Főmenü
Misszió
Rólunk
Ki olvas minket?
Oldalainkat 401 vendég és 0 tag böngészi
Gyorsabban emelkedik a tengerszint, mint gondolták
Az olvadó jégsapkák miatt emelkedő óceánszint 1993 óta már 10 centivel lett magasabb. „A 2024-ben látott növekedés nagyobb, mint amire számítottunk” – mondta Josh Willis, a NASA kaliforniai Sugárhajtómű Laboratóriumának tengerszintkutatója. Tapasztalatai szerint minden év más a szintemelkedés szempontjából, de az világos, hogy az óceánok vízszintje egyre magasabb, a növekedés pedig évről évre egyre gyorsabb.
A 2024-re előrejelzettnél is nagyobb ütemben emelkedett tavaly a tengerek szintje az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA frissen publikált adatai szerint. Számszerűsítve: az elmúlt évre 0,43 centiméternyi emelkedést vártak, amiből 0,59 centi lett.
Az elmúlt években a tengerszint-emelkedés kétharmadát a szárazföldekről a tengerekbe került olvadékvíz okozta. A maradék egyharmad oka a meleg tengervíz hőtágulása. Nadya Vinogradova Shiffer, a NASA fizikai oceanográfiai programjának vezetője elmondta, 2024 az eddig mért legmelegebb év volt, és az óceánok is követik a trendet, három éve nem voltak ilyen magas szinten.
1993 óta mérik műholdakkal a tengerszintet, azóta a növekedés éves üteme több mint duplájára nőtt, a mérések kezdete óta pedig 10 centimétert emelkedett.
A NASA cikke elmagyarázza dióhéjban az óceánok működését, már ami a hőháztartást illeti. Alapjáraton az óceánok vize rétegződik, lejjebb találhatók meg a sűrűbb és hidegebb vizek, majd az egyre melegebb rétegek a felszín felé haladva. A hő kifejezetten lassan halad át e rétegeken. De az erős szelek megkavarhatják a rétegződést, ahogy az olyan erős áramlások is, mint amilyen a Déli-óceánon csobog. És persze az olyan időjárási jelenségek is sokat számítanak, mint az El Niño. Ilyenkor a nyugati Csendes-óceánt uraló melegebb vizek a középső-keleti térségekbe húzódnak át, szintén a hő vertikális elmozdulását eredményezve.
(telex.hu)