Főmenü
Misszió
Rólunk
Ki olvas minket?
Oldalainkat 468 vendég és 0 tag böngészi
Keresztény tiltakozási hullám egy karácsonyfa felgyújtása miatt
Országszerte tiltakozások törtek ki Szíria keresztény negyedeiben, miután az ország északnyugati részén fekvő, keresztény többségű kisvárosában ismeretlenek lángba borították a karácsonyfát hétfőn.
A Hama közelében fekvő asz-Szukajlabijában a 17 ezres lakosság nagyobbik részét ortodox keresztények lakják, de hagyományosan is az ország 10 százalékát a keresztények tették ki Szíriában. A 2011 óta tartó polgárháborútól kezdve azonban arányuk rohamosan csökkent, most alig 2 százalékra teszik, ez 300 ezer embert jelent. Bassár Aszad rezsimjének bukása tovább gyorsíthatja a keresztény közösségek zsugorodását, bár az új iszlamista gyökerű hatalom a szíriai vallási és etnikai kisebbségek tiszteletben tartását ígérte, egyelőre azonban kérdés, mi valósulhat meg ebből. Az orosz és iráni támogatással az ország központi részén évekig életben tartott, ám két hete váratlan gyorsasággal összeomló rezsim után várható helyzetről itt olvashat bővebben.
Az Aszad család uralmának fél évszázada alatt a politikai ellenfelekkel szemben erőszakkal lépett fel a rendszer Szíriában, ám a hatalom fő támaszaként szolgáló síita alavita kisebbség mellett a keresztények is viszonylagos biztonságban éltek a korai kereszténység történetében kiemelten fontos szerepet játszó országban, amelynek területén három pápa is született.
„Feláldozzuk magunkat a keresztünkért!” – idézett a BBC azoktól a tiltakozóktól, akik a karácsonyfa felgyújtásának hírére a Damaszkusz óvárosában lévő Bab Tuma negyedben tüntettek. „Ha nem élhetünk keresztény hitünk szerint a saját országunkban, ahogy azelőtt, akkor többé nem tartozunk ide” – mondta egy tiltakozó.
Szíriában a hatalmat az erős török befolyás alatt álló Nemzeti Felszabadítási Hadsereg (NLA), illetve az Ankarával szemben nagyobb függetlenséggel bíró Tahrir as-Sám – Szíriai Felszabadítási Bizottság (HTS) alkalmi szövetsége szerezte meg. Az új szíriai vezetésben megkerülhetetlenné vált Abu Mohamed al-Dzsúláni – róla itt olvashatja portrénkat –, aki fokozatosan távolodik a dzsihadista múlttól, bár az, hogy ezen az úton meddig jut, egyelőre kérdés, így az is, milyen helyük lehet a keresztényeknek Szíriában.
Az iszlám hit szerint Isten prófétája volt Jézus (Ísza), de embernek, nem pedig isteni eredetűnek tekinti. A londoni központú Szíriai Emberi Jogok Megfigyelőközpontja (SOHR) szerint a maszkos elkövetők külföldről érkeztek, a dzsihadista Anszar al-Tauhid tagjai lehettek.
(telex.hu)