Klímaváltozás hatása a part menti településekre
Egy nonprofit klímakutató szervezet hétfői jelentése szerint világszerte félmilliárd embert fenyeget a klímaváltozás miatt
megemelkedő tengerszint – írja az MTI. A Climate Central tanulmányából kiderül, milyen hatással lesz a tengerszint emelkedése a tengerpartokon elterülő nagyvárosokra. És a Perzsa-öböl is lakhatatlanná válik...
Ahogy a klímakutatással foglalkozó szervezetek többször jelezték, a károsanyag-kibocsátás hosszútávon 4 Celsius-fokkal növeli a Föld hőmérsékletét. Ha emiatt megemelkedik az óceánok szintje, az 470-760 millió ember otthonát sodorja veszélybe. A jelentés azt írja, hogy ha a karbonkibocsátást radikálisan visszaszorítanák, a hőmérséklet csak 2 Celsius-fokkal emelkedne, de még ez is 130 millió ember otthonát veszélyeztetné.
Az új elemzést a párizsi klímakonferencia után publikálták. A tanácskozáson több mint 80 ország miniszterei vettek részt, hogy megegyezésre jussanak a decemberi globális klímacsúcs előtt.
Az elemzés alapján Kína van a legnagyobb veszélyben, ahol 145 millió embert érinthet a tengerszint megemelkedése. A károsanyag-kibocsátás drasztikus csökkenésével is Kína nyerhetné a legtöbbet, mert így a veszélyeztetett létszám 64 millióra csökkenne.
A tíz legfenyegetettebb város közé tartozik Sanghaj, Hongkong, Kolkata, Mumbai, Dakka, Jakarta és Hanoi.
Tizenkét országban – köztük Indiában, Bangladesben, Vietnamban és Indonéziában – több tízmillió ember él, akiknek az otthonát elöntené a víz. Ha csak 2 Celsius-fokkal emelkedne a globális átlaghőmérséklet, az érintett országokban tízmilliók életét lehetne megmenteni.
A rizikócsoport más országai, Japán, az Egyesült Államok, a Fülöp-szigetek, Egyiptom és Brazília tengerparti városokban élő lakossága is nyerne a károsanyag-kibocsátás csökkentésével.
A tengerszint félmilliárd embert veszélybe sodró megemelkedése több száz évbe telhet, de a századunkban kibocsátott károsanyag-mennyiség későbbi megoldási lehetőségektől foszthatja meg a világot – írja a jelentés.
30 év múlva lakhatatlan lesz a Perzsa-öböl
Az emberek elképesztő hőmérsékleti szélsőségeket is képesek kibírni, mivel az izzadással hűthetik magukat. Csakhogy az izzadás sokkal kevésbé hatékony, ha a hőséggel együtt a páratartalom is megnő. Ha a levegő túl forróvá és párássá válik, az akár halálos hőgutához is vezethet.
A legfrissebb klímamodellek azt mutatják, hogy a globális felmelegedés a túlélhetőség határára tolja az éghajlatot egyes régiókban. Ez nem holnap fog bekövetkezni, de már a nem túl távoli jövőben megtörténhet. A Nature Climate Change-ben most megjelent egy új tanulmány, ami szerint a Perzsa-öbölben a vártnál hamarabb következhet be katasztrofális éghajlatváltozás.
Mivel a Perzsa-öbölbeli országok kulcsfontosságú beszállítója a fosszilis tüzelőanyagoknak és az olajnak, ha a térség lakhatatlanná válik, azt az egész világ meg fogja érezni – feltéve, hogy még mindig olajat fogunk használni, mire megtörténik a baj.
Christoph Schar klímakutató szerint a Perzsa-öböl térsége különösen veszélyeztetett a magas hőmérséklet és a magas páratartalom szempontjából; a felmelegedő tengerekből a szél a szárazföld felé fogja sodorni a párás levegőt. A víz itt viszonylag sekély, így sokkal több hőt tud felszívni, mint más óceáni öblök.
A tanulmány szerzői, Jeremy Pal és Elfatih Eltahir kétféle szimulációt futtattak. Az egyiket olyan üvegházhatás-kibocsátási mutatókkal tervezték meg, ami a hagyományos kibocsátási értékekre alapul; a másikban csökkentették ezeket az értékeket. Az eredmények azt mutatták, hogy ha nem változik semmi, a régió fejlődése 30 éven belül megbénulhat.
Mindez azt jelenti, hogy szinte lakhatatlanná válik Irán, Szaúd-Arábia, Katar, Dubaj, illetve az Egyesült Arab Emírségek. Pal és Eltahir szerint ez a fosszilis energiahordozók kitermelésén is érződni fog. A helyi problémák ennél is súlyosabbak lesznek: a kiugró hőmérséklet és páratartalom együttese tömeges halálozásokhoz vezethet.
(index.hu)