Csütörtökön ledől az utolsó nukleáris korlát is

Kategória: Hírek, események Megjelent: 2026. február 04. szerda

Csütörtökön lejár az Egyesült Államok és Oroszország közötti Új Start szerződés, amely feloldja a világ két legnagyobb nukleáris hatalmára vonatkozó utolsó kölcsönös korlátozásokat is – közölte a The Guardian. Ez új fegyverkezési versennyel fenyegeti a világot és növeli a nukleáris háború veszélyét is. 2010-ben, amikor  Dmitrij Medvegyev, Oroszország ekkori elnöke aláírta az Új Start megállapodást Barack Obamával, Medvegyev azt mondta, hogy a szerződés lejárta „mindenkit aggaszthat”.

Amikor megállapodás van, az bizalomra utal, de amikor nincs megállapodás, az azt jelenti, hogy a bizalom kimerült – mondta Medvegyev.
Obama a közösségi médiában pedig azt írta, hogy a szerződés lejárta „értelmetlenül eltörölne több évtizednyi diplomáciát, és egy újabb fegyverkezési versenyt robbanthatna ki, amely kevésbé tenné biztonságossá a világot”.
Szeptemberben Vlagyimir Putyin azt javasolta, hogy hosszabbítsák meg az Új Start megállapodást egy évvel, amire Donald Trump azt felelte, „jó ötletnek hangzik”. Mindezt viszont nem követték érdemi tárgyalások.
(index.hu)

You have no rights to post comments