A demencia megelőzéséről és kezeléséről

Kategória: Cikkek, írások Megjelent: 2024. augusztus 03. szombat

A legújabb kutatás szerint a rossz koleszterinszint és a kezeletlen látásvesztés a két újabb jele a demencia kialakulásának. A szakértők szerint az egyik legegyszerűbb dolog, amit az emberek megtehetnek a demencia kockázatának megelőzése érdekében, hogy beiktatnak egy kis testmozgást. Egy tanulmány szerint a demenciás esetek csaknem fele világszerte megelőzhető vagy késleltethető lenne. A szakértők 14 kockázati tényezőt neveztek meg – írja a The Guardian.

Az előrejelzések szerint 2050-re a demenciával élők száma világszerte majdnem megháromszorozódik, és 153 millióra emelkedik. A kutatók arra figyelmeztetnek, hogy ez gyorsan növekvő fenyegetést jelent az egészségügyi és szociális ellátórendszerekre. A kutatás szerint a demenciához kapcsolódó globális egészségügyi és szociális költségek meghaladják az évi 1 milliárd dollárt (365 milliárd forint).

A Lancet című folyóiratban közzétett, szeizmikus jelentésben azonban a világ 27 vezető demenciaszakértője arra a következtetésre jutott, hogy sokkal több eset elkerülhető vagy késleltethető lenne, mint korábban gondolták. A Lancet demenciával foglalkozó bizottsága szerint 14 módosítható kockázati tényező kezelése, amely már gyermekkorban kezdődik és egész életünk során folytatódik,

A DEMENCIAESETEK 45 SZÁZALÉKÁT MEGELŐZHETNÉ VAGY KÉSLELTETHETNÉ, MÉG AKKOR IS, HA AZ EMBEREK TOVÁBB ÉLNEK.

Az eredményeket az Alzheimer's Association nemzetközi konferenciáján mutatták be az Egyesült Államokban. Gill Livingston professzor, a kutatás vezető szerzője elmondta, hogy egyre világosabbá válik, hogy emberek milliói sokkal többet tehetnek és kellene tenniük a demencia kockázatának „Világszerte sokan úgy gondolják, hogy a demencia elkerülhetetlen, pedig nem az. Jelentésünk arra a következtetésre jutott, hogy nagymértékben megnövelhetjük annak esélyét, hogy ne alakuljon ki demencia, vagy hogy késleltessük annak kialakulását” – mondta.

Az emberek az élet minden szakaszában, a gyermekektől az idősekig, tehetnek lépéseket annak érdekében, hogy csökkentsék a betegség kialakulásának kockázatát, amely nem gyógyítható, vagy legalábbis életük későbbi szakaszáig elhárítsák azt – tette hozzá Livingston, a University College London munkatársa.

A rendelkezésre álló legfrissebb bizonyítékok alapján a jelentés két olyan kockázati tényezőt sorol fel, amelyek a demenciás esetek 9 százalékával hozhatók összefüggésbe. Az esetek mintegy százaléka a magas alacsony sűrűségű lipoprotein vagy „rossz” koleszterinszinthez kapcsolódik az élet közepén, körülbelül 40 éves kortól, míg az esetek 2 százaléka a későbbi életkorban bekövetkező kezeletlen látásvesztésnek tulajdonítható.

Livingston szerint ezek az új kockázati tényezők a Lancet-bizottság által 2020-ban azonosított 12 kockázati tényezőn felül vannak, amelyek együttesen a demenciaesetek mintegy 36 százalékáért felelősek. Ezek a következők: alacsonyabb iskolai végzettség, halláskárosodás, magas vérnyomás, dohányzás, elhízás, depresszió, mozgásszegény életmód, cukorbetegség, túlzott alkoholfogyasztás, agyi trauma, légszennyezés és társadalmi elszigeteltség.

A jelentésben a szakértők azt írták: „A megelőzés lehetősége nagy, és összességében a demenciák közel fele elméletileg megelőzhető lenne e 14 kockázati tényező kiküszöbölésével. Ezek az eredmények reményt adnak.”

Ezekre érdemes figyelni 

Livingston szerint az egyik legegyszerűbb dolog, amit az emberek megtehetnek a demencia kockázatának megelőzése érdekében, hogy beiktatnak egy kis testmozgást a napjukba, ha főként ülőmunkát végeznek, legyen szó sétáról vagy akár ülőgyakorlatokról. A Lancet-bizottság 13 ajánlást fogalmazott meg a demencia kockázatának egész életen át tartó csökkentése érdekében,

TÖBBEK KÖZÖTT A HALLÁSKÁROSULTAK SZÁMÁRA HALLÓKÉSZÜLÉKEK ELÉRHETŐVÉ TÉTELÉT ÉS A KÁROS ZAJTERHELÉS CSÖKKENTÉSÉT, VALAMINT A MAGAS KOLESZTERINSZINT FELISMERÉSÉT ÉS KEZELÉSÉT KÖRÜLBELÜL 40 ÉVES KORTÓL.

További ajánlások közé tartozik a látáskárosodás szűrésének és kezelésének mindenki számára hozzáférhetővé tétele, a gyermekek jó minőségű oktatásának biztosítása és a kognitív aktivitás a középkorban.

(index.hu)

You have no rights to post comments