Még mindig háború - hírek + ima a békéért
Helyrehozhatatlan károk; ki akarja és ki nem a békét - hírek + ima a békéért:
- Helyreállíthatatlan károkat okoznak az oroszok - 2024. május 14-én volt a hetvenedik évfordulója az UNESCO kulturális javak fegyveres összeütközés esetén való védelméről szóló hágai egyezmény elfogadásának. A háború folytatódásával Oroszország továbbra is bombázza az ukrán területeket különböző típusú robbanóeszközökkel, amelyekkel jelentős károkat okoz a kulturális, történelmi és vallási örökségben is. Az orosz invázió kezdete óta összesen 1987 kulturális intézmény veszett el, vagy szerzett sérüléseket. Négy nappal később szintén ugyanez a szerv közölte, hogy összesen 1062 kulturális örökségi értéket képviselő helyszín esett végleg vagy részlegesen áldozatául a harcoknak. Az UNESCO április 10-ig összesen 129 vallási hely károsodását ismerte el az országban.
Az UNESCO februári becslése szerint az oroszok az invázió kezdete óta összesen 3,5 milliárd dollárnyi károkat okoztak Ukrajna kulturális örökségében. A károk helyreállítására minimum 10 évre és 9 milliárd dollárra lenne szükség a szervezet jelentése szerint. A háborús összecsapások folytatásával azonban szinte borítékolható, hogy további veszteségek fogják érni majd az ukrajnai kulturális és történelmi örökséget. A háború során már eddig is számos olyan emlék semmisült meg végleg a harcok következtében, amelyeknek a helyreállítása lehetetlen.
- Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter közösségi oldalán közölte: az a gyakran ismételt narratíva, miszerint Ukrajna 2022 tavaszán elutasította az Oroszország által felajánlott békét, hazugság. A tárcavezető egy videóban fejtette ki, hogy szerinte Oroszország azért akarja ezt a megalapozatlan narratívát terjeszteni, mert Ukrajnára akarják hárítani a felelősséget a háború miatt.
Azt akarják, hogy az emberek elfelejtsék, hogy 2022 februárjában Oroszország indította a teljes körű háborút, és ehelyett a 2022 március végi tárgyalásokra összpontosítsanak – mondta a külügyminiszter a The Kyiv Independent szerint.
Dmitro Kuleba elismerte, hogy az orosz és ukrán küldöttek valóban találkoztak az invázió első hónapjaiban, és megvitatták, hogyan lehetne véget vetni a harcoknak. De állítása szerint a két fél álláspontja végig „olyan messze volt egymástól”, és „az orosz követelések olyan bizarrak voltak”, hogy esély sem volt a valódi megoldásra.
Kitért arra is: az a másik narratíva, miszerint Boris Johnson brit kormányfő valahogy szabotálta a tárgyalásokat Isztambulban (erről többen is beszámoltak a közelmúltban), szintén nem felel meg a valóságnak, méghozzá azért, mert a megbeszélések még hónapokig folytak az isztambuli találkozó után is.
Az ukrajnai béke hiányáért egyetlen személy felel, és az Vlagyimir Putyin orosz elnök, aki „több mint egy évtizede rombolja a békét Ukrajnában” – mondta végül Kuleba.
Könyörögjünk: Béke Fejedelme, szentséges Istenünk, békéért esdeklünk! Békét adj szívünknek, békét családunknak, egyházunknak és hazánknak, békét Ukrajnának és Oroszországnak, békét Izraelnek és a palesztinoknak, békét az egész világnak! Kérünk szabadíts meg minket az antikrisztusi vezetőktől, megszálló hatalmaktól, a gyűlölet és viszály gerjesztőitől, a háború szálláscsinálóitól és haszonélvezőitől! Kérünk hozd el a bűnbánat és kiengesztelődés és az újjáépítés idejét, mert benned bízunk! Miatyánk... Üdvözlégy... Dicsőség...