Főmenü
Misszió
Rólunk
Ki olvas minket?
Oldalainkat 683 vendég és 0 tag böngészi
Durva mérgeket találtak a Magyarországon lefoglalt csempészcigarettákban
A Magyarországon lefoglalt csempészett cigarettákban a daganatkeltő komponensek mennyisége többszöröse volt a legálisan forgalmazható dohányáruban mért értékeknél, állapította meg az Országos Környezetegészségügyi Intézet. Az eredmény a szakembereket is megdöbbentette.
Az intézet a NAV által lefoglalt kínai, ukrán és szerb cigaretták toxicitását hasonlította össze az Magyarországon legálisan forgalmazható dohánytermékekével, mondta az Indexnek Beregszászi Tímea, az Országos Környezetegészségügyi Intézet levegő higiénés osztályának vezetője. A vizsgált csempészcigaretták közül csak a szerbnek és az ukrának volt zárjegye.
A vizsgálat elsősorban az olyan egészségkárosító hatású komponensek jelenlétére terjedt ki, mint a fémek, az illékony szerves vegyületek és a poliaromás szénhidrogének (PAH). Mint megállapították, az emberekben bizonyítottan rákot, valamint bőr- és tüdőelváltozásokat okozó nikkel az egyik csempészcigiben kétszer nagyobb mennyiségben volt jelen, mint a legálisan kapható cigarettákban.
A vesékre, májra és a herékre rákkeltő hatású kadmium vegyületeit négyszer nagyobb mennyiségben tudták kimutatni, míg a bizonyítottan rákkeltő benzol is 50 százalékkal nagyobb mértékben volt jelen. A vizsgálat azt is kimutatta, hogy az egyik elkobzott cigarettában háromszor annyi daganatkeltő komponense van a poliaromás szénhidrogéneknek, mint a többi cigiben.
Nem szabad elfelejteni, hogy a Magyarországon legálisan forgalmazott cigaretták is súlyosan egészségkárosító hatásúak – hívta fel a figyelmet Beregszászi Tímea. A különbség legfeljebb annyi, hogy az EU irányelvei nagy figyelmet fordítanak a dohánytermékek gyártásának szabályozására, a dohány összetevőinek és adalékanyagainak minőségére és a termékek nyomon követhetőségére.
A vizsgálat nem terjedt ki arra, miért volt ilyen sok toxikus anyag a csempészcigarettákban. Beregszászi Tímea szerint a mérgező anyagok megdöbbentően magas arányát több tényező okozhatta. Ilyen például, ha szennyezett talajon és környezetben termelik a dohányt, nincs megfelelő minőségbiztosítás a kiszárítás és feldolgozás során, és az sem mindegy, hol tárolják a terméket mielőtt forgalomba hozzák.