Megtanul színlelni és ravaszkodni a mesterséges intelligencia

Kategória: Cikkek, írások Megjelent: 2024. december 22. vasárnap

Az Anthropic és a Redwood Research közös kutatása szerint a kellőképpen fejlett modellek képesek lehetnek a fejlesztői elvárásokhoz való igazodás tettetésére, miközben titokban megtarthatják azokat a kártékony véleményeket és viselkedéseket, amelyektől egy cég igyekszik megvédeni a nagyközönséget.

Az új eredmény annak a kutatásnak a folytatása, amit az Anthropic még az év elején adott ki, és arról szólt, hogy a mesterséges intelligenciát rá lehet venni, hogy fedett ügynökként viselkedve, titkos küldetést hajtson végre, például ha programozási feladatot kap, hátsó ajtót helyezzen el az általa írt programban.
Az eredmények ezúttal egy fokkal meredekebbek. A mesterséges intelligencia egyik atyjának tekintett Yoshua Bengio által is helyben hagyott friss dolgozat lényegében arra figyelmezteti a gép betanításán dolgozó szakembereket, hogy a fejlődés miatt folyamatosan éberen figyeljenek, nehogy becsapják magukat.
Az igazodás lényege, hogy a gépnek alkalmazkodnia kell a nyilvános működésből fakadó elvárásokhoz, udvariasnak és segítőkésznek kell lennie, nem fenyegetheti a csevegőpartnerét, és nem biztathatja ön- vagy közveszélyes tevékenységekre. A feladat többnyire triviális, de vannak bonyolultabb elvárások, mint a politikai függetlenség, ahol rögtön az emberek körében is ellentmondásos témákba lehet beleszaladni. Utóbbi esetben előfordulhat, hogy a rendszer nem adhatja a betanítás során kialakult, elfogult, de helyesnek vélt választ, ami képmutatásra készteti.
A kutatás során a Claude 3 Opus modellt vizsgálták. Végeredményben onnantól, hogy világossá tették számára, hogy a válaszai alapján korrigálják a betanítását, a gép az eredeti tudásának megvédésére törekedett, ezért próbálkozott megtévesztéssel. Ennek a viselkedésnek nem volt köze az általa tanultakhoz, a modell maga ötlötte ki.

Átmenet az okosságból a ravaszságba
Az Anthropic jelenleg a ChatGPT-vel új korszakot nyitó OpenAI piaci versenytársa. Hét korábbi OpenAI-alkalmazott alapította 2021-ben. A Google és az Amazon csekély hatmilliárd dolláros befektetéssel támogatta munkájukat.
Az új kutatás előtt nem sokkal jelent meg egy elemzés az OpenAI új, o1-es modelljével kapcsolatban, amelyből kiderül, hogy az o1 többször próbálja megtéveszteni az embereket, mint elődei.
A szóban forgó Anthropic kutatás megállapította továbbá, hogy a gyengébb modellek, mint a Claude 3.5 Sonnet, Claude 3.5 Haiku, az OpenAI GPT-4o és a Meta Llama 3.1405B nagyon ritkán vagy egyáltalán nem próbálkoznak megtévesztéssel. A későbbiekben azonban gyakoribb lehet a probléma, amikor a mesterséges intelligencia a belé nevelt tévedések javítását próbálja aktívan meghiúsítani.
(index.hu)

You have no rights to post comments