Főmenü
Misszió
Rólunk
Ki olvas minket?
Oldalainkat 772 vendég és 0 tag böngészi
Két idézet Ferenc pápa önéletrajzából
Megjelent Ferenc pápa önéletrajza magyarul is, már kapható a könyvesboltokban. Érdekes és élvezetes olvasmány, tele izgalmas és megrendítő történetekkel, kulturális hivatkozásokkal versekre, filmekre, művészeti alkotásokra és nagyon szépen bemutatja, hogyan formálta a pápa életútja gondolkodásmódját. Következzék most két idézet a könyvből:
"Gyermekkoromban Rosa nagymama fejből megtanította nekem Alessondro Manzoni A jegyesek című művének, az olasz irodalom időtlen remekének első mondatait: 'A Comói-tó déli nyúlványa, két hegylánc koszorújában, csupa öböl meg bemélyedés, aszerint, amint a hegyek előugranak vagy hátrább húzódnak.' Nagyszerű ajándék volt. Négyszer is elolvastam, és még most is az asztalom közelében tartom, hogy újraolvassam. A regény egy bizonyos pontján egy kapucinus szerzetes, fra' Christoforo - aki súlyos hibát követett el, sokat szenvedett, majd megtért, és ferencesként megtanulta a konkrétság tudományát, amely valódi bölcsességet és az emberekhez való igaz közelséget feltételez - így szól a fiatal főhőshöz: 'Gyűlölhetsz és elkárhozhatsz; ezzel az egyetlen indulattal minden kegyelmet eltaszíthatsz magadtól. Mert akárhogy fordulnak dolgaid, akárhogy fordul szerencséd, jegyezd meg, hogy minden vesztedre fordul (...).' Milyen igaz. A gyűlölet megfojtja a lelket.
Emiatt határozottan kell reagálnunk a bezárkózás, az idegengyűlölet, az önmagunkba való visszahúzódáás, és a legrosszabb, a gyűlölet jelenségére. Erre hívtam fel a világ fiataljainak figyelmét a püspöki szinódust követő buzdításban. A gyűlölet, a megosztottság és a bosszú nem tesz mást, mint megmérgezi a reményt és mindentől megfoszt bennünket, amit talán meg akarnánk védeni, amit szeretünk."
"Fontos, hogy a fiatalok visszanyerjék az emlékeket és a gyökereket nagyszüleiktől, apáiktól és anyáiktól, hogy ne csak úgy lógjanak a levegőben, vagy hogy ne kövessenek el hasonló hibákat. Hogy megtudják, többek között, hogyan születik és növekszik a torz populizmus, az önmagát megszilárdító és elszigetelő szuverenizmus. Gondoljunk csak az 1932-1933-as német szövetségi választásokra és Adolf Hitlerre, az első világháború vereségének és a "tiszta vér" elméletének megszállottjára, aki Németország fejlődését ígérte, a bukott kormány szégyene után. Meg kell értetnünk a fiatalokkal, hol kezdődik a populizmus, és azt is, hol végződhet. A populizmus jellemző szónoklatai a félelemre, mindenekelőtt a másoktól való félelemre épülő ígéretekre alapoznak, és innen csíráznak ki a diktatúrák és a háborúk."
(Ferenc pápa: Remény - önéletrajz, Kossuth Kiadó, 2025.)