Főmenü
Misszió
Rólunk
Ki olvas minket?
Oldalainkat 301 vendég és 0 tag böngészi
Négy jel a gyerekrajzon, amire érdemes figyelni
A rajzolás a gyerekek számára olyan élvezetes, játékos, szórakoztató tevékenység, mely egyúttal a nonverbális kommunikáció fontos eszköze is. Emiatt a gyerekrajzok felkeltették a gyerekekkel foglalkozó szakemberek érdeklődését. A rajz egy ablak, mely a gyerekek belső világára nyílik: lehetővé téve külső szemlélő számára a gyerekben zajló érzések, észlelések megismerését.
Gyanús jelek a gyerekrajzon
A rajzon keresztül a gyermek nem a külső világ reális mását reprezentálja, hanem azt, amit érez, gondol és tud a környező valóságról. Bizonyos jelekre épp ezért érdemes odafigyelni. Az alábbiak mindegyike arra utal, hogy a gyerek lelkében valami nincs rendben. Ilyenkor nagyobb odafigyelésre, több beszélgetésre van szükség, illetve adott esetben akár szakember bevonására is.
Magányos, elszigetelődött alak
Akár családrajzról, akár más embercsoport ábrázolásáról van szó, érdemes figyelni, van-e magányos alak a rajzon. Ha a családrajzon önmagát rajzolja a többiektől távoli, elszigetelődött alakként, az szorongásra, magányra utal. De ha rajzaiban visszatérő téma az egyedüllét, az is intő jel lehet. Első körben mindenképpen próbáld ösztönözni a nyílt kommunikációra, több közös programot szervezni kettesben és a családdal.
Kevés szín
Ha a gyerek előtt van egy 12 színű ceruza- vagy zsírkrétakészlet, de ő jellemzően kevés színt, sok feketét használ a rajzaihoz, arra szülőként érdemes odafigyelni. A komor, fekte-fehér rajzok a szomorúság, szorongás mögöttes érzéseit tükrözhetik. Ha nem érted ezeknek az érzéseknek az okát, érdemes beszélni az óvónővel, tanítónővel, hogy teljesebb képet kapj a gyereket érő azon hatásokról, melyek lelkiállapotát negatívan befolyásolhatják.
Eltúlzott arcvonások, torz testképek
A gyerek minél kisebb, a finommotorikája értelemszerűen annál fejletlenebb még. Ha azonban azt látod, hogy az óvodás gyakran rajzol torz testképű embereket, esetleg a figurák arcvonásai eltúlzottak, az figyelmeztető jel lehet. Az ilyen rajzok mögött negatív önértékelés húzódhat meg. Ebben az esetben rendkívül fontos, hogy minél több pozitív megerősítést, dicséretet kapjon a gyerek a hétköznapok során. És hogy hogyan dicsérd jól, arról bővebben olvashatsz korábbi cikkünkben.
Agresszió a gyerekrajzon
Az agresszió, vér, pusztítás megjelenhet a gyerekrajzon. Ha azonban ez nem egyszeri, hanem visszatérő eset, szülőként mindenképpen érdemes elgondolkozni azon, hogy vajon a gyerek szemtanúja volt-e valamilyen erőszakos cselekedetnek, netán ő maga volt az elszenvedője annak. Ezekről pedig beszélni kell. Az agresszió megjelenése a gyerekrajzon mutathat indulatkezelési problémákat, a gyerekben felhalmozódó feloldatlan dühre vagy frusztrációra is figyelmeztethet. Ilyen esetben fontos, hogy a gyerek megtanulja a harag egészséges, konstruktív kezelési módjait.
(Forrás: Children's drawings: evidence-based research and practice, Understanding Warning Signs in Children's Drawings, femina.hu)