Az öt leghatalmasabb uralkodóház

Kategória: Cikkek, írások Megjelent: 2025. március 21. péntek

Öt uralkodóház, amely nem csupán hatalmas vagyonokat birtokol, hanem történelmükkel, politikai befolyásukkal és kulturális jelentőségükkel ma is formálják a világot:

1. Al-Szaúd-ház (Szaúd-Arábia)
Becsült vagyon: 1,4 billió dollár Befolyás: a világ egyik leggazdagabb és legbefolyásosabb dinasztiája, amely a globális olajpiacot és a Közel-Kelet geopolitikáját is alakítja.
Egyetlen királyi döntés dollármilliárdok sorsát pecsételheti meg. A koronaherceg, Mohammed bin Szalmán az elmúlt években radikálisan átalakította országa politikáját és gazdaságát. Hatalma olyan erős, hogy még a világ egyik leggazdagabb emberét, Jeff Bezost is célkeresztbe állíthatta egy neki tulajdonított hackertámadással. Annyi bizonyos, hogy a család tagjai korlátlanul költekezhetnek: az egyik herceg például egy franciaországi kastélyt vásárolt 300 millió dollárért, amelyet a világ legdrágább lakóépületének tartanak.
 
2. Al-Nahján-ház (Egyesült Arab Emírségek – Abu-Dzabi)
Becsült vagyon: 305 milliárd dollár Befolyás: az Egyesült Arab Emírségek uralkodói háza, amely elképesztő gazdagsággal és politikai hatalommal bír, különösen az energiaiparban és a nemzetközi befektetések terén.
Abu-Dzabi uralkodója, Mohamed bin Zájed al-Nahján egy sivatagi törzsi vezetőből lett a világ egyik legnagyobb gazdasági szereplője. A család pénzéből épült meg Dubaj ikonikus városképe is, beleértve a Burdzs Kalifát, a világ legmagasabb épületét. De az Al-Nahján család birtokolja a világ egyik legnagyobb és legdrágább jachtját, az „Azzamot” is, amely 180 méteres hosszával egy lebegő palotának is beillik.
 
3. Csakri-ház (Thaiföld)
Becsült vagyon: 60–70 milliárd dollár Befolyás: a világ egyik leggazdagabb monarchiája, amelynek uralkodója különleges tiszteletet élvez – és kemény törvények védik a kritikától.
Thaiföld jelenlegi királya, X. Ráma gyakran kerül a címlapokra extravagáns életmódja miatt. Egy időben Németországban élt egy luxushotelben, miközben otthon politikai válság dúlt. Ezt persze nem illik a szemére vetni, már csak azért sem, mert a királyt bíráló megjegyzések akár 15 éves börtönbüntetést is maguk után vonhatnak Thaiföldön. Arról pedig végképp csak suttogni szabad, hogy X. Ráma 38 fős saját háremet tart fent, és valamennyi hölgyet katonai rangokkal is felruházta, hogy hivatalosan is a palotához tartozzanak.
 
4. Windsor-ház (Egyesült Királyság)
Becsült vagyon: 28 milliárd dollár Befolyás: noha az Egyesült Királyság monarchiája alkotmányos, a Windsor-ház globális diplomáciai és kulturális hatása megkérdőjelezhetetlen.
II. Erzsébet királynő világszerte ikonikus figura volt, de halála után is megmaradt a brit uralkodók befolyása: a Windsorok külföldi állami látogatásai gyakran diplomáciai stratégiák részét képezik, és még Hollywood is előszeretettel dolgozza fel történeteiket. A brit királyi család birtokolja a világ egyik legértékesebb ékszergyűjteményét, köztük a híres Koh-i-Noor gyémántot, amely évszázadok óta hatalmi szimbólum.
 
5. Japán Császári Ház
Becsült vagyon: 1,6 milliárd dollár Befolyás: a világ egyik legrégebbi uralkodóháza, amely több mint 2600 éve létezik. Bár az uralkodó politikai hatalma ma már szimbolikus, kulturális jelentősége óriási.
A japán császár a világ egyetlen uralkodója, akit a hagyományok szerint isteni származásúnak tartanak. A császári palota egy hatalmas tokiói birtokon található, és olyan exkluzív hely, hogy évente csak néhány napra nyitják meg a nyilvánosság előtt. A japán császári család birtokában van a „Három Szent Kincs” – egy kard, egy tükör és egy ékszer –, amelyeket soha nem mutatnak meg a nagyközönségnek, és amelyeket állítólag maga a napistennő, Amateraszu adott még az első japán császárnak.
(divany.hu)

You have no rights to post comments