Alkoholproblémák hazánkban
Továbbra is komoly problémát okoz Magyarországon az alkoholizmus, egyes nemzetközi felmérések alapján világelsők vagyunk az alkoholbetegek lakosságarányos számát illetően. Ezzel a teljesítménnyel megelőzzük a közhiedelemben nagyivónak tartott nemzetek egész sorát, köztük a briteket, az íreket, a németeket, az olaszokat és a franciákat, de egy iccényivel még az ezüstérmes Oroszországot is. Számszerűleg 900 ezerre tehető az alkoholbetegek aránya.
Miközben továbbra is magas az alkoholisták száma, addig a kocsmáké jelentősen lecsökkent az elmúlt 14 év alatt. A KSH felmérése alapján 2010-ben még 21,500 italüzlet, kávézó és szórakozóhely működött az országban, addig tavalyra ez a szám 45%-kal csökkent, mindössze 12,200-re.
Tényleges alkoholfüggőségről akkor beszélhetünk, ha az illető napi rendszerességgel fogyaszt, esetenként nem egy, hanem akár több pohárral is.
A szociális ivó ezzel szemben olyan, mint bármelyik ember, aki ha teheti, a barátaival néha megnéz egy futballmeccset, és az önfeledt szórakozás mellé megiszik egy, vagy két sört. Az ehhez társuló másnaposság után persze jön a szokásos fogadkozás, ám a szakember szerint ez csak pár hétig tart.
Ha valaki már úgy érzi, hogy hiányzik neki, szüksége van rá, sőt már fizikai tünetei is jelentkeznek, akkor az már egy figyelmeztető jel lehet, arra nézve, hogy baj van.
A szervi elváltozásokon kívül, hosszútávon komoly mentális zavarokkal járhat a mértéktelen alkoholfogyasztás. Ennek az egyik ilyen jele az elbutulás. Természetesen az se mindegy, hogy valaki honnan indul, és hova jut el. Ha valaki magasról indul, és csupán csak „picit” veszt, akkor az kevésbé lesz a személyiségére nézve szembetűnő, mint mondjuk egy olyan embernél, aki kevésbé iskolázott.
Az alkohol különösen veszélyes lehet azokra nézve, akik szorongásukat az itallal próbálják meg csillapítani. A pánikbetegek, és szorongó emberek számára az alkohol ugyan ideig-óráig felszabadítólag hathat, ám ez csak egy rövid átmeneti állapot.
Zugívó lett a magyar
A vidéki kocsmák számszerű csökkenése mögött számos ok húzódik meg. Elsősorban inni otthon is lehet, hát még az utcán, és az egyéb dohányboltok környékén. Zacher Gábor ezzel kapcsolatban az elszálló árakat hozta fel példaként, mondván, ha valaki ugyanazt a terméket megtudja venni féláron, a boltba, akkor miért menjen el a kocsmába.
A szakember szerint ugyan komoly gondot okoz az alkohol, a statisztikák mégis azt mutatják, hogy csökken a fogyasztott alkohol mennyisége a világban. Ami a fiatalok alkohol szokásait illeti, sok esetben egészen egyszerűen arról van szó, hogy az esetek többségében pusztán csak azért nem mondanak nemet, mert nem akarnak kirekesztetté válni.
Az alkohol elhagyása nem könnyű feladat, nagyobb mennyiségű rendszeres és éveken át tartó alkoholfogyasztás esetén alkohol elvonási tünetek lépnek fel. Enyhébb esetekben például türelmetlenség, rosszkedvűség, ingerült viselkedés figyelhető meg. Súlyos megvonás esetén agresszivitás, szívproblémák, alvászavarok, étvágyvesztés, remegés jelentkezik.
Ha egy alkoholbeteg napi rendszerességgel megiszik két deci töményet, és 4-5 sört, annál már megjelennek az elvonási tünetek, ami akár súlyos problémát is tud okozni. Az ilyenkor gyakran előforduló jegyek a következők: izzadás, remegés, feszültség, magas vérnyomás, rossz közérzet - magyarázta.
Ha mégse tudjuk betartani ezt, és elkezdünk inni, akkor ismét elmúlnak ezek a tünetek, de ha mégse akkor súlyos problémák léphetnek fel, ami elvezethet egy klasszikus delirium tremensbe, amely egy olyan akut krízishelyzet, mely hirtelen alkoholmegvonás talaján fejlődik ki és potenciálisan halálos kimenetelű lehet. Ez mind a mai napig egy 5 százalékos halálozással bír.
Ilyenkor ionzavarok, epilepsziás zavarok, szívritmuszavar, extrém magas vérnyomás leginkább a jellemző, amit gyógyszeres kezeléssel lehet csak kezelni már.
Zacher Gábor szerint egy komplex Nemzeti Alkoholstratégiára lenne szükség ahhoz, hogy elmozdulás történjen, ám úgy látja, hogy a jelenlegi kormány részéről szemernyi hajlandóság sincs ez irányban.
Egy olyan országban, ahol ha kimegyünk a fővárosban elég csak másfél kilométert sétálni a belvárosban, ahhoz, hogy szembe jöjjenek velünk a különböző úgymond "alkoholizálást" hirdető plakátok. A Tv reklámok ugyancsak tele vannak a különböző alkoholt hirdető termékekkel - zárta.
(hellovidek.hu)