Főmenü
Misszió
Rólunk
Ki olvas minket?
Oldalainkat 300 vendég és 0 tag böngészi
Állami program lett a mamutok feltámasztása
Érdekli az amerikai államot, hogy mi sül ki a dologból, ezért befektetőcégén keresztül támogatja a mamutok feltámasztását - de mi a valódi cél?
Az Egyesült Államok központi hírszerző ügynöksége – a CIA – befektetőcégén, az In-Q-Telen keresztül támogatja a Colossal Biosciences biotechnológiai cég kutatásait. A texasi cég célkitűzése, hogy kihalt állatokat élesszen újra megmaradt DNS-ük alapján, amivel eddig nagy sajtóvisszhangot keltettek.
Hat éven belül jöhetnek az első, mesterségesen létrehozott mamut-elefánt borjak, akiket a klímaváltozás ellen is bevetnének.
A Colossal egyik célja, hogy „ismét mamutok léptei dübörögjenek a tundrán”. Hasonló logika alapján beszálltak a harmincas években kihalt erszényes farkas feltámasztására szervezett ausztrál programba is.
Az In-Q-Tel közleményéből kiderült, hogy az amerikai hírszerzőket igazából nem is a nagy szőrös ősállatok érdeklik, hanem a DNS rekonstrukciójának technológiája. Ennek lényege, hogy a kihalt állatok örökítőanyagának hiányait megpróbálják egy genetikailag közel álló, rokon faj génjeivel kipótolni és változatossá tenni. A munka végeredménye így inkább lesz mamutgénekkel hidegtűrővé alakított elefánt, mint igazi mamut – a kihalt állat feltámadásának élményét ettől függetlenül átélhetővé tennék.
A befektetőcég közleményéből az is kiderül, hogy a cél, hogy az amerikai állam tisztán lásson a génszerkesztés technikai lehetőségeit és etikai kérdéseit illetően, és legyen némi lépéselőnye a területen.
A Colossal Biosciences kritikusai szerint viszont nincs értelme állatokat úgy feltámasztani, hogy már nem létezik az élőhelyük, az erre fordított pénzt érdemes inkább még élő állatfajok megóvására fordítani.