A sivatagi atyák bölcsességéből
Kategória: Cikkek, írások
Megjelent: 2011. február 22. kedd
A sivatagi atyák rövid, vel?s mondásaiból, történeteib?l egy csokorra való:
- Egy öreg szerzetes így szólt társához, aki nehezen haladt előre a tökéletesség útján:
- Aki a mézet akarja élvezni, annak bátran szembe kell néznie a méhekkel. - - Sok-sok rossz gondolat kóvályog a fejemben - ismerte el az egyik szerzetes az apátnak.
Mire az apát csendesen ezt mondta:
- Ha a szív megfagy, felforrósodik az agy, és szövi a maga hálóját. - Atya, kétségbe vagyok esve.
- Fontos az, hogy a kétségbeesésedből nem csinálj fotelt, amelybe beleülsz. - Ne ítélkezzetek! De ha mégsem tudjátok ezt betartani, akkor se feledjétek: a hibák olyanok, mint a fűrészpor: a felszínen lebegnek. A gyöngyökért viszont a mélybe kell ereszkedni.
- Egy fiatal szerzetes nagyon elégedetten járult apátja elé.
- Atya - mondta -, végre legyőztem az utolsó illúziómat is.
Az öreg így válaszolt:
- Vigyázz, ez is csak illúzió. - "Nem az táplál bennünket, amit megeszünk, hanem amit megemésztünk. Nem az gazdagít bennünket, amit megkeresünk, hanem amit megtakarítunk. Nem az a hit üdvözít bennünket, amelyet megvallunk, hanem amelyet életre váltunk."
- Ne feledd - figyelmeztette az egyik szerzetes a másikat - hogy amikor tanácsot kérünk, akkor valójában azt akarjuk, hogy valaki elfogadja a mi véleményünket...
- Tudom, hogy egyes testvérek rosszat híresztelnek rólam - panaszkodott egy szerzetes idős társának.
- Vigasztalódj - felelt az öreg - és ne feledd, hogy az emberek valóban azt gondolják, amit a hátad mögött mondanak rólad. - Az erényekkel kapcsolatban hongoztatta a boldog emlékű János atya:
"Az erény, amely nem volt kitéve kísértésnek, nem erény, hanem csak hipotézis." - Az alázatosságról mondta János atya:
"Ha egy centimétert lehajolsz, tízzel emelnek feljebb." - "Ha valaki szomorú, az azt jelenti, hogy majdnem mindig csak önmagára gondol" - állapította meg Hillárion atya.
- Nem mindig könnyű eltalálni, mi a feladatom - panaszkodott a testvér az öreg szerzetesnek.
- Az, amit a legkevésbé akarsz megtenni - magyarázta az öreg. - Melanchton atya ezt tanácsolta szerzetestársainak:
- Csodáljátok azt, amit Isten megmutat, s ne azt keressétek, amit elrejt tőletek! - Dániel atya így vigasztalta a fiatal szerzetest, aki nagyon félt a szenvedéstől:
"Aki fél a szenvedéstől, annak tudnia kell, hogy maga a félelem is szenvedést okoz." - -Szerinted testvér, mit kell követni: a szívet, vagy az értelmet? - kérdezte egy öreg szerzetes.
-A szívet.
- De miért?
Egyszerű okból: a szív diktálja a kötelességeket, az értelem pedig kifogásokat talál, hogy ne kelljen megtenni őket. - Szeverin atya kedvenc mondása volt.
"Milyen könnyen összetéveszthető a képzelet a szívvel! Hányan meg vannak győződve arról, hogy ha rágondolnak a megtérésre, már meg is tértek." - Miről tudhatom meg, hogy a kötelességemet teljesítem-e? - tette fel a kérdést egy szerzetes Sziszoész atyának.
- Akkor teljesíted kötelességedet, amikor rájössz, hogy nincs kedved ahhoz, amit teszel. - Pömen atya mondta azoknak, akik az imádság felől érdeklődtek nála:
- "Senki sem beszélhet az imáról, ha nem imádkozik, ha pedig imádkozik, akkor nincs rá szükség, hogy beszéljen róla." - Egy gondolat nyugtalanít állandóan vallotta be bizalmasan az egyik barát a másiknak. - Biztos vagyok benne, hogy az idén meghalok. Erre társa így válaszolt:
A rögeszmék olyanok, mint a görcs. például a lábgörcs. Úgy szabadulunk meg tőlük a leggyorsabban, ha talpra állunk.