Az Európai Unió országjelentése a gyermekek szexuális kizsákmányolásáról

Kategória: Cikkek, írások Megjelent: 2024. november 03. vasárnap

Az EU-ban regisztrált emberkereskedelem-esetek 96 százaléka szexuális célzatú, az összes gyerekáldozat közül a magyar nemzetiségű a legtöbb. A magyar áldozatok több mint fele – 64 százaléka – gyerek. Az áldozattá válás legfőbb sérülékenységi faktora a mélyszegénység és a korábbi abúzusok. Részletek az Európai Unió országjelentéséből a gyermekek szexuális kizsákmányolásával kapcsolatos kérdésekről:

"2020-ban a Világbank mérései szerint Magyarországon az egy főre jutó GPD összege 16.476 USD,10 amely az egyik legalacsonyabb az Európai Unióban. 11 Az emberi fejlettségi index Magyarországot a vizsgált 189 országból a 43. helyre sorolta a Brunei Szultanátussal holtversenyben, Chile (42. hely) és Bahrein (45. hely) közé. Az Európai Bizottság 2018-as Magyarországról szóló országjelentése szerint a szegénységi helyzet összességében jelentősen javult Magyarországon, de a kiszolgáltatott csoportok körében a szegénység kockázata továbbra is magas. Gyermekek és különösképpen a roma kisebbség tagjai továbbra is sokkal nagyobb mértékben ki vannak a téve a szegénység kockázatának, mint a lakosság többi része.
2019-ben a 0–16 év közötti gyermekek 21,6%-át és a 16–24 év közötti fiatalok 23,5%-át veszélyeztette a szegénység vagy a társadalmi kirekesztettség, míg az össznépesség esetében 18,7% volt érintett.

Az Európai Bizottság országjelentése azt is kiemelte, hogy a gyermeket nevelő háztartások nagyobb valószínűséggel szegények, mint a gyermek nélküliek (29,6% és 23%). A szegénység kockázata a 3 gyermeknél több gyermeket
nevelő családok 38,4%-át és az egyedülálló szülők 62,3%-át érinti. A gyermekszegénység kapcsolatban áll egy sor más kockázati tényezővel, többek között a szexuális kizsákmányolás kockázatával. A szülői, családi háttér nagy hatással van a gyermek tanulmányi eredményére és iskolai teljesítményére, ezáltal az alacsony képzettségű szülők gyermekei számára nagyobb a szegénység kockázata.

2019-ben 95.50318 magyar gyermek rendelkezett hátrányos helyzetű státusszal. A 2016-os mikrocenzus szerint Magyarországon 2.217.000 ember legfeljebb az általános iskola 8 osztályát végezte el. Egy személy vagy család
pénzügyi helyzete szoros összefüggésben áll az iskolai végzettségével.

A szexuális kizsákmányolás áldozatává válásának veszélye nagyobb azon gyermekek körében, akiket családjukból kiemeltek, és állami gondozásban élnek. Magyarországon az állami gondozásban élő roma gyermekek aránya magasabb, mint az arányuk a magyar össznépességben. Aggályok merültek fel azzal kapcsolatban, hogy a magyar intézményekben az életkörülmények és a korlátozott felügyelet miatt az intézményen kívüli személyek számára lehetőség kínálkozik arra, hogy fiúkat és lányokat szexuális kizsákmányolás céljából megközelítsenek, behálózzanak.

A kizsákmányolás áldozatává válás szempontjából az egyik fő probléma az, hogy amikor családból kiemelnek és állami gondozásba helyeznek egy sérülékeny gyermeket, gyakran már túl késő: a gyermekek ekkorra már gyakran traumatizálódtak, áldozatokká váltak, és számos pszichológiai és viselkedési problémával küzdenek, amelyeket nehéz kezelni. A gyermekvédelmi szakellátásban kevés a megfelelően képzett szakember (pszichológus, gondozó), és kevés az elérhető terápiás és felzárkóztató foglalkozás, így a gyermekek számára a képzett segítség nem állandóan elérhető.
A gyermekvédelmi rendszer elsődleges feladata az áldozattá válás megelőzése lenne, de az anyagi források hiánya miatt ez nem garantált.30 31 Ilyen környezetben mérhetetlenül nehéz biztosítani a szükséges ellátást és az állami gondozásban élő gyermekek felé történő holisztikus hozzáállást annak érdekében, hogy az áldozattá vagy egyes esetekben újbóli áldozattá válást ezek az intézmények meg tudják akadályozni.

Az állami gondozásban élő gyermekek egyharmadát anyagi okok miatt emelik ki a családjukból. Az ombudsman 2017-ben ezt a gyakorlatot összeegyezhetetlennek találta a Gyermekjogi Egyezményben foglaltakkal, és megállapította, hogy a gyakorlat súlyosan sérti a gyermek családban való nevelkedéséhez, a biztonsághoz, törődéshez és gondoskodáshoz való jogát.
2019-ben a gyermekvédelmi szakellátásban élő gyermekek száma több mint 20.000 volt. 2019-ben 20.846 gyermek, 10.802 fiú és 10.074 lány élt speciális gyermekvédelmi ellátásban. Ez nagyjából a magyar gyermekek 8%-a.

Minden évben jelentősen növekszik a gyermekek sérelmére elkövetett, szexuális kizsákmányolás valamely formája miatt folyó büntetőeljárásoknak a száma. Gyermekek szexuális kizsákmányolását megvalósító bűncselekmény lehet az emberkereskedelem, a kerítés, a kitartottság, a „gyermekpornográfia”, „a gyermekprostitúció kihasználása”.
2019-ben ezek a bűncselekmények 225 áldozatot számoltak. Ez a szám a jelentett és bíróság elé került ügyek számát jelöli, az ilyen bűncselekmények azonban rendszerint nem kerülnek jelentésre, a területen hatalmas a látencia, ezért az áldozatok száma ennél valószínűleg jóval magasabb."

You have no rights to post comments