Főmenü
Misszió
Rólunk
Ki olvas minket?
Oldalainkat 961 vendég és 0 tag böngészi
Vészhelyzeti csúcstalálkozó a globális felmelegedés miatt
„Vészhelyzeti csúcstalálkozót” hívtak össze a sarkkutatók, hogy megvitassák az Antarktiszt érintő globális felmelegedést. A kutatók a napokban közzétett nyilatkozatukban összegezték megállapításaikat, és határozott üzenetet fogalmaztak meg: sürgős cselekvésre van szükség az Antarktisz olvadásának és az egész világon bekövetkező katasztrofális tengerszint-emelkedésnek a megakadályozása érdekében.
Közleményt adtak ki a napokban a kutatók, melyben az Antarktiszt érintő globális felmelegedés következményeire figyelmeztettek – írja az IFL Science.
A kutatók kiemelték, hogy az Antarktisz keleti részét érinti a legsúlyosabb módon a globális felmelegedés. Ez nagyon komoly probléma, mivel a kelet-antarktiszi jégtakaró önmagában elegendő vizet tartalmaz ahhoz, hogy a globális tengerszintet körülbelül 50 méterrel megemelje, ha teljesen elolvad, ami a part menti városokat és infrastruktúrákat súlyosan érintené.
A 450 sarkkutató által kiadott közleményben leírták, hogy a legújabb kutatások szerint rekordalacsony tengeri jégszint, ugyanakkor az átlagos hőmérsékletet 40 Celsius-fokkal meghaladó szélsőséges hőhullámokat és a kulcsfontosságú jégtáblák körüli fokozott instabilitást mutattak ki.
Az ökoszisztémák változása a szárazföldön és a tengeren egyaránt alátámasztja ennek az érzékeny régiónak a gyors és példátlan átalakulását – mutattak rá. Hangsúlyozták, hogy a gyors és katasztrofális tengerszint-emelkedést okozó jégolvadás még a mi életünkben bekövetkezhet, és nem tudni, hogy elérkezett-e már a fordulópont, ahonnan ez még visszafordítható.
Az Antarktiszon jelenleg óránként mintegy 17 millió tonna jég olvad el, ami egy 260 méteres óriási jégkockának felel meg. Az olvadás üteme is gyorsulni látszik. Műholdfelvételek szerint az Antarktisz több mint hatszor gyorsabban veszít jeget, mint 30 évvel ezelőtt. Még az egykor viszonylag stabilnak és a változásokkal szemben immunisnak tartott Kelet-Antarktiszon is kezdenek megjelenni a hőhullámok és a hatalmas olvadások.
A kutatók kiemelték, ha a világ fokozza az üvegházhatású gázok kibocsátását, Ausztrália part menti városaiban 2100-ra valószínűleg 80 centiméteres tengerszint-emelkedés várható, továbbá figyelmeztettek, hogy a világnak gyorsan kell cselekednie, és csökkentenie kell az üvegházhatású gázok kibocsátását, hogy a készülő katasztrófát megállítsa.
(index.hu)