Ferenc pápa: Óvakodjunk a képmutatás nagy kísértésétől!
November 10-én délben a Szentatya a vatikáni Apostoli Palotában lévő dolgozószobájának ablakából imádkozta el a szokásos Úrangyalát a Szent Péter téren egybegyűlt hívekkel, zarándokokkal. Beszédében a vasárnapi szentmise evangéliuma alapján azt hangsúlyozta, hogy a hatalmi pozícióban lévő emberek mások alázatos szolgálatára használják helyzetüket. Az alábbiakban Ferenc pápa teljes beszédének fordítását közreadjuk.
Kedves testvéreim, szép vasárnapot kívánok!
A mai liturgia evangéliumában (vö. Mk 12,38–44) arról hallunk, hogy Jézus a jeruzsálemi templomban az emberek előtt elítéli egyes írástudók képmutató magatartását (vö. Mk 12,38–40).
Ez utóbbiaknak fontos megbízatásuk volt Izrael közösségében: ők olvasták, másolták le és értelmezték a Szentírást. Ezért nagyra becsülték őket, és a nép tisztelettel adózott nekik.
A látszaton túl azonban gyakran előfordult, hogy viselkedésük nem felelt meg annak, amit tanítottak. Nem voltak koherensek. Néhányan ugyanis annak a tekintélynek és hatalomnak erejénél fogva, amelyet élveztek, „magasról” néztek le másokra – ez igencsak szégyenletes dolog, lenézni a másik embert –, nagyzoltak, és a megjátszott tisztesség és törvényesség álarca mögé bújva kiváltságokat követeltek maguknak, sőt odáig mentek, hogy ténylegesen meglopták a leggyengébbeket, például az özvegyeket (vö. Mk 12,40).
Ahelyett, hogy státuszukat mások szolgálatára használták volna, a zsarnokoskodás és a manipuláció eszközévé tették azt. Az is megtörtént, hogy számukra az imádság sem az Úrral való találkozás alkalma volt, hanem lehetőség a tisztesség és a színlelt jámborság fitogtatására, ami hasznos volt az emberek figyelmének felkeltésére és elismerésük elnyerésére (vö. uo.). Emlékezzünk csak vissza, mit mond Jézus a vámos és a farizeus imájáról (vö. Lk 18,9–14).
Ezek az emberek – nem mindannyian – romlott emberként viselkedtek, egy olyan társadalmi és vallási rendszert tartottak fenn, amelyben normális volt mások, különösen a legvédtelenebbek háta mögött előnyöket szerezni, igazságtalanságokat elkövetni és büntetlenséget biztosítani.
Jézus azt ajánlja, hogy ezektől az emberektől maradjunk távol, „óvakodjunk” tőlük (vö. Mk 12,38), ne utánozzuk őket. Sőt, szavával és példájával, mint tudjuk, egészen mást tanít a hatalomról. Ő a hatalom kapcsán önfeláldozásról és alázatos szolgálatról (vö. Mk 10,42–45), az emberek (vö. Lk 11,11–13), különösen a leginkább rászorulók iránti anyai-apai gyengédségről (Lk 10,25–37) beszél.
Arra biztatja a hatalommal felruházottakat, hogy hatalmi pozíciójukból ne úgy nézzenek másokra, hogy megalázzák őket, hanem emeljék fel őket, ébresszenek reményt bennük, nyújtsanak segítséget nekik.
Testvéreim, megkérdezhetjük hát magunktól: én hogyan viselkedem a felelősségi körömben? Alázattal cselekszem, vagy büszkélkedem a pozíciómmal? Nagylelkű és tisztelettudó vagyok-e az emberekkel, vagy durván és tekintélyelvűen bánok velük? És kiállok-e a leggyengébbek mellett, lehajolok-e, hogy felsegítsem őket?
Szűz Mária segítsen bennünket, hogy leküzdjük magunkban a képmutatás kísértését – Jézus „képmutatóknak” nevezi őket, a képmutatás nagy kísértés! –, és segítsen nekünk, hogy feltűnés nélkül és egyszerűen tegyük a jót!
A Szentatya szavai az Úrangyala elimádkozása után:
Kedves testvéreim!
Tegnap Sevillában boldoggá avatták José Torres Padilla atyát, a Keresztes Nővérek Kongregációjának (Compañía de la Cruz) társalapítóját. A 19. századi Spanyolországban élt, kitűnő gyóntató és lelki vezető volt, a rászorulók iránti nagy szeretetről tett tanúságot. Példája mindenekelőtt a papokat támogassa szolgálatukban. Tapsoljuk meg az új boldogot!
Három évvel ezelőtt indult útjára a Laudato Si’ Cselekvési Platform (Piattaforma d’Azione Laudato Si’). Köszönetet mondok mindazoknak, akik e kezdeményezés érdekében dolgoznak. Ehhez kapcsolódóan reménykedem, hogy a holnap Bakuban kezdődő COP 29 éghajlatváltozási konferencia hatékonyan hozzájárul közös otthonunk védelméhez.
Lélekben közel vagyok az indonéziai Flores-sziget lakosságához, amelyet vulkánkitörés sújtott. Imádkozom az áldozatokért, családtagjaikért és a lakóhelyüket elhagyni kényszerült emberekért. És ismételten megemlékezem Valenciának és Spanyolország más részeinek a lakóiról, akik az árvíz következményeivel küzdenek. Felteszek nektek egy kérdést: imádkoztatok-e Valenciáért? Gondoltatok-e arra, hogy valamilyen módon segítsétek ezeket az embereket? Ez csak egy kérdés.
Aggasztó hírek érkeznek Mozambikból. Mindenkit párbeszédre, toleranciára és igazságos megoldások fáradhatatlan keresésére biztatok. Imádkozzunk az egész mozambiki lakosságért, hogy a jelenlegi helyzet miatt ne veszítsék el a demokrácia, az igazságosság és a béke útjába vetett hitüket!
Kérlek benneteket, továbbra is imádkozzunk a meggyötört Ukrajnáért, ahol kórházakat és más polgári épületeket is támadás ért; és imádkozzunk Palesztináért, Izraelért, Libanonért, Mianmarért, Szudánért! Imádkozzunk a békéért az egész világon!
Az olasz egyház ma a hálaadás napját ünnepli. Szeretném kifejezni hálámat a mezőgazdaság világában dolgozóknak, és arra bátorítom őket, hogy úgy műveljék a földet, hogy megőrizzék annak termékenységét a jövő nemzedékek számára is.
Szeretettel köszöntelek mindnyájatokat, rómaiak és zarándokok, valamint a Szeplőtlen Szűzanya-plébániájához tartozó fiatalok. Külön is köszöntöm Kazahsztánból, Moszkvából, New Yorkból, a Korzikán található Bastiából, a portugáliai Bejából és Algarvéból, valamint a Varsóból, Lublinból és Lengyelország más részeiből érkezett híveket.
Köszöntöm a Globális Nevelési Paktum Szervező Bizottságát számos katolikus egyetem képviselőivel. Köszöntöm a bérmálásra készülő empoli fiatalokat; az Élelmiszerbank (Banco Alimentare) önkénteseit, valamint az Arma Trasporti e Materiali olasz zenekart. Reméljük, hogy a zenekar majd játszik nekünk valami szépet!
Szép vasárnapot kívánok mindnyájatoknak! Kérlek benneteket, ne feledkezzetek el imádkozni értem! Jó étvágyat az ebédhez! Viszontlátásra!
Fordította: Tőzsér Endre SP
Fotó: Vatican Media
Magyar Kurír