Főmenü
Misszió
Rólunk
Ki olvas minket?
Oldalainkat 372 vendég és 0 tag böngészi
Az eddigi legősibb betűírásra bukkanhattak
A Johns Hopkins Egyetem kutatói a történelem eddigi legrégebbi betűírásának bizonyítékaira bukkanhattak – számol be az Arkeonews. A szimbólumokat ujjnyi hosszúságú agyaghengerekre vésték, amelyeket egy ókori, a mai Szíria területén fekvő városban fedeztek fel.
A Glenn Schwartz vezette szakemberek Tell Umm-el Marránál dolgoztak, amikor egy sírban kis agyaghengereket találtak. Ezeken olyan jelek voltak, amelyek alfabetikus szimbólumok lehetnek.
Tell Umm-el Marra a térség egyik első városa, egyben igen jelentős település volt. Schwartz 16 éve dolgozik a helyszínen, a feltárások során az egyik legjobb állapotú bronzkori sírban hat csontvázat, arany- és ezüst ékszereket, főzőedényeket, egy lándzsahegyet, illetve kerámiaedényeket fedeztek fel. Utóbbiak közelében négy anyaghenger is előkerült, a régészek szerint ezeken korai betűírás látható.
A hengerek közepén lyuk volt, agyagjukat pedig csak enyhén égették meg. Úgy tűnik, eredetileg zsinór is tartozhatott hozzájuk, és címkeként szolgáltak.
Az írást i. e. 2400 körülre datálták, ez azt jelenti, hogy nagyjából 500 évvel előzi meg az eddigi legkorábbi ismert betűírásos rendszert.
A leletek korát szénizotópos kormeghatározási technikával erősítették meg, magát az írást egyelőre nem tudták lefordítani. „Korábban a tudósok úgy gondolták, hogy az ábécét valamikor i. e. 1900 után találták fel Egyiptomban vagy annak környékén” – mondta Schwartz. A friss eredmények korábbi korra és más régióra tehető eredetről árulkodnak.
(ng.24.hu)