Rubik Ernő és Kertész Imre méltatása
Rubik Ernő feltalálót és Kertész Imre írót a Magyar Szent István Renddel tüntette ki Áder János köztársasági elnök augusztus 20-án, az állami ünnepen a legfőbb közjogi méltóságok jelenlétében a Sándor-palotában.
A magyar állam legmagasabb kitüntetésére azok válnak méltóvá, akik egyedülálló teljesítményük mellett olyasmit adtak nemzetünknek, aminek önmagán túlmutató jelentősége van – hangsúlyozta a kitüntetések átadása után mondott beszédében az államfő. Kertész Imrét méltatva elmondta: az író nemcsak azért vált méltóvá erre a kitüntetésre, mert a magyar Nobel-díjasok sorát gyarapítja, ráadásul magyar íróként ő volt az első, aki elnyerte a legrangosabb irodalmi elismerést, hanem egész életműve elismeréseként.
Ez az életmű anatómiai pontosságú leírását adja annak, amit a diktatúrák művelnek az emberi lélekkel – mutatott rá a köztársasági elnök, hozzátéve: Kertész Imre munkássága a szabadság belső megélésének lehetőségéről is szól. „Köszönöm mindazt, amit öntől tanulhattunk emberi helytállásból, írói bátorságból, a világgal dacoló művészi őszinteségből” – fordult a kitüntetetthez Áder János.
Rubik Ernőről szólva az államfő emlékeztetett: „zseniális találmánya”, a Rubik-kocka meghódította az egész világot, olyan „csavaros és bűvös találmány”, melynek kitalálásához igazi magyaros észjárásra volt szükség. A kocka nem pusztán játék, hanem olyasmi, ami kreativitásra tanít; ez az egyszerű tárgy szimbolikus jelensége korunknak, egyedülálló szellemi alkotás – hangsúlyozta Áder János, hozzátéve: Rubik Ernő találmánya nemzedékről nemzedékre százmillióknak nyújt kifogyhatatlan inspirációt szerte a világban.
Kertész Imre világhírű, a legrangosabb nemzetközi irodalmi díjjal is elismert, a totalitárius rendszerben tapasztalt szenvedést megrendítően, páratlan mélységgel ábrázoló írói életműve, valamint jelentős műfordítói tevékenysége elismeréséül vehette át a kitüntetést Áder János köztársasági elnöktől, Orbán Viktor miniszterelnök és Kövér László, az Országgyűlés elnöke jelenlétében.
Bár a kitüntetettek a helyszínen nem adtak interjút, Kertész Imre a közmédia érdeklődésére – felesége útján – korábban úgy fogalmazott, hogy „a konszenzus megteremtésének a vágyáról és elodázhatatlan szükségességéről szól a díj elfogadása és átvétele”.
Rubik Ernő a kultúra számos területén, különösen az építészetet és a formatervezést világszerte folyamatosan megihlető Rubik-kocka feltalálásának negyvenedik évfordulója alkalmából, feltalálói, oktatói, valamint tudományos tevékenysége elismeréseként vehette át a Szent István Rendet.
A kitüntetést, amelyet a miniszterelnök előterjesztésére a köztársasági elnök adományoz, a Mária Terézia magyar királynő által 1764. május 5-én alapított – és 1946-ban megszüntetett – Szent István Rend megújításaként a 2011. évi CCII. törvény alapította meg. Tavaly a köztársasági elnök a legmagasabb állami kitüntetést Egerszegi Krisztina ötszörös olimpiai bajnok úszónak és Lámfalussy Sándor közgazdásznak adta át az államalapítás ünnepe alkalmából.
(origo)
Hozzászólások
Lényeges különbség a ne minősítsen magyarnak, és a ne kössön Magyarországhoz közötti, és ha valaki elolvassa az egész interjút, rájön, hogy Kertész Magyarországhoz való viszonyát nem Kertész cselekedetei, hanem Magyarország határozta meg."
A Sorstalanság nagyon értékes, mint kortörténeti dokumentum, és mint olyan mű, ami átélhetővé teszi a holokauszt borzalmát. A nobel-díjat kétségkívül a témája fontossága miatt kapta. A magyar szöveg minősége azonban nem emeli a legnagyobb irodalmi művek sorába.
Én elfogadom, hogy a holokauszt borzalmai, majd későbbi sérelmek késztették arra, hogy megtagadja a magyarságát, de akkor elfogadhatnánk ezt a döntését, és nem kellene magyar íróként kezelni. Ettől még szabad a műveit olvasni, ami a kultúránk részévé teszi, hasonlóan sok más nem teljesen magyar európai szerzőhöz.
Igenis, megérdemelte! Nem tudom, te hogyan élnéd meg, ha gyerekkorodtól fogva kiátkoznának, elvennék családod minden vagyonát, megélhetését, majd tudva és akarva haláltáborba küldenének. aztán amikor hazajössz, kiderül, hogy a dolog kibeszélhetetle n és a kisnyilasok, köztük a téged verők is továbbra is a te házadban élnek... Ennek ellenére nem Kertész Imre tagadta meg először a magyarságát - itt élt, it alkotott évtizedekig -, hanem épp a szégyenletes szélsőjobb kezdett Imre Kertészezni...
Kertész Imre magyar nyelven írta nagyszerű műveit és a mi kultúránkat gazdagította vele. De nyugodtan szárnyald túl művészi értékben, erkölcsben őt és én küzdeni fogok a te kitüntetésedért is!
A cikk hozzászólásainak RSS-csatornája.