JoomlaTemplates.me by iPage Reviews

Megmenekült az ártatlanul halálra ítélt nő

Kategória: Uncategorised Megjelent: 2024. december 23. hétfő

Hazaérkezett szerdán a Fülöp-szigetekre Mary Jane Veloso, aki majdnem 15 éven át volt a halálsoron Indonéziában drogcsempészet miatt, és már 2015-ben is csak órákkal a betervezett kivégzése előtt halasztotta el Indonézia elnöke a halálbüntetése végrehajtását. A kétgyerekes anyukát hősnek kijáró tisztelettel fogadták szülőhazájában, ahol több mint egy évtizede küzdtek megmentéséért. Aktivisták szerint a nő ügye rávilágított a világ minden táján dolgozó Fülöp-szigeteki vendégmunkásokra leselkedő veszélyekre, sokan lesznek ugyanis közülük emberkereskedelem áldozatai.

Utolsó pillanatban elhalasztott kivégzés

Mary Jane Veloso alig két órára volt attól, hogy végrehajtsák rajta a golyó általi kivégzést egy indonéziai börtönben 2015. április 28-án, amikor az ország elnöke közbelépett. Annyira az utolsó pillanatban menekült meg a kivégzőosztag elől, hogy másnap több Fülöp-szigeteki lap is címlapon az éjfélre betervezett kivégzésének a hírével jelent meg. A kétgyermekes anyuka ügye akkor már nemzetközi hírré vált, tüntetések sorát tartották érte, sztárok követelték megmentését, és államfői szintű diplomáciai tárgyalások zajlottak érte.
Veloso sorsát milliók érezték magukhoz közel a Fülöp-szigeteken és Indonéziában is, ahol sokan kénytelenek külföldön munkát vállalni. Viszont rendszeresen előfordul, hogy a vendégmunkások emberkereskedők áldozataivá válnak, kizsákmányolják és rabszolgaként dolgoztatják őket. A szegény családba született Veloso 17 éves volt, amikor férjhez ment, majd miután különváltak, a két gyerekét egyedül nevelő nő 2009-ben Dubajban vállalt szobalányi munkát, ahonnan azonban hamar visszatért, miután állítása szerint munkaadója megpróbálta megerőszakolni.
A Human Rights Watch egy 2014-es jelentése szerint az Egyesült Arab Emírségekben rendszeresen előfordul, hogy szinte már rabszolgasorban tartják az ott házimunkára felvett külföldi nőket. A munkaadók gyakran elveszik az útleveleiket, nem engedik ki őket a házukból, ahol pihenő nélkül kell akár 20 órát is dolgozniuk, fizetésüket visszatartják, miközben fizikai és verbális bántalmazásoknak vannak kitéve, és egyes esetekben nemi erőszak áldozatai lesznek.
Hazaérkezése után a család egyik barátja Malajziában ajánlott munkalehetőséget Velosónak, de amikor oda érkezett, az állás mégsem volt elérhető. Ekkor a Maria Kristina Sergio nevű nő Veloso elmondása szerint Indonéziába küldte. Előtte azonban még Sergio a barátjával együtt ruhákat vásárolt neki, valamint egy bőröndöt is kapott tőlük.
Amikor azonban 2010. április 25-én megérkezett a Jáva szigetén található yogyakartai nemzetközi repülőtérre, a bőrönd falába rejtve 2,6 kilogramm heroint találtak nála az őt átvizsgáló vámosok.
A nőt alig pár hónappal később, októberben perbe fogták, amiben egy, a rendőrség által ajánlott kirendelt ügyvéd védte. Még abban a hónapban bűnösnek is találták drogcsempészet vádjában, és halálra ítélték. Végül a Fülöp-szigeteki kormány is elkezdett foglalkozni az ügyével, és egészen az indonéz legfelsőbb bíróságig mentek, de az helyben hagyta az ítéletet. Ezt követően a Fülöp-szigetek akkori elnöke az indonéz államfőtől kérte, hogy adjon kegyelmet Velosónak.

Milliók küzdöttek érte
Veloso ügyében a következő években nem történt előrelépés. Az országban akkor nem hajtottak végre kivégzéseket, de ez megváltozott, amikor a drog elleni háború fontosságát hangsúlyozó Joki Widodo került hatalomra, és a drogügyekben kiosztott halálbüntetéseket elkezdték újra végrehajtani. A Fülöp-szigeteki nő 2015 elején értesítette a családját, hogy végre fogják hajtani halálbüntetését.
Megmentéséért a Fülöp-szigeteki vendégmunkások érdekeit védő Migrante International nevű szervezet, emberi jogi és emberkereskedelem ellen küzdő ügyvédek emelték fel a hangjukat, az indonéz és Fülöp-szigeteki politikusokra pedig tüntetésekkel, valamint egy több mint kétszázezer aláírásos nemzetközi petícióval igyekeztek nyomást gyakorolni. Még a minden idők egyik legnagyobb bokszolójának tartott Manny Pacquiao is felszólalt az érdekében, megmentését sürgetve.
Azonban úgy tűnt, mindez hiábavaló, és a Fülöp-szigeteki elnök is hiába kérte az indonéz elnöktől a nő kivégzésének elhalasztását, a hatóságok végre fogják azt hajtani. Családja és két kisgyereke azzal a tudattal utazott ki hozzá meglátogatni a börtönben, hogy soha többet nem látják élve.
A tervezett kivégzés napjának reggelén azonban váratlan fordulat történt.
Feladta magát a rendőrségen az őt beszervező Maria Kristina Sergio és partnere, miután állításuk szerint halálos fenyegetéseket kaptak, és beismerték, hogy Velosót átverték. Aznap a Fülöp-szigetek elnöke, Benigno Aquino ötperces személyes megbeszélésen kérte a Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetsége (ASEAN) csúcstalálkozóján az indonéz elnököt, hogy kímélje meg a nő életét, azzal érvelve, hogy tanúként segíthet egy drogszindikátus felszámolásában.
A nő kivégzését végül az utolsó pillanatban halasztotta el Indonézia elnöke, de nem adott kegyelmet, így a halálbüntetés azóta is ott lebegett a továbbra is a nő feje felett. 2016-ban, miután a szintén a drog elleni harcias fellépést sürgető Rodrigo Duterte került hatalomra a Fülöp-szigeteken, úgy tűnt, hogy az új elnököt már nem érdekelte annyira Veloso megmentése, és akkori hírek szerint az indonéz elnöknek azt mondta, hogy végrehajthatják rajta a kivégzést. Ez azonban olyan hatalmas közfelháborodást okozott a Fülöp-szigeteken, hogy az indonéz elnök végül ezt kénytelen volt cáfolni.

