Ferenc pápa beszéde az új házassági egyházi eljáráshoz

Kategória: Cikkek, írások Megjelent: 2016. november 23. szerda

Ferenc pápa november 18-án beszédet intézett azokhoz a főpásztorokhoz, akik november 17. és 19. között részt vettek a Rota Romana, az Apostoli Szentszék rendes fellebviteli bírósága által szervezett továbbképző tanfolyamon, amelynek témája az új egyházi házassági eljárás volt.

A püspököknek is, akik a hit tanítói, hírnökei (vö. Lumen gentium, 25), szükségük van a folyamatos tanulásra – mondta a Szentatya. – Meg kell érteni a mai ember szükségleteit és kérdéseit, és keresni kell rájuk a válaszokat Isten szavában és a hitigazságokban. A „munus docendi”, a tanítás szolgálatának gyakorlása szoros benső kapcsolatban áll a „sanctificandi” és „regendi”, azaz a megszentelés és a kormányzás szolgálatával. E hármas feladat révén fejeződik ki a püspök lelkipásztori szolgálata, amelynek alapja Krisztus akarata, mely a Szentlélek segítségére támaszkodik, és célja, hogy megvalósítsa Jézus üzenetét. Az evangélium inkulturációja éppen ezen az alapelven nyugszik, amely egyesíti magában az evangélium hirdetését, megértését és megvalósítását az időben.

Boldog VI. Pál Evangelii nuntiandi kezdetű apostoli buzdításában arra tanított, hogy ne felületesen evangelizáljunk, hanem szálljunk alá a helyzetek és személyek konkrét valóságába. „Evangelizálni: nem felületesen, nem külsőségesen, nem díszletszerűen, de belülről, életet alakítva, gyökeresen” (20). Mindig a személyből induljunk ki, és mindig térjünk vissza a személyek egymás közötti és Istenhez fűződő kapcsolatához – buzdított a pápa.

Éppen az emberek iránti figyelem a célja ennek a továbbképző tanfolyamnak is, teológiai és ekkléziológiai szempontokból. A püspökökre bízott személyek „lelki üdvössége”, a „salus animarum” a végcélja minden lelkipásztori cselekedetnek. Péter első levele tartalmazza a püspöki hivatal egyik alapvető vonatkozási pontját: „Legeltessétek Istennek rátok bízott nyáját, viseljétek gondját, ne kényszerből, hanem önként, Isten (szándéka) szerint ne haszonlesésből, hanem buzgóságból. Ne zsarnokoskodjatok a választottak fölött, hanem legyetek a nyájnak példaképei” (5,2–3). Ez a buzdítás rávilágít a püspök egész küldetésére, ami nem más, mint az emberek üdvösségének szolgálata – folytatta Ferenc pápa. – Ennek távlatában határozottan ki kell küszöbölni minden olyan világi jellegű akadályt, amely hívek sokasága számára megnehezíti, hogy egyházi bíróságokhoz forduljon. Gazdasági és szervezeti típusú kérdések nem jelenthetnek akadályt egy házasság érvényességének egyházjogi vizsgálata számára.

Az igazságosság és a szeretet közötti egészséges kapcsolatot figyelembe véve az egyházi törvény nem tekinthet el a „salus animarum”, a lelkek üdvössége lényeges alapelvétől. Ezért az egyházi bíróságok arra kaptak meghívást, hogy legyenek a jog szolgálatának (diakóniájának) kézzelfogható kifejezései ennek az elsődleges célnak az érdekében. Ez az Egyházi Törvénykönyv végső szava, mivel ez a legfőbb törvény és érték, amely túlmutat magán a jogon, megjelölve ezáltal az irgalmasság látóhatárát – mondta a pápa.

Az egyház ennek távlatában kezdettől fogva mint anya halad előre, aki befogad és szeret, Jézus példáját követve. A Megtestesült Ige egyháza „megtestesül” az emberek szomorú és szenvedést okozó történeteiben, lehajol a szegényekhez és mindazokhoz, akik távol vannak az egyházi közösségektől vagy távol állóknak tekintik magukat sikertelen házasságuk miatt. Azonban ők továbbra is Krisztus testébe épülnek a keresztség révén. „Ránk hárul a súlyos felelősség, hogy gyakoroljuk szolgálatunkat, amelyet Jézustól, a Legfőbb Pásztortól, a lelkek orvosától és vezetőjétől kaptunk, hogy soha ne tekintsük őket idegennek Krisztus Testétől, az egyháztól” – fogalmazott a Szentatya. – Arra kaptunk meghívást, hogy ne zárjuk ki őket lelkipásztori aggodalmainkból, hanem gondoskodva és szeretettel szenteljük magunkat szabálytalan és megszenvedett helyzetüknek.

A különböző országokból érkezett püspökök  elhozták a találkozóra a házassági lelkipásztorkodás terén egyházmegyéikben felmerülő kérdéseket. Ezek a tanulmányi napok hozzásegítenek ahhoz, hogy megtalálják a különböző problematikák megközelítésének legmegfelelőbb módját. A Szentatya köszönetét fejezte ki a tanfolyam szervezőjének, Pio Vito Pinto püspöknek, a Rota Romana bíróság dékánjának, valamint az előadóknak, akik jogi, teológiai és lelkipásztori szaktudásukkal járulnak hozzá a kurzus sikeréhez. Ferenc pápa azt kívánta a püspököknek, hasznos javaslatokkal térjenek vissza egyházmegyéikbe, hogy még hatékonyabban folytathassák szolgálatukat, különösen az új egyházi házassági eljárás terén.

Amit itt kaptok, fontos segítséget jelenthet ahhoz, hogy a rátok bízott nyájban növekedjen Krisztus, a Jó Pásztor által meghatározott mérték. Tőle mindennap meg kell tanulnunk az egyetlen szükségeset (unum necessarium), vagyis a lelkek üdvösségének (salus animarum) bölcs keresését. Ez az a legfőbb jó, amely magával Istennel azonosul, mint ahogy ezt Nazianzi Szent Gergely tanította. Bízzunk a Szentlélek csalhatatlan segítségében, amely láthatatlanul, de valóban vezeti az egyházat. A Szentlélek segítse a püspököket és Péter utódát, hogy készségesen és alázattal válaszolhassanak mindazok segélykiáltásaira, akik a házasságukra és életútjukra vonatkozó igazságot keresik – zárta a Rota Romana bíróság továbbképző tanfolyamán részt vevő püspököknek mondott beszédét a Szentatya.

Forrás  és fotó: Vatikáni Rádió

Magyar Kurír

You have no rights to post comments