Ferenc pápa létrehozta az Új Vértanúk, a Hit Tanúságtevői Bizottságát
A 2025-ös szentévre való tekintettel Ferenc pápa úgy döntött, hogy munkacsoportot hoz létre, amely a Szenttéavatási Ügyek Dikasztériuma keretében végzi tevékenységét: összeírja mindazokat, akik az elmúlt negyedszázadban vérüket ontották Krisztus megvallásáért. Ferenc pápa erről szóló, július 3-án keltezett levelét július 5-én, szerdán tették közzé.
A bizottság célja az, hogy katalógust állítson össze mindazokról, akik vérüket ontották, hogy megvallják Krisztust és tanúságot tegyenek az evangéliumról. A Szentatya kezdeményezése nemcsak a katolikusokat, hanem minden keresztény felekezet tagjait érinti.
„Nem feledkezhetünk meg róluk” – hangsúlyozza a bizottság létrehozásáról szóló levélben a pápa.
Az Egyház vértanúi tanúságtevői annak a reménynek, amely a Krisztusba vetett hitből fakad és az igazi szeretetre ösztönöz.
A remény tartja életben azt a mély meggyőződést, hogy a jó erősebb a rossznál, mert Isten Krisztusban legyőzte a bűnt és a halált” – írja levelében a Szentatya.
A bizottság folytatja a 2000-es jubileum alkalmával már megkezdett kutatást, hogy azonosítsa a hit tanúit, akik a 21. század első negyedében szenvedtek vértanúságot a Krisztusba vetett hitükért; és ezt a tevékenységét majd folytatja a jövőben is.
„A vértanúk minden korban végigkísérték az Egyház életét, és ma is virulnak, mint »az Úr szőlejének érett és kiváló gyümölcsei«.
A mártírok ma nagyobb számban vannak jelen korunkban, mint az első századokban: püspökök, papok, Istennek szentelt férfiak és nők, világiak és családok, akik a világ különböző országaiban életük odaajándékozásával a szeretet legfőbb bizonyítékát adták”
– mutat rá levelében Ferenc pápa. Felidézi elődjét, Szent II. János Pál pápát, aki a 2000-es jubileumra készülve, 1994. november 10-én, a Tertio millennio adveniente (A harmadik évezred küszöbén) kezdetű levelében kijelentette, hogy mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy ne vesszen el az az örökség, amelyet „Isten nagy ügyének ismeretlen katonái” hagytak ránk. Ezért a vértanúkra emlékeztek egy ökumenikus szertartáson 2000. május 7-én. Róma püspökével együtt a Colosseumban gyűltek össze az egyházak és egyházi közösségek képviselői a világ minden tájáról – emlékeztet Ferenc pápa.
Ezen az ökumenikus istentiszteleten, amelyet Szent II. János Pál pápa vezetett, a kommunista üldözést túlélő magyar papok társulata, a Rab Papok Szolidaritása képviseletében jelen volt három magyar pap is: Regőczi István, Keglevich István és Lőrincz Ferenc, akik börtönbüntetést szenvedtek el a kommunista diktatúra idején.
Ferenc pápa már több alkalommal szólt „a vér ökumenizmusáról”, és levelében jelzi, a következő szentévben is összegyűlnek majd a keresztények egy hasonló ünneplésre. A
Szentatya hangsúlyozza, hogy a bizottság létrehozásával nem új kritériumokat kívánt felállítani a vértanúság kánonjogi megállapítására, hanem minderre azért volt szükség, hogy folytassák a már megkezdett felmérést azokról, akiket napjainkban megölnek pusztán azért, mert keresztények.
Tovább kell mélyíteni tehát a történelmi kutatást, hogy összegyűjtsük e testvéreink életének egészen a vérük kiontásáig menő tanúságtételét, hogy emlékük olyan kincsként emelkedjen ki, amelyet becsben tart a keresztény közösség.
A vértanúk felkutatása és összeírása nemcsak a Katolikus Egyházat érinti, hanem kiterjed minden keresztény felekezetre – szögezi le levelében a Szentatya.
„Még napjainkban is, amikor korszakváltásnak vagyunk tanúi, a keresztények nagy kockázatokkal járó körülmények között is megmutatják a mindnyájunkat összekötő keresztség életerejét. Nem kevesen vannak ugyanis azok, akik annak ellenére, hogy tisztában vannak a rájuk leselkedő veszélyekkel, kinyilvánítják hitüket, vagy részt vesznek a vasárnapi eucharisztiában. Másokat megölnek, miközben arra törekszenek, hogy jótékony szeretettel segítsék a szegények életét, törődjenek a társadalom által leselejtezettekkel, és meg kívánják őrizni és elő akarják mozdítani a béke ajándékát és a megbocsátás erejét. Megint mások egyénileg vagy csoportosan a történelem zűrzavarának néma áldozatai.
Mindannyiuknak nagy adóssággal tartozunk, és nem feledkezhetünk meg róluk”
– írja Ferenc pápa.
Az új bizottság munkája lehetővé teszi tehát, hogy az Egyház által hivatalosan elismert vértanúk mellé elhelyezzük e testvérek dokumentált tanúságtételeit, hogy egyetlen hangon csendüljön fel a keresztények mártíriuma. A bizottságnak élnie kell majd a részegyházak, a szerzetesi intézmények és minden más keresztény közösség aktív közreműködésével, az ugyanezen bizottság által kidolgozandó kritériumok szerint.
Levele végén a pápa annak a meggyőződésének ad hangot, hogy egy olyan világban, amelyben néha úgy tűnik, hogy a rossz uralkodik, ennek a katalógusnak az elkészítése, a közelgő szentév összefüggésében is, segíteni fogja a híveket, hogy korunkat is a húsvét fényében értelmezzék, valamint az élet és a jóság okait a Krisztushoz való nagylelkű hűség kincsesládájából merítsék.
Forrás: Vatikáni Rádió
Magyar Kurír