évben készít egy statisztikát arról is, hogy melyek a leggyakoribb magyar vezetéknevek. A legfrissebb adatok alapján évek óta egyetlen családnév vezeti toronymagasan a toplistát.
Miért csóválják a kutyák a farkukat?
Sok ezer éves együttélés ellenére sem tudjuk, hogy miért csóválják farkukat a kutyák. A Torinói Egyetem és a Bécsi Állatorvosi Egyetem munkatársainak új magyarázata szerint a viselkedésnek köze lehet a háziasításhoz és az emberi ritmusérzékhez.