Főmenü
Misszió
Rólunk
Ki olvas minket?
Oldalainkat 847 vendég és 0 tag böngészi
Szép új világ - génmanipulált világító malac
Az újévi asztalon furcsán nézne ki a szájába dugott almánál is zöldebben világító génmanipulált malac, de nem is az volt a kínai tudósok célja, hogy az ünnepi lakomához készítsenek látványos alapanyagot. Az állatok azt bizonyítják, hogy idegen fajokból is lehet dns-t beültetni...
A Dél-Kínai Agrártudományi Egyetem munkatársai tíz egyedből álló transzgenetikus malacalmot hoztak létre, ugyanazzal a technikával, amivel korábban egy török kutatócsoport készített világító nyulakat: medúza dns-ét fecskendezték az állatok embriójába. Az állatok akkor fluoreszkálnak, ha ultraibolya fénnyel világítják meg őket.
A módszert a Hawaii Egyetem gyógyszerészeti karán fejlesztették ki. Ennek során az embriók citoplazmájába olyan plazmidot fecskendeznek be, amelyben megtalálhatók a medúza fluoreszcens zöld ragyogásáért felelős gének. A befecskendezett dns beintegrálódik a gazdaállat génjeibe.
A kutatóknak nem az a céljuk, hogy mindenféle világító állat kóboroljon a vadonban (bár a vadászatot ez kétségtelenül egyszerűbbé és sportszerűtlenebbé tenné), hanem hogy gyárak helyett élő szervezetekben tudjanak előállítani gyógyszerként is használható enzimeket.