Tudományos áttörés vagy felelőtlen játszadozás? - Műszem és hibernálás
két cikk a tudományt népszerűsítő írások világából. Az egyikben arról írnak, hogy hamarosan olyan műszemeket tudnak beülteni az emberekbe, amelyekkel akár fényképezni és internetezni is lehet, a másik pedig arról szól, hogy elérhető közelségbe került az emberek tartós hibernálása majd újjáélesztése... álmodozás vagy valóság? Jön a szuperemberek és terminátorok kora?
1. A műszemek többet tudnak majd, mint a természetesek
Egy olasz biotechnológiai cég szerint eljött az idő, hogy jobb szemekre cseréljük a velünk született látószerveket. A műszemek fényképezésre, sőt wifis adattovábbításra is képesek lesznek.
Szemünk az egyik legkifinomultabb, legelegánsabb szervünk. Ennek ellenére távolról sem tökéletes. Néha nem fókuszál megfelelően, idővel romlik a teljesítménye, fertőzés, irritáció esetén pedig nagy fájdalmat okozhat.
Többet tudna, mint a természetes
Az MHOX olasz biotechnológiai cég ezért ambiciózus projektbe fogott: szintetikus helyettesítővel kívánja jobbá tenni az emberi szemet. „A biológia nyomtatásban és hekkelésben legutóbb született fejlesztések felvillantják számunkra azt a lehetőséget, hogy már a közeli jövőben lehetségessé válik működő testrészek könnyű nyomtatása, s ez lehetővé teszi az emberek hibás részeinek kicserélését vagy a hagyományos működésük felturbózását” – mondta a vezető tervező, Filippo Nassetti a Dezeen magazinnak.
Az elképzelés természetesen az EYE, azaz Enhance Your Eye (Javítsd a szemed) elnevezést kapta. Része egy 3D bioprinter, amely speciális tű segítségével juttatja el a különböző sejteket a megfelelő helyre és rendezi a kívánt alakzatba. Bioprinterek már léteznek, és készítettek velük szerveket, például fület, ereket és vesét, a szem azonban egyelőre elérhetetlen az összetettsége miatt.
Három típusú EYE-t terveznek
Nassetti elképzelése szerint a felhasználók három különböző szintetikus EYE közül választhatnának: gyógy, javított és csúcskategóriás. Az első szintetikus szem alapvetően ugyanúgy működne, mint a természetes, és olyan embereknek készülne, akik valamilyen baleset vagy betegség miatt elvesztették a látásukat.
A javított EYE feljavítaná a szem természetes funkcióit, így a látásélességet, valamint szűrőket építhetnének bele. A csúcskategóriás szemben kiegészítő mirigyek felvennék, amit az ember lát és ezt wifi kapcsolattal meg is oszthatná a tulajdonos. A funkciókat egy pilula bevételével lehetne váltogatni.
Az EYE rendszer használatához a természetes szemet sebészileg el kellene távolítani, és helyére egyfajta mesterséges retinát (Deck) ültetnének, amely az agyhoz kapcsolódik és lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy tetszés szerinti szemgolyót csatlakoztassanak hozzá.
Az EYE tervezői úgy vélik, hogy elképzeléseik már 2027-re megvalósulhatnának a gyakorlatban, és forgalomba kerülhetnének az első mesterséges szemek.
(origo.hu)
2. Egy lépésre vagyunk a hibernálástól
A filmekből már ismert hibernálási eljárás gondolatból hamarosan valósággá válhat, ugyanis a kutatók vizsgálják az asztronauták űrbeli hibernálásának lehetőségeit.
Leopold Summerer, az Európai Űrügynökség fejlett koncepciós csapatának „feje” szerint, ez a kutatás a sci-fi birodalmából átemelhet valamit a tudományos valóságba. Az állati hibernátoroktól ellesett némely technikát már használják kísérleti orvosi terápiákhoz. A terápiák közé tartozik a hipotermia is, amelyben néhány napig csökkentik a testhőmérsékletet, hogy ez segítse az emberi traumás agyi sérülések kezelését.
A NASA által finanszírozott kutatás célja megtalálni a módját annak, hogyan kerülhetnek a hőmérséklet csökkentésével az asztronauták az űrutazáshoz alvásközeli állapotba napokra vagy hetekre úgy, hogy semmilyen káros hatás ne érje őket ezáltal. Summerer így nyilatkozott a Washington Post-nak: "Ez nem azt jelenti, hogy hamarosan bármikor hibernálhatjuk az űrhajósokat, de az állati példákból megtanuljuk, hogy megtörténik-e a csont- és az izomvesztés, valamint ha igen, hogyan tudjuk azokat kivédeni. Ez nagyon hasznos lenne a hosszú távú űrrepülésnél.”
Az eljárás mellett szól a kevesebb étel- és vízfogyasztás az űrhajóban, valamint ezáltal a kevesebb hulladék keletkezése. Így kisebb hely is elég lenne az űrutazók számára és ez a fajta elhelyezés a személyzet számára az űrrepüléssel járó pszichológiai kihívásokat is minimalizálná.
A NASA tavaly bejelentette, hogy egypetéjű ikerpáron vizsgálnák az űrutazás fizikai hatásait. A kísérletben résztvevő Scott Kelly már a Nemzetközi Űrállomáson tartózkodik egy egész évre, kétszer annyi ideig, mint az megszokott, míg egypetéjű ikertestvére, Mark a Földön marad. Mindkét férfin tíz különböző vizsgálatot fognak elvégezni attól kezdve, hogy miben változik az emésztőrendszerük az űrben eltöltött egy év alatt egészen a génváltozásokig.
(origo.hu)