Több magzatot semmisítenek meg mesterséges megtermékenyítés, mint abortusz által
Az amerikai, alabamai Legfelsőbb Bíróság döntése, amely elismerte az embrionális élet személyiségét, az elmúlt három hétben országos vitát váltott ki az in vitro megtermékenyítésről (IVF) - de néhányan talán nem tudják, hogy az iparágban a magzati élet halálos áldozatainak száma magasabb, mint az abortuszé.
Az IVF egy olyan termékenységi kezelés, amelynek során az orvosok petesejteket nyernek ki a nőből, és spermiummal megtermékenyítik azokat, hogy a laboratóriumban, szexuális aktus nélkül emberi embriókat hozzanak létre. Az IVF egyetlen kezelése 20 000 és 30 000 dollár közötti összegbe kerülhet a pároknak.
Mivel az IVF-kezeléseksikerességi rátája alacsony - 35 év alatti nők esetében körülbelül 50%, de idősebb nőknél lényegesen alacsonyabb -, a klinikák sokkal több emberi embriót hoznak létre, mint amennyit meg akarnak termékenyíteni. Bár ennek célja, hogy maximalizálják annak esélyét, hogy a nő egészséges gyermeket szüljön, ez
több millió felesleges embrió elpusztításához vagy határozatlan időre történő lefagyasztásához vezet.
Az IVF-klinikák nem jelentik a kezelés során elpusztított embriók pontos számát, de a klinikák általában 10-15 petesejtet vesznek ki egy
kezeléshez. Az Illume Fertility IVF-klinikai hálózat szerint, ha a klinika 12 petesejtet vesz ki, ennek körülbelül 80%-a - kilenc vagy tíz petesejt – életképes. Az életképes petesejtek körülbelül 80%-a sikeresen megtermékenyül, hogy embriókat hozzanak létre - így páciensenként körülbelül hét vagy nyolc embrió jön létre.
A CDC [USA Járványügyi Központ ]becslése szerint 2021-ben több mint 238 000 beteg próbálkozott IVF-kezeléssel. Ha a klinikák minden egyes beteg esetében hét-nyolc embriót hoznának létre, akkor ez egy év alatt körülbelül 1,6-1,9 millió embriót eredményezne. E magas számok ellenére kevesebb mint 100 000 embriót hoztak létre, ami arra utal, hogy a 1,5-1,8 millió IVF által létrehozott embrió soha nem született meg.
Alternatívaként az abortuszipar 2022 júliusától 2023 júniusáig mintegy 985 000 életet oltott ki - ami arra utal, hogy az IVF-ipar évente közel kétszer annyi emberi életnek vethet véget.
A páciensek lefagyaszthatják a felesleges embriókat későbbi felhasználásra vagy más párok általi örökbefogadásra - de az embriók lefagyasztása további többezer dollárba kerülhet a pároknak. Még ha le is fagyasztják őket, a legtöbbjüket végül magára hagyják. 2004 és 2019 között kevesebb mint 8500 élve születés történt adományozott embriókból. Az Egyesült Államokban az 1980-as évek eleje óta engedélyezettek az IVF-kezelések, és becslések szerint jelenleg több százezer és 1,5 millió közötti embrió van lefagyasztva.
Az embriók jelentős többségét vagy szándékosan ölték meg, vagy az IVF-folyamat valamelyik pontján elpusztultak.
*Szándékos és nem szándékos embrióelhalál*
Amikor a klinikák meghatározzák, hogy mely embriók maradhatnak életben, és melyek nem, a klinikák olyan vizsgálatokat végeznek, amelyekkel „kiszűrik azokat a genetikai betegségeket, amelyekkel a pár biztosra akarja menni, hogy az embrió azzal nem rendelkezik” - mondta Melissa Moschella, a The Catholic University of America orvosi etika professzora a CNA portálnak.
E tesztek után az embriókat „minőség szerint osztályozzák” - mondta. "A legegészségesebbnek minősülőket választják ki a kezdeti beültetésre.”
Joseph Meaney, a Nemzeti Katolikus Bioetikai Központ elnöke a CNA-nak elmondta, hogy ha a klinikák „genetikai rendellenességeket vagy más egészségügyi állapotot"”észlelnek, ezeket az embriókat „azonnal félreteszik és elpusztítják.”
„Lényegében egy terméket próbálnak eladni... [és] bármi, ami nem egészséges [baba] - azokat egy minőségellenőrzési folyamat során kiiktatják” - mondta Meaney.
