Három amerikai katolikus keresztény sportoló az olimpián
Az alábbiakban az America Magazine jezsuita lap online felületén augusztus 13-án megjelent cikk magyar fordítását közöljük a három hívő katolikus keresztény sportolóról, akik a párizsi olimpián aranyérmet szereztek:
Bár a 2024-es olimpiai játékok kapcsán a vallási témák megjelenítése vitákat és nézeteltéréseket okozott a versenyhelyszíneken kívül, a játékok során a sportolók teljesítménye volt az, ami joggal vonzotta a legnagyobb figyelmet és dicséretet. A kiemelkedő amerikai sportolók között sokan voltak, akiknek kemény munkája és eredményei az amerikai katolikusok körében is büszkeséget és egységet jelentenek: Cole Hocker – férfi 1500 méteres síkfutás, aranyérem; Katie Ledecky – női 800 és 1500 méteres gyorsúszás, aranyérem; Simone Biles – női tornász egyéni és csapat összetett aranyérmes.
*
Az atlétika világában mindenki a norvég olimpiai bajnok Jakob Ingebrigtsen és a brit világbajnok Josh Kerr közötti régóta várt összecsapásra számított a francia nemzeti stadionban rendezett férfi 1500 méteres döntő előtt. Már a verseny előtt is érezhető volt a feszültség a két rivális között. 150 méterrel a vége előtt ez a két Góliát az első és második helyen futott. De akkor jött Dávid. Miközben Ingebrigtsen megpróbálta visszatartani Kerrt, az amerikai Cole Hocker az utolsó pillanatban mindkettőjük mellett elszáguldott, megszerezve az aranyérmet. Ideje 3:27.65, ami új olimpiai rekord, illetve a hetedik legjobb idő.
„Csak hagytam, hogy Isten vigyen át a célvonalon – mondta Hocker a verseny után. – Még mindig dolgozom fel a történteket, de épp most ötlött fel bennem az a gondolat, hogyan változott meg az életem.” Az indianapolisi Cathedral High Schoolban végzett sportoló minden verseny előtt elmond egy imát, és gyerekkora óta naplóba írja le a futással kapcsolatos céljait.
„Úgy érzem, Isten megadta nekem a futás ajándékát, és az én feladatom, hogy a legjobbat hozzam ki belőle” – mondta korábban Hocker. A mindössze 23 éves hívő sportoló így könnyen lehet, hogy a 2028-as Los Angeles-i olimpián amerikai földön védheti meg címét.
*
Katie Ledecky először a 2012-es londoni játékokon, 15 évesen nyert aranyérmet teljesítményével. Rendkívül lenyűgöző életútja során katolikus hite tartotta meg. Most Párizsban két arany, valamint egy ezüst és egy bronz érmet nyert, ráadásul saját olimpiai rekordját is megdöntötte a női 1500 méteres gyorsúszásban.
Emberfeletti teljesítményei ellenére Ledecky alázatos és hálás maradt, Szűz Máriát tartva ösztönző forrásának. „Úgy gondolom, hogy Mária iránti tiszteletünk nagyon szép. Szent szerepe van a katolicizmusban, és az ő erős hite és alázata olyasmi, amiből tanulhatunk” – mondta Ledecky a National Catholic Register című katolikus hírlapnak, hozzátéve, hogy versenyek előtt mindig elmond egy Üdvözlégy Máriát.
Ledecky keresztapja James Shea SJ, jezsuita pap, a Georgetown University Medical Center missziós és lelki igazgatója. Ő keresztelte és áldoztatta meg először, és ahogy Katie mondta: „gyermekkorom óta ő vezette hitemet”. Ledecky azt is megemlítette, hogy a Covid–19 világjárvány idején a keresztapja által celebrált miséket élő közvetítésben nézte, hogy erősen tartsa a hitét, amikor nem tudott személyesen templomba járni.
Ledeczky kezdetektől fogva katolikus iskolákba járt, felnőttként pedig olyan jótékonysági szervezeteknek áldozza idejét, mint a Jezsuita Menekültszolgálat (Jesuit Refugee Service).
*
Simone Bilest minden idők legnagyobb tornászaként emlegetik. A 2021-es tokiói olimpián visszalépett a csapatversenytől az úgynevezett ’twisties’ miatt, amely a levegőben való irányérzék elvesztését jelenti. A mentális egészségére hivatkozva kétéves szünetet tartott, amiért sok kritika érte. Néhányan úgy vélték, hogy nem érdemli meg, hogy újra képviselje az Egyesült Államokat. Ennek ellenére Biles Párizsban három aranyérmet nyert egy ezüsttel együtt, és megszilárdította státuszát mint minden idők legtöbbet kitüntetett amerikai tornásza. Katolikus hite segített neki, hogy eljusson idáig.
„Nem értem, hogyan csinálom. Ez egy Isten adta tehetség” – mondta Biles egyszer. Minden verseny előtt gyertyát gyújt Szent Sebestyén, az atléták védőszentje előtt; nagyon tiszteli a vértanút. Nagyapja felesége, Nellie, aki segített Biles katolikus nevelésében, egyszer azt mondta, hogy verseny közben Biles olyan „magasan repül, hogy még Szent Sebestyén is mosolyog”. Nellie egy rózsafüzért is adott neki, amit mindig magánál hord a tornazsákjában. „Nem használom arra, hogy a verseny előtt imádkozzam. Általában csak magamban imádkozom, de mindenesetre itt van nálam” – mondta a 2016-os riói olimpia előtt.
Biles a terápiát fontos tényezőnek tartja, amely segített neki felkészülni arra, hogy Párizsban visszatérjen az olimpiára. Míg az ugráson és a korláton olyan dolgokat csinál, amire senki más nem képes, Biles sebezhetősége és nyíltsága, és ahogyan a stresszt és a szorongást kezeli, olyasmi, amit sokan utánozhatunk.
Forrás: America Magazine
Fotó: Vatican News; Wikimedia Commons
Magyar Kurír
(hj)