Új válási forma terjed a világban

Kategória: Cikkek, írások Megjelent: 2025. január 05. vasárnap

Új trend ütötte fel a fejét a britek körében, ami már világszerte kezd elterjedni. Ez nem más, mint a nesting, vagyis a gyermekkímélő válás. Lényege, hogy a közös otthon (ami innentől kezdve már nem annyira közös) megmarad, és a gyerekek sem költöznek el, a szülők viszont igen, és felváltva térnek vissza a fészekbe. Vannak ennek előnyei és hátrányai is...

A madárfészek működési elvén alapuló új válási formát gyerekkímélő válásnak is nevezik. Az, hogy a gyerekeknek nem kell elhagyniuk a megszokott családi fészket, csak a szüleik ingáznak régi és új életük között, talán valamennyire megkönnyíti a szeparáció fájdalmas folyamatát. Nyugaton szinte már trenddé alakult a nesting, de itthon is egyre népszerűbb ez a válási forma.
A nesting legfőbb célja az lenne, hogy a gyerekek minél kevesebbet érzékeljenek a szülők közötti konfliktusból, hiszen több tanulmány is bizonyította már, hogy ezt gyakran ők szenvedik meg leginkább. A nesting állapota lehet átmeneti, így a szülők csak addig osztják meg a fészket, amíg a válás véglegessé nem válik, de eltarthat akár évekig is.
Ennek lehet pozitív hozadéka és hátránya is. A helyben maradás állandósága növeli a biztonságérzetet, a kapcsolati veszteséget azonban nem írja felül.
Tehát a gyermekeknek is csak akkor lesz ettől a módszertől könnyebb feldolgozni a válást, ha a szülők is jobban tudják ezáltal kezelni a szeparációt. Elmondta, azt, hogy a nestingtől könnyebb a szülők lelkiismerete, és ezt a gyerekek is érezni fogják. Abban az esetben viszont nem segít, ha a szülőknek új párkapcsolata van kialakulóban.
Felvetődhet a kérdés, hogy a család szétszakadásának érzetét csökkenti-e a nesting. A szakember úgy látja, a válással együtt járó gyászt nem a lakhatási forma, hanem annak tartalma határozza meg, ezért nem lehet azt mondani, hogy ez helyesebb vagy egészségesebb válási forma lenne a megszokottnál.
„A család, az újrastrukturálódott család lélektani ereje és hangulata nem az együttélők elhelyezkedésén, hanem egymás iránti szándékain, érdeklődésén, odafordulásán és kommunikációján múlik.”
Véleménye szerint a nesting kicsit olyan, mint amikor elutazunk, és ahelyett, hogy magunkkal vinnénk kisállatainkat – ezzel kiszakítva őket megszokott közegükből – inkább a számukra biztonságos helyen hagyjuk őket, és megkérjük az ismerősöket, rokonokat, hogy vigyázzanak rájuk.

Az új válási trendnek vannak előnyei és hátrányai is
A nestingnek vannak előnyei és hátrányai is mind a szülőkre, mind a gyerekekre nézve. Az például pozitív mindkét fél számára, hogy nem kell egyből valamilyen drasztikusan megváltozott helyzethez alkalmazkodniuk, hanem kapnak időt a változás feldolgozására.
A gyerekek számára nagy előny, hogy megmarad az otthon biztonsága, ahogy ezt már Kozma-Vizkeleti Dániel is megerősítette. Ezen kívül az, hogy nem kell költözniük, nem szakítja ki őket a megszokott rutinjukból és a barátaiktól sem kell elszakadniuk, megkönnyítheti számukra a folyamatot.
A szülők számára is nagy előny, hogy nem kell plusz kiadásokra áldozniuk, hogy berendezzenek egy teljesen új szobát gyermekük számára, illetve nem is kreálnak semmilyen rossz emléket számára azzal, hogy válásuk miatt kellett kiemelniük a biztonságos közegből. Valamint nem ültetnek el semmilyen rossz emléket gyermekkorukkal kapcsolatban sem, hiszen ezáltal – ha szerencsés a szülő – alig érzékelnek valamit a válásból.
Viszont az, hogy a szülők többé már nem alkotnak egy párt, mindenképp fájdalmas valóságkép marad egy gyerek számára.
A szülők számára a legnagyobb hátrány, hogy ha reálisan nézzük, az hogy a nesting állapota nem tartható fenn túl sokáig.
Hosszú távon ugyanis gátolja, hogy továbblépjenek, és önállóan éljék az életüket, hiszen folyamatosan vissza kell térni a régi közös otthonba, ami már inkább toxikus hatással bír számukra.
Rachel Freeman és Connie Atkinson szakemberek szerint: A nesting rengeteg kommunikációt és szervezést igényel, különösen az elején, amikor az érzelmek nagyon nyersek lehetnek.
Egy Nagy-Britanniában végzett tanulmány kimutatta, a válófélben lévő családok 11 százaléka alkalmazza a nestinget, főként azért, hogy kevesebb kárt tegyenek gyermekeikben, és ne kelljen plusz kiadásokkal vesződniük.
Összességében a szakemberek úgy látják, családfüggő, hogy kinél meddig működik a nesting. Egyes családok dinamikája hosszú távon is működőképessé teszi fenntartását, másoknál azonban csak rövid távon lehet alkalmazni ezt a válási formát.
(divany.hu)

You have no rights to post comments