Meaney szerint azonban az embriók vizsgálata és osztályozása nem az egyetlen lépés, amelynek során az embriók elpusztulnak: „Néhányuk a felolvasztási folyamat során pusztul el”, és „néhányat nem sikerül beültetni.”
Meaney megjegyezte, hogy még a beültetés után is „az átlagosnál magasabb a nők vetélési aránya az IVF-babák esetében”. Sikeres beültetés esetén - ha több a magzat, mint amennyit az anya meg akar szülni - a méhben lévő legkevésbé egészségeseket abortálják a „szelektív redukciónak” nevezett folyamat során - jegyezte meg.
„A folyamat minden szakaszában van halálozási arány” - mondta Meaney.
Azokat az embriókat, amelyek túlélik a vizsgálatot, a minősítést és a felolvasztást, de nem választják ki őket beültetésre, általában kidobják, ami véget vet egy emberi életnek. Néhányat tudományos kutatásra adományoznak, de ugyanerre a sorsra jutnak. Még ha le is fagyasztják őket, Meaney szerint „ott lényegében árvák”, és „alapvetően elhagyatottan állnak a hűtőházban”.
*A politikusok másképp kezelik az IVF-et, mint az abortuszt*
Annak ellenére, hogy az IVF folyamat szerves részét képezi az emberi élet túlzott mértékű elpusztítása, a társadalom és annak választott tisztségviselői egészen másképp kezelik a témát, mint az abortusz okozta
haláleseteket.
Az alabamai Legfelsőbb Bíróság döntése után, amely néhány IVF-klinikát a szolgáltatások felfüggesztésére kényszerített, a bíróság a demokraták és a republikánusok részéről egyaránt ellenérzéseket váltott ki. Alabamában a republikánus vezetésű törvényhozás törvényt fogadott el az IVF-klinikák polgári jogi és büntetőjogi felelősségre vonhatósága ellen, melyet Kay Ivey, a magát életpártinak valló kormányzó azonnal aláírt. Ivey és más republikánusok, akik támogatták a törvényt, azt állították, hogy az IVF védelme életpárti cselekedet.
Michael New, a Catholic University of America társadalomkutatási professzora és életpárti aktivista a CNA-nak elmondta, hogy az IVF „politikailag kényes kérdés számunkra”. Azt mondta, hogy senkit sem lehet megválasztani az IVF betiltásával, de „ha valamit nem lehet betiltani... [legalább] ne támogassuk tovább”.
„Helytelen embriókat létrehozni anélkül, hogy az lenne a szándékunk, hogy gondoskodjunk arról, hogy egészen a végéig kihordjuk őket” - mondta New.
Moschella is elismerte a nehéz politikai küzdelmet. „Nehéz lehet belátni az IVF ártalmait, mert a károkat nagyon apró emberi lényeknek okozzák” - mondta, hozzátéve, hogy aki tiszteletben tartja az élethez való jogot, annak legalább „meg kellene akadályoznia a tartalék embriók létrehozását azon a mennyiségen túl, amely biztonságosan beültethető”.
„Az IVF által létrehozott embrióknak ugyanolyan védelmet kellene kapniuk, mint bármely más emberi lénynek - elsősorban védelmet a bántalmazással szemben [és] védelmet a szándékos gyilkolással vagy megsemmisítéssel szemben” - mondta Moschella.
Meaney ugyanezt az érzést osztotta, mondván, hogy a mesterséges megtermékenyítéssel létrehozott magzat ugyanolyan értékes, mint egy természetes úton fogant élet: „Nem számít, hogyan történik ... az az egyén a fajunk tagja [és] egy új emberi lény”.
„Az emberi természetünk a DNS-ünkből ered”, és „ennek a folyamatnak a kezdete a fogantatás - a megtermékenyítés” - mondta.
A katolikus egyház ellenzi az IVF-et, mert az elválasztja a házassági aktust a nemzéstől, és elpusztítja az embrionális emberi életet.
Elismerve a tudomány fejlettségét, amely ma elérhető azok számára, akik segítséget keresnek a gyermekvállalásban, az Egyesült Államok Katolikus Püspöki Konferencia a honlapján figyelmezteti a katolikusokat az ezzel kapcsolatos etikai kérdésekre.
„A meddőség leküzdésére ma alkalmazott számos technikának mély erkölcsi következményei is vannak, és a pároknak tisztában kell lenniük ezekkel, mielőtt döntést hoznak ezek alkalmazásáról” - olvasható az útmutatásban.