Az Egyház legyen az egység jele
A Püspöki Szinódus Főtitkársága július 7-én közzétett egy új dokumentumot, amely a helyi egyházaknak szolgál támpontul a Ferenc pápa által megkezdett és XIV. Leó pápa által megerősített szinódusi folyamat folytatására, valamint elvezeti az Egyházat a 2028 októberében tartandó rendkívüli, szinódus utáni közgyűléshez. A dokumentum címe: A szinódus végrehajtási szakaszának tervezete.
A dokumentum célja, hogy a helyi egyházaknak az egész világon közös támpontot nyújtson, amelynek segítségével összehangoltan haladhatnak együtt, illetve elősegítse a párbeszédet, amely elvezeti az egész Egyházat a 2028 októberében tartandó rendkívüli, szinódus utáni közgyűléshez. A dokumentum mintegy hatvan oldalon keresztül, négy fejezetre osztva tartalmaz útmutatást és eligazítást a szinodális folyamat utolsó szakaszához, amelyet Ferenc pápa 2021-ben indított el, és most XIV. Leó pápa folytat.
XIV. Leó pápa két új tanulmányi csoportot hozott létre
A 26. rendes tanács – mely jóváhagyta a szöveget – az elmúlt napokban ülésezett Rómában. Leó pápa június 26-án fölkereste a szinódusi munkatársakat, akiket arra buzdított, hogy tevékenykedjenek tovább a szinodalitás szellemében, mely segít Egyházként élnünk.
XIV. Leó két további tanulmányi csoportot hívott életre a Ferenc pápa által alapítottakon felül, hogy kánonjogi, teológiai és lelkipásztori szempontból elmélyítsen bizonyos témákat. Az egyik: „A liturgia szinodális távlatban”, a másik pedig „A püspöki konferenciák, az egyházi gyűlések és a részleges zsinatok statútumai”. A szinódusi főtitkárság feladata biztosítani, hogy a pápa döntéseit, melyeket a csoportok munkájának eredményei alapján hozott meg, harmonikusan beépítsék a most zajló szinódusi folyamatba.
Mario Grech bíboros bevezetője
A tervezet Mario Grech bíboros, a püspöki szinódus főtitkára bevezetőjével kezdődik, aki aláhúzza, hogy világunkban, mely az erőszak és a vég nélküli háború spiráljába került, és ahol egyre nehezebb a találkozás és a párbeszéd lehetőségét megteremteni, olyan Egyházra van szükség, amely az egész emberiség egységének jele és eszköze tud lenni.
A bíboros emlékeztet rá, hogy sok helyi egyházban lelkesen haladnak a szinodális folyamatban, mások kérdéseket tesznek fel a megvalósítási szakasz megkezdéséről, vagy még csak az első lépéseknél tartanak. A most közzétett szöveg tehát olyan támpont lehet, amelyet meg lehet vitatni, illetve bátorítást ad arra, hogy tovább haladjunk az ellenállás és a nehézségek ellenére is. A szinódusi főtitkárság mindenki rendelkezésére áll, hogy meghallgasson, elkísérjen, ébren tartsa a párbeszédet és az egyházak közötti kölcsönös ajándékozást. A beérkezett anyagok és kérdések alapján újabb ösztönzést és eszközöket bocsátanak majd ki.
A szinodális csoportok jubileuma
A dokumentum első oldalain felsorolják a szinodális út jövőbeli állomásait, illetve bejelentik, hogy szentévi találkozót tartanak a szinodális csapatoknak és a részt vevő szervezeteknek október 24. és 26. között Rómában. Ez jó alkalom lesz a kapcsolatépítésre, tapasztalatok kicserélésére és az összehangolódásra.
A dokumentum első fejezete
Az első fejezet értelmezési kulcsot kínál a szinodális folyamat végrehajtási szakaszához, melynek célja, hogy megújult gyakorlatokat és struktúrákat próbáljon ki azért, hogy az egyházi élet egyre inkább szinodális legyen. Ez a szakasz ugyanakkor nem tekinthető egyfajta gyakorlásnak, egy plusz feladatnak, amit Róma kért, és nem is az elvont feltevések kitalálásának ideje. Még kevésbé visszalépés, vagy a már megélt dolgok puszta ismétlése. A megvalósítási szakasz az egyházak rendes életének részét alkotja, amelyeknek képzési folyamatokat kell létrehozniuk azért, hogy az egyes egyházi valóságokban kézzelfoghatóvá tegyék a szinodális megtérést.
Széleskörű részvétel
A végrehajtási szakaszban nők és férfiak a különböző karizmáknak, hivatásoknak és szolgálatoknak megfelelően vesznek részt – keresztény közösségek, plébániák, társulások, mozgalmak, szerzetesek. Vagyis mindenki, mivel nem lehet szó egy szurkolótáborra korlátozott folyamatról, sőt fontos szélesebb körben lehetőséget adni a részvételre, valamint a differenciált, kölcsönös felelősség gyakorlására az összes megkeresztelt ember esetében.
Ebben az értelemben kulcsfontosságú, hogy mindazokat bevonják a szinódusi útba, akik eddig kimaradtak belőle: a különböző kulturális identitású, társadalmi helyzetű embereket és csoportokat, főként a szegényeket és kirekesztetteket. Ugyanígy kiemelten meg kell hallgatni azokat, akik részéről kétség és ellenállás mutatkozott. Az egyházakat arra szólítja a szinódusi főtitkárság, hogy keressék a meghallgatás eszközeit széles körben, ne csak a plébániákon, hanem például az egyetemeken, a befogadó központokban, kórházakban és börtönökben, a digitális platformokon is.
A dokumentumról szóló teljes leírás EZEN a linken érhető el.
Forrás: Vatikáni Rádió
Fotó: Vatican News
Magyar Kurír