A váci püspök és a vidékfejlesztés

Kategória: Cikkek, írások Megjelent: 2015. július 17. péntek

"Hetente csütörtökönként délután a székesegyházzal szemben „püspöki piacot” tartanak, amelynek fő vásárlói a családok, termékkínálata pedig tartalmazza az élelmiszerek széles skáláját a sajttól, hentesárutól a zöldségeken át a péksüteményig." És konferencia, és állatsimogató és még mi minden! Itt a jó példa:

 

„Földbe vetett bizalom avagy a Váci Egyházmegye jó gyakorlatai, tudásátadás, hálózatosodás” címmel nyert vidékfejlesztést célzó támogatást a Váci Egyházmegye. E témában rendeztek konferenciát július 16-án Mezőtúron. Beer Miklós püspök a szemléletváltás szükségességét hangsúlyozta. Először arról vallott, mennyire közel áll hozzá gyerekkorától fogva a falusi élet, és milyen közvetlen kapcsolatban áll a vidék mai gondjaival. Az Ipolytól Cserkeszőlőig terjedő, egész Nógrád megyét magában foglaló Váci Egyházmegye főpásztora hangsúlyozta, felelősséget éreznek a térségbeli települések gondjai iránt. A pusztuló falu, a parlagon heverő földek látványa napi „élményünk” – mondta Beer Miklós. „Az adott társadalmi körülmények között kell Isten szándékát keresnünk, és így kell segítenünk egymást az élni akarásban, megújulásban” – indokolta a püspök az egyházmegyei vidékfejlesztési iroda két évvel ezelőtti létrehozását. „Célunk, hogy tájékozódjunk, milyen helyzetben vannak falvaink, milyen lehetőségeket találhatunk az állami intézetekkel való együttműködés terén. Feladatunknak érezzük, hogy hálózatot építsünk őstermelők, szövetkezetek között, közösséget a falusi termelő és városi fogyasztó emberek között. Szeretnénk, ha papjaink »megfertőződnének« a gazdálkodás lehetőségével” – mondta a püspök. Hozzátette: „Azon fáradozunk, hogy megmutassuk, meg kell becsülnünk a földet, meg kell mutatnunk ennek az életformának örömét és szépségét, de gondját, verejtékét is.”

Beer Miklós a falusi turizmus vonzerejét hangsúlyozva arra buzdított, töltsék minél többen szabadságukat a falusi vendéglátásban, ha igazán pihenni akarnak, és ismerjék meg ezt a csodálatos világot. „Itt valós élményeket kapnak” – fogalmazott. A főpásztor figyelmeztetett: a menekültek helyzete a vidék számára is kihívás – át kell gondolni, ki az az éhező ember, akinek a munkával megművelt föld terméséből enni kell adnunk.

Beer Miklós a szemléletváltás szükségességét hangsúlyozta a vidékfejlesztés területén. „Ferenc pápa is erre szólít fel minket, legutóbbi körlevele összekapcsolja a környezet védelmét mai problémáinkkal, a társadalom nyomorúságával. A kettő össze kell, hogy találkozzon gondolkodásunkban. Isten ebben a csodálatos világban arra hív minket, hogy egymást segítsük. A gazdálkodás pedig egymás segítésének korlátlan lehetőségét nyújtja. Lelki, szellemi gazdagodást ad. A gyerek inkább nőjön fel egy tanyán, mint a számítógép mellett” – mondta a váci püspök.  „A »Gyümölcsfát a plébániakertekbe« kezdeményezésünk azt üzeni a plébánosoknak, hogy a közösségi kertek, az őshonos gyümölcsösök telepítése közvetve lelkipásztori tevékenység. Össze kell gyűjteni embereket, gyerekeket a közös munkálkodás keretében” – tette hozzá a főpásztor. Beer Miklós az egyházmegye kezdeményezéseiről szólva elmondta, a püspöki palota kertjében állatsimogatót létesítettek: a díszkert szomszédságában tyúkok, szamár, bárányok látogathatók.

Hetente csütörtökönként délután a székesegyházzal szemben „püspöki piacot” tartanak, amelynek fő vásárlói a családok, termékkínálata pedig tartalmazza az élelmiszerek széles skáláját a sajttól, hentesárutól a zöldségeken át a péksüteményig. A piac a találkozás lehetősége egymással és a termelővel. A váci megyéspüspök további ötleteit sorolva egy keresztény szellemiségű mezőgazdasági „építőtábor” létrehozását szorgalmazta. Hangsúlyozta: „Kezünkben vannak a lehetőségek, el kell kezdenünk a munkát.”

Fieszl Csaba, a Váci Egyházmegye Vidékfejlesztési Irodájának igazgatója az egyházmegye kezdeményezései közül bemutatta a konyhakertprogramot, a termelői piacot, a „Gyümölcsfát a plébániakertbe”, a „Mezőgazdasági szakkör az iskolában” elnevezésű programjaikat, illetve a közmunkaprogramba való bekapcsolódásukat. A konyhakertprogramban önellátásra biztatnak, a piac keretében a termelői bázis kiépítését célozzák. Évente vetőmagot osztanak, egyre növekvő mennyiségben és területen. Termelői piacuk Vác után Újhatvanban és Nyáregyházán várja a vásárlókat, és hamarosan nyitnak Szolnokon is. A mezőgazdasági szakkör a váci Karolina-iskolában indult, azóta tizennégy tanintézmény csatlakozott a kezdeményezéshez. Moduláris iskolakerteket alakítottak ki a Szent István Egyetemmel együttműködve. Új terület számukra a közfoglalkoztatás: tizenhét fő dolgozik Nyáregyházán, Szurdokpüspökiben pedig szeptemberben kezdődik a munka. Nyáregyházán kilenc hektárt művelnek, állattartást folytatnak, és szegények konyháját is működtetnek. A hátrányos helyzetű gyerekekkel tanodában foglalkoznak. A jövőt tekintve számos tervük van: szociális szövetkezetté fejlesztenék termelői csoportjaikat, megkezdenék a nyúltenyésztést és a gombatermesztést.

Bölönyi-Horváth László, a Váci Egyházmegye Vidékfejlesztési Irodájának munkatársa kérdésünkre elmondta: a mostani konferencia egy három részből álló információs fórum második állomása. Júniusban, Vácon az iroda szervezésében a konyhakertek művelési lehetőségeivel foglalkoztak, helyi jól működő gyakorlatokat bemutatva. A mostani, Mezőtúron rendezett második fórum főként az értékesítési lehetőségekről szólt, középpontba állítva a rövid ellátási lánc bemutatását. Harmadik konferenciájukat július végén az összegzés jegyében szervezik meg.

(a Magyar Kurir cikke alapján)

You have no rights to post comments