Európa leggyorsabban melegedő részei...

Kategória: Cikkek, írások Megjelent: 2025. július 08. kedd

Magyarország és a Balkán Európa leggyorsabban melegedő és száradó térségei közé tartozik, ez a tendencia pedig csak erősödni fog – írja a Másfélfok oldal Szabó Péter, az ELTE Meteorológiai Tanszék munkatársának elemzése alapján. Megemlíti, hogy az idei nyár, a korábbi rekordévekhez hasonló meleget hozott. Az országos átlagok alapján Magyarország már tavaly nyáron is melegebb volt, mint Spanyolország, és csak pár balkáni ország múlta ezt felül.

Szabó Péter szerint Európában a nyarak északnyugat–délkelet irányban melegszenek. Írországban 50 év alatt csupán 0,9 fokkal nőtt a nyári átlaghőmérséklet, nálunk és a Balkánon 3-4 fokkal. Ez a globális átlagot is meghaladja. Ez azért lehet, mert Nyugat- és Észak-Európában az Atlanti-óceán és a nyaranta északabbra tolódó ciklonaktivitás még mérsékelni tudja a felmelegedést, de a Balkánon gyengébb a tenger hatása, sőt a térségünkben kontinentalitás erősödése is érezhető, vagyis egyre gyakoribbak a hőhullámok és a hosszan tartó forró, száraz időszakok.
A Balkánon és Kelet-Európában ráadásul 25-40 százalékkal csökkent a nyári csapadékmennyiség az elmúlt ötven évben – Európában csak a Brit-szigeteken és Skandináviában esett több. A melegedés és a csapadékcsökkenés pedig súlyosbítja az aszályos helyzeteket, rontja a mezőgazdasági terméshozamokat és növeli a vízhiány kockázatát. Szabó Péter szerint „Hazánk térsége, tőlünk keletre és a Balkán-félsziget országai nyáron egyaránt a legerőteljesebb melegedést és a legnagyobb csapadékcsökkenést tapasztalják – ezek együttes hatása pedig még súlyosabb nyári aszályos helyzetek kialakulásához vezet.”
A szakértő szerint nem egyenletes a felmelegedés üteme. Az 1990-es évektől gyorsult fel, 2005-10 között valamelyest lassult, de a 2020-as évekre ismét fokozódni kezdett. Tehát a következő évtizedekben a kontinentális klíma hatásai tovább erősödhetnek, fokozva a nyári hőhullámok és aszályok gyakoriságát. Elengedhetetlen ezért az alkalmazkodás, szükség van a vízvisszatartás és az aszálykezelési intézkedések sürgős fejlesztésére, a mezőgazdasági és települési vízgazdálkodás átalakítására.
(telex.hu)

You have no rights to post comments