Főmenü
Misszió
Rólunk
Ki olvas minket?
Oldalainkat 923 vendég és 0 tag böngészi
Kihalt óriásfarkasokat klónoztak
A Colossal Biosciences bejelentette: klónozásnak és géntechnológiának köszönhetően sikerült „visszahoznia” a nagyjából 12.500 évvel ezelőtt kihalt óriásfarkasokat – írja a Live Science. A biotechnológiai cég szerint ez az első alkalom a világon, amikor sikerült „kihalásmentesítést” elérni, bár a vállalat valójában mai farkasokat módosított úgy, hogy azok egyes vonásaikban emlékeztessenek a jégkor ikonikus ragadozójára.
A projekt emiatt inkább nevezhető rekonstrukciónak, ami egyáltalán nem újdonság a természetvédelemben. Egy a 17. században kihalt őstulokhoz hasonló vonalat például szarvasmarhák keresztezésével már az 1920-as években elkezdtek létrehozni, a mostani kezdeményezés különlegessége valójában az, hogy a rekonstrukcióhoz a legmodernebb genetikai eszközöket használták.
A Colossal Biosciences fő célja, hogy génszerkesztés révén hozzon vissza különféle kipusztult állatokat. A cég érvelése szerint ezek a rekonstruált – a vállalat által feltámasztottnak nevezett – élőlények fontos ökológiai szerepet tölthetnek be azon élőhelyeken, ahova bevezetik őket, ezzel segítve a természetvédelmet. A csapat célkitűzéseit tekintve a mostani eredmények mindenképp mérföldkőnek tekinthetőek.
A Colossal visszahozná többek között a gyapjas mamutot, ennek részeként a közelmúltban génszerkesztett, gyapjas egereket mutattak be a nyilvánosság előtt.
A vállalat szakemberei a kihalt fajok maradványainak vizsgálatával szekventálják a genomokat, majd azonosítják az adott állat fontos vonásainak genetikai változatait. Ezeket aztán a legközelebbi, még élő rokonfajba vezetik be.
Az óriásfarkas esetében modern szürke farkasok genetikáját módosították, az egyedi génváltozatokat petesejtekbe vitték be, majd ezeket pótanyák méhébe ültették be.
A projekt révén három hófehér kölyök született, ezek a Romulus, Remus és Khaleesi nevet viselik.
Valójában nem ez az első alkalom, amikor hasonló megközelítéssel próbáltak „feltámasztani” egy kihalt állatot. 2003-ban spanyol tudósok a spanyol kőszáli kecske, a beceite kőszáli kecske egyik példányát klónozták, ám az percekkel a születése után elpusztult.
A Colossal kétalomnyi vörös farkas klónozását is bejelentette, ez a világ legveszélyeztetettebb farkasfaja.
(24.hu)