Ferenc pápa: a család szeretetközösség
Október 23. és 25. között tartotta XXI. plenáris ülését a Pápai Családtanács Rómában. Az összejövetel résztvevőit pénteken fogadta a pápa. A család: szeretetközösség, amely a házasságon alapul, védelmezi a gyermekeket és az időseket – emelte ki beszédében.
A család életközösség, amely önálló egység. Amint Boldog II. János Pál pápa írta Familiaris consortio kezdetű apostoli buzdításában: a család nem az azt alkotó személyek összessége, hanem szeretetközösség. Az a hely, ahol megtanulunk szeretni: az emberi élet természetes központja.
Olyan emberekből áll, akik szeretnek, párbeszédet folytatnak, feláldozzák magukat a másikért, óvják az életet, különösen a gyengébbekét. Túlzás nélkül állíthatjuk, hogy a család a világ és a történelem motorja. Mindenkinek a családon belül, az otthon melegében, a testvérekkel, édesanyával, édesapával együtt felnőve fejlődik a személyisége.
A család az a hely, ahol nevet, szeretetet kapunk, ahol megtanuljuk a párbeszéd és a személyek közötti kommunikáció művészetét. Itt ébredünk rá saját méltóságunkra, megtanuljuk elismerni – főleg, ha keresztény nevelést kapunk – minden ember méltóságát, különös tekintettel a betegekre, a gyengékre, a kitaszítottakra. Mindez a család-szeretetközösség elismeréséért kiált ma, az egyén jogait hangsúlyozó világunkban.
A második szempont, amelyre a Szentatya fölhívta a figyelmet: a család alapja a házasság, amely a férj és a feleség szabad döntésére és hűséges szerelmére épül. A párkapcsolatban és a családban felmerülő nehézségek és próbatételek hozzájárulnak ahhoz, hogy növekedjünk a jóságban, az igazságban és a szépségben.
Osztozni mindenben, önfeláldozásban és örömökben, számítás nélkül: ezt a tapasztalatot tanulhatják meg a fiatalok szüleiktől és nagyszüleiktől. Az Istenbe vetett hit élménye ez, a kölcsönös bizalomé, szabadságé és életszentségé, ami nem más, mint önmagunk hűséges és áldozatos odaajándékozása az élet minden napján.
A családi élet két legtörékenyebb szakasza: a gyermekkor és az időskor – tért rá beszéde harmadik részére Ferenc pápa. Az a társadalom, amely magára hagyja a gyermekeket és kirekeszti az időseket, kitépi gyökereit és elhomályosítja jövőjét. A kicsinyek és az idősek gondozása a civilizáltság jele – hangsúlyozta.
A család az evangelizáció nagyon fontos része. „Az igazi keresztény családokat a szekularizált világ fölismerheti a hűség, a türelem, az életre való nyitottság, az idősek tisztelete révén. Mindennek titka Jézus jelenléte a családban. Tisztelettel és bátorsággal felvértezve kínáljuk föl mindenkinek a házasság és a család szépségét, amelyet megvilágít az evangélium” – buzdított a Szentatya. Majd hozzátette: „figyelemmel és szeretettel forduljunk a nehéz helyzetben lévő családokhoz, azokhoz, akiknek el kell hagyniuk földjüket, a szétesett családokhoz, akiknek nincs otthonuk vagy munkájuk, vagy sok más okból szenvednek; a válságban lévő házastársakhoz vagy azokhoz, akik már különváltak. Mindenkihez közel akarunk lenni”.
Ferenc pápa végül kifejezte: a Pápai Családtanács most lezárult plenáris ülése értékes hozzájárulást adhat a jövőre esedékes rendkívüli püspöki szinódushoz, amelyet a család témájának szentelnek.
Vatikáni Rádió/Magyar Kurír