Amikor a világ figyelmét felkelti egy egyházi ügy

Kategória: Cikkek, írások Megjelent: 2024. május 31. péntek

A telex.hu-n jelent meg a riport a győri plébános és hívei, valamint a püspöke közötti konfliktusról: A szocializmusban templomot építtetett a híveknek, püspöke most kényszernyugdíjazná a győri plébánost - Veres András megyéspüspök augusztustól nyugdíjazza Benkovich Ferenc győri plébánost, a város talán legismertebb papját, aki a szocializmusban építtetett templomot az akkor kiépülő lakótelepen, később iskolát, idősotthont is alapított, az egyházmegyei kincstárnak pedig méltó helyet emeltetett. A hír most söpör végig Győrben, a hívek nyílt levelet írtak a püspöknek, kiállva az atya mellett, aki elmúlt 75 éves, de maradna még a plébániáján és dolgozna tovább:

„A napokban tudomásunkra jutott, hogy Püspök Úr telefonos tájékoztatása alapján Benkovich Ferenc atyának augusztus elsejéig – kiköltözéssel egybekötve – el kell hagynia a Szentlélek-plébániát. Sokunkban felmerült a kérdés: Hogy lehet ez? Mi lesz majd ezután? Vajon az általa épített templomba is csak nagy ritkán hívják meg, vagy csak meghívásra mehet be, mint ahogyan azt az Apor-iskola intézményében is megélte/megéli?” – a Szentlélek Egyházközség híveinek képviselői nyílt levelükben ezt írták Veres András püspöknek.
A győrieknek nem kell elmagyarázni, hogy a Szentlélek-plébánia elhagyása, illetve az Apor-iskolából való távolmaradás mit jelent Benkovich Ferenc plébános számára. De az országos közvélemény akkor érti meg a történetet, ha mintegy negyven évet visszaugrunk az időben.
A nyolcvanas évek végén épült Győrben a Kun Béla lakótelep második üteme – ma Marcalvárosnak hívják –, az akkor 38 éves Benkovich Ferenc pedig fejébe vette, hogy templomot épít az odaköltöző híveknek. Az Ez is a mi 50 évünk című, Győr utolsó ötven évét bemutató könyvben a plébánia születése külön fejezetet kapott, egy rövid részt kiragadunk a szövegből mert tökéletesen jellemzi az agilis atyát. Benkovich Ferenc így emlékezett 2022-ben a templom akkori engedélyezésére: „Először csupán hatvan négyzetméterről lehetett tárgyalni. Kérdeztem Jezsó Gyurit, a városépítési hatóság akkori vezetőjét: »hány négyzetméteres a te irodád?«, azt felelte: »negyven«. »Akkor képzelj ide egy oltárt, néhány ministránst, meg legfeljebb húsz hívőt. Mi pedig egy harmincezer lélekre tervezett lakótelepen építkezünk, ahol a lakosság hetven százaléka római katolikus. Ha csak egy százalékuk jár misére, nevetségessé válunk mi is és a város is.«”
A Szentlélek-templom és a hozzá épült plébánia végül négyszer akkora lett, mint amit a szocializmusban elsőre engedélyeztek, összesen 840 négyzetméter, azóta Győr egyik ikonikus központja, Benkovich Ferenc ugyanis a plébániával együtt hívő közösséget is épített.
A már hívek ezrei által látogatott templom ügyének sok további gyümölcse is beérett azóta. A tizenkét osztályos Apor-iskola és óvoda, a győri Szent Anna és a győrújbaráti idősotthon, valamint a lelkigyakorlatos ház mellett a nyugdíjas papok otthona is Benkovich Ferenc nevéhez kötődik. Illetve az, hogy helyet kaptak ’88-ban az egyházmegye kincsei.
Az évek során az atyát díjak sorával halmozták el, a város díszpolgára, megyei Prima díjas, de állami és egyházi kitüntetésekkel is méltatták munkásságát, a többi mellett pápai prelátus. Ugyanakkor a koránál fogva – 1947-es születésű – átlépte a nyugdíjkorhatárt, ezt sem lehet vitatni. A hívek a püspöknek címzett levelükben leírják, hogy 2022 májusában Benkovich Ferenc a 75. életévét betöltve, a kötelező előírásokat teljesítette és beadta az Egyházmegyei Hivatalnak a lemondását. De jelezte, hogy a lelkipásztori munkáját szeretné folytatni. „A híveket akkor nagy megnyugvással töltötte el, hogy Püspök Úr megbízásából Ferenc atya plébániai kormányzóként tovább folytathatta szeretett plébániája vezetését” – tették hozzá.
Most azonban a püspök a plébános nyugdíjazása mellett döntött, erről csak találgatások kezdődtek, de konkrét magyarázatot nem kaptunk, az ok természetesen lehet a pap életkora is. De Benkovich Ferenc és Veres András között volt egy olyan nézeteltérést sejtető ügy, amely szintén a hívek, illetve a szülők tiltakozása miatt duzzadt országos hírűvé. Ez még 2019-ben történt: a régi Indexen mi is megírtuk, amikor Veres András nem hosszabbította meg Kiss Zoltán igazgató megbízását, aki akkor az Apor-iskolaközpontot vezette. Benkovich atya is ott volt a szülők által szervezett tiltakozáson, de nem szegült szembe egyházi elöljárójával és a volt igazgató is elfogadta a püspök döntését.
Ez a történet azonban nyomot hagyott a hívekben, és most ismét többen felhozták úgy, mint ami jelzi, hogy a két fél viszonya valószínűleg nem felhőtlen. A hívek azt kérik, hogy Benkovich atya folytathassa a munkáját, és több dologra hivatkoznak az égető paphiány mellett. Ha mindet nem is soroljuk fel, de például arra, hogy a szolgálati évei alatt egyetlen szentmiséje sem maradt el, és idén is 52-en bérmálkoztak nála. Tény, hogy a plébános ugyanolyan aktív, mint ahogy évtizedekkel ezelőtt megismerte a város. Legutóbb a győri polgármesterrel a Szent Anna idősotthon bővítéséről, tehát egy újabb tervezett beruházásról tárgyalt, erről Dézsi Csaba András posztolt. Tervei tehát még vannak, pontosabban lennének.
A Telex megkereste Benkovich Ferencet, aki saját ügyében nem kívánt nyilatkozni. Ugyanígy tettünk a Győri Egyházmegyénél is, kérdéseinket szerda reggel küldtük el a sajtóosztálynak: Mi indokolta most Benkovich Ferenc nyugdíjazását, illetve az utód személyét lehet-e már tudni?
Az egyházmegye sajtóirodája azt írta, hogy „a dispozíciókat a pap- és diakónusszentelési szentmisét követően hirdeti ki Veres András püspök úr”. Erre június 15-én kerül sor. Ezt követően teszik közzé az egyházmegye honlapján. Hozzátették, hogy „minden érintett lelkipásztorral a megyéspüspök előre egyeztet”.
A levelet Szent Rita, a reménytelennek tűnő helyzetek szentjének napján írták a püspöknek – amint erre utaltak maguk a levélírók is.
(Sudár Ágnes, telex.hu)

You have no rights to post comments