Drogért halálbüntetés
Indonéziában rendkívül szigorú törvényekkel küzdenek a kábítószerek ellen, és rendszeresen kapnak halálbüntetést a drogcsempészet miatt elítélt emberek, köztük külföldiek is. Amikor Mary Jane Veloso kivégzését elhalasztották, egy indonézen és hét külföldin hajtották végre a halálbüntetést, köztük a Bali 9 néven ismertté vált, drogcsempészeten kapott ausztrál fiatalok két vezetőjét, valamint nigériaiakat és egy brazilt is kivégeztek.
Bár az ország akkori vezetése vehemensen ellenállt a nemzetközi nyomásnak, az ilyen ügyekben végrehajtott kivégzések egyre nagyobb külföldi tiltakozási hullámot váltottak ki. Elemzők szerint a globális reakció is közrejátszott abban, hogy 2016 nyara óta nem hajtottak végre egyetlen egy kivégzést sem. Ez azonban nem jelentette azt, hogy nem ítéltek volna senkit halálbüntetésre.
2023-ban 114 ember kapott halálbüntetést az Amnesty International jelentése szerint, 86 százalékukat droggal kapcsolatos bűncselekményekért ítélték el. A megelőző három évben is hasonló számok voltak, 2020 óta minden évben több mint 110 ember került a halálsorra, döntő többségük drogok miatt. Az indonéz kormány adatai szerint idén novemberben nagyjából 530 elítélt volt a halálsoron, köztük 96 külföldi.

A Fülöp-szigeteki vendégmunkások hőse
Veloso ügyében végül az mozgatta meg az állóvizet, hogy a 2022-ben hatalomra került új Fülöp-szigeteki elnök, Ferdinand Marcos, Jr. igyekezett diplomáciai úton elérni, hogy a nőt szabadon engedjék. Erre végül Prabowo Subianto új indonéz elnök októberi hatalomra kerülése után lett lehetőség. Marcos elnök november 20-án jelentette be, hogy a Fülöp-szigeteki kormány több mint egy évtizeden át tartó diplomáciai munkájának köszönhetően Indonézia átadja szülőhazájának a nőt, akit úgy jellemzett, mint aki „a körülmények áldozatává vált” és „a szegénység csapdájába esve egy kétségbeesett választást tett”.
A most 39 éves Veloso végül december 18-án, szerdán érkezett meg Manilába, ahol családja, köztük két fia várta, akik közül az idősebb hat, a kisebb egy éves volt, amikor édesanyjukat letartóztatták Indonéziában. Egyelőre egy női börtönbe szállították, ahol életfogytig tartó börtönbüntetését kellene letöltenie, de családja és támogatói arra számítanak, hogy elnöki kegyelmet fog kapni. Indonézia már jelezte, hogy elfogadják, ha ez utóbbi döntés születik. A hazatéréséről szóló megállapodásnak viszont az is része, hogy soha többé nem utazhat Indonéziába.
A nőért 15 éve küzdő Migrante International elnöke, Joanna Concepcion a halálsorról történt kiszabadulása után úgy jellemezte Velosót, mint aki „minden olyan migráns hőse, akik az emberkereskedelem beszüntetéséért küzdenek”. Az ügyben szintén felszólaló Liza Maza egykori Fülöp-szigeteki képviselő pedig azt mondta, hogy Veloso „egy olyan szegény országból származó áldozat, amely iparággá fejlesztette a munkaerőexportot”.
Olyan sokan vannak, hogy külön betűszó is van rájuk, az OFW (Overseas Filipino Worker – Külföldön Dolgozó Filippínó). A Fülöp-szigeteki statisztikai hivatal legfrissebb, idén szeptemberben közzétett adatai szerint 2,16 millióan dolgoztak más országban 2023 szeptembere és áprilisa között, ami majdnem tízszázalékos emelkedés az egy évvel korábbi adatokhoz képest. 55,6 százalékuk nő. A fő célország Szaúd-Arábia (20 százalék) és az Egyesült Arab Emírségek (13,6 százalék), Európába 8,4 százalékuk érkezik. Magyarországon a Fülöp-szigeteki elnöki hivatal közleménye szerint 2023 decemberében több mint 16 ezren dolgoztak.
A Fülöp-szigeteki vendégmunkásoknak komoly hozzájárulásuk van az ország gazdaságához, több mint 238 milliárd Fülöp-szigeteki pesót, azaz több mint 1600 milliárd forintnak megfelelő összeget küldtek haza 2023-ban.
(Ignácz Péter, telex.hu)

You have no rights to post comments