Ötven év után megnyílt az amerikai nagykövetség Kubában

Kategória: Cikkek, írások Megjelent: 2015. augusztus 16. vasárnap

Az USA és Kuba közötti ötvenéves rossz viszonyt követően augusztus 14-én a két ország hivatalosan újraindította diplomáciai kapcsolatait. A karibi szigetállam és Washington közötti közeledést elősegítette Ferenc pápa és a vatikáni diplomácia – mutat rá a Vatikáni Rádió.

 

A délelőtt folyamán az amerikai nagykövetség épületére kitűzték a zászlót Havannában. A ceremónián részt vett John Kerry amerikai külügyminiszter is.
Fél évszázaddal az államcsínykísérletek, a kemény embargó és a rakétaválság után, amely a világot egy nukleáris háborúval fenyegette, mindezek tébnylegesen történelemmé váltak ezen a napon. Az USA és Kuba az újraszőtt kapcsolatok jövője felé tekinthet, a mostani nem egyszerű viszonyt lassan, figyelmes lépésekkel visszaállíthatják a jó kapcsolatok szintjére. Számos kérdés van függőben: a nehéz évek után a szigetország gazdasági-kereskedelmi helyzete, a száműzöttek, az emberi jogok témája. Meghatározó szerepe van a közeledésben Ferenc pápának, aki erőteljesen kiállt azért, hogy pozitívan záruljon a két ország közötti párbeszéd.
John Kerry az első washingtoni diplomata, aki hetven év után visszatért Kubába annak a három tengerésznek a kíséretében, akik 1961 januárjában bevonták az épületről az amerikai zászlót, amikor megszakadtak a diplomáciai kapcsolatok. Ők húzták fel a zászlót ez alkalommal Kerryvel együtt a nagykövetség falára.
Az egyetlen elütő hang az optimizmus és a remény előestéjén Fidel Castro szavai voltak, aki 89. születésnapja alkalmából egy cikkben a következőket írta: „Az Egyesült Államok adósa Kubának több millió dollár kártérítéssel, amelyet a Havanna elleni szankciók miatti politika okozott az országnak.”

Forrás: Vatikáni Rádió

Magyar Kurír

You have no rights to post comments