A pénz prófétája
Miközben folyik a nagy fantáziálás a hamis prófétákról, hírbe hozva illuzionistáktól kezdve Ferenc pápáig mindenféle embert, a mozi bemutat nekünk egy igazi, tőről metszett hamis prófétát, a pénz prófétáját, a Wall Street farkasát. A film három órás és telt házzal megy, a kezdés előtt két órával már csak az első sorba lehetett jegyet kapni. Pénz, buli, meztelen nők, drogok, pénz és megint csak pénz, buli, nők, drogok, pénz – paráznaság, trágár beszéd és szélhámosság minden mennyiségben, ilyet rendes ember messzire elkerül, hát persze, hogy elmentem megnézni…
A kritikusok szépen fogalmaznak: „a film elkerüli a moralizálást és az ítéletalkotást” – azaz az ínycsiklandozó tortáról nem árulja el, hogy mérgezett, jöjjön rá az éhes ember, hogy az – de ebből a filmből ugyan nem jön rá! Kíváncsi lennék, hogy a film vége után hányan keltek fel úgy a székről, hogy ők is ezt akarják: a sok pénzt, a nőket, az őrületes bulikat!
A főszereplő Leonardo DiCaprio tökéletesen játssza a mindenkit meggyőzni képes tőzsdei csalót, aki nekünk is profi módon az arcunkba hirdeti a pénz evangéliumát. A „bővölködés teológiájának” keresztény evangelistái elbújhatnak mögötte, olyan meggyőző erővel beszél, s nem csak filmbeli hallgatói őrjöngenek, de a nézőtéren is sokaknak vele dobban a szíve...
A film egyébként egy valóságos személyről szól, Jordan Belfortról, aki szegény emberek megtakarításait énekelte ki a zsebükből, hogy azt semmitérő részfényekbe fektesse. Hat év alatt százmillió dollárnál is többet szedett le közel 1500 károsultról, majd szórt el kokainra, nőkre, helikopterre, jachtra – szóval semmi értelmesre. Amikor elkapták, vádalku keretében öt éven át volt az FBI besúgója, minden társát feldobta, így megúszta egy nem egészen kétéves büntetéssel egy teniszpályás börtönben. A károsultak persze futhattak a pénzük után…
Nos, a film ennek az embernek állít aranyszobrot. (DiCaprio briliáns alakításáért pedig kijár az Oscar, ha ezért sem kapja meg, akkor már semmiért…) A film – és rendezője, a maffia-filmek mágusa, Martin Scorcese - nem tagad semmit, se Belfort tönkrement házasságát, se a drogfüggőségét, de ezek mind elmosódnak a bulihegyek, a vicc és a kárörvendés mögött. Igen, a kárörvendés mögött, mert nem a becsapott szerencsétleneknek szurkolunk, nem igazságtételt várunk, a „balekok” története meg sem jelenik a vásznon, a kárvallottak nincsenek jelen a filmben, a film főhőse Belmont, a pénz gátlástalan prófétája, akit soha nem érdekelt, mi lesz azokkal, akiket becsapott.
„Belehalt valaki? Hát akkor meg? - ez volt a reakciója egy újságírói kérdésre még 2000 körül, amikor azt firtatták, a lelkiismerete hogy viseli el ennyi ember átverését. (…) „Összesen 110 millió dolláros kárt okozott a befektetőinek, amiből vagyontárgyai eladásai után 10-12 milliót fizetett vissza, majd vállalta, hogy büntetése letöltése után keresete felét átutalja abba az alapba, amit a károsultaknak hoztak létre. 2006-os szabadulása után írt két könyvet és eladta a filmjogokat, amivel becslések szerint úgy 3-4 millió dollárt keresett, amiből csak 223.000 dollárt volt hajlandó befizetni az alapba. Mindeközben Los Angelesben él, pontosabban a tengerparti Manhattan Beach-en, és önsegélyező előadásokat tart, melyeken azt magyarázza el a jelentkezőknek, hogyan tudnak annyi pénzt keresni, mint ő. A legújabb projektje talán a leggyomorforgatóbb: egy reality műsorban fog azoknak segíteni, akik ilyen-olyan okból a tönk szélére kerültek. A sors különös fintora lenne, ha azokkal kellene együtt dolgoznia, akiket ő tett tökre.” (index idézet)
Hány embert fog megnyerni ez a film a mammonnak? Nem tudni, de az biztos, hogy nagy siker mindenhol, bőven be fogja hozni a forgatási költségeit. A Nagy Hitető megint arcunkba rázza flittereit: nézd, ez a nagybetűs Élet, ezért érdemes élni: buli, pia, nők és pénz, pénz, pénz!
A lányom barátnőivel elment a Hobbit 2. részét megnézni. Ez is egy sikerfilm, de ebben legalább a jó győz, a rossz végül elbukik és nem hazudják a szépet rútnak és a mocskost tisztának. Szóval hazajött a lányom és azt mondta, most megértette a sátán egy nagy hitetését, a filmben ugyanis azt harsogja a gonosz: a fény sohasem győzheti le a sötétséget! Mindig a sötétség győz! Pedig milyen butaság – teszem hozzá -, hiszen egy szál égő gyertya is legyőzi a sötétséget és világosságot teremt. Igaz, nem az összes sötétséget és nem lesz mindenhol világos, de körülötte legalább az lesz!
Minél többen merjük vállalni a gyertya kis életét, annál nagyobb lesz a világosság. „Úgy világítson a ti világosságotok, hogy az emberek látva a jótetteiteket, dicsőítsék a Mennyei Atyát” – ezt Jézus Krisztus mondta, akiben árnyéka sem volt a sötétségnek. Őáltala, Ővele és Őbenne mi is bevilágíthatunk minden sötétségbe…
Sípos (S) Gyula (www.szeretetfoldje.hu)