Ferenc pápa: Mi oly sokszor elítélünk másokat, Jézus viszont megmenteni jött!
Március 10-én, nagyböjt negyedik vasárnapján délben az Úrangyala elimádkozásakor a Szentatya arra bátorított, hogy Krisztus irgalmas tekintetét magunkévá téve ne elítéljük, hanem inkább megmentsük egymást. Köszöntötte a nőket, és a béke megteremtésének fontosságát hangsúlyozta minden háborús területen. Az alábbiakban Ferenc pápa teljes beszédének fordítását közreadjuk.
Kedves testvéreim, jó napot kívánok!
Ma, nagyböjt negyedik vasárnapján az evangélium Nikodémus alakját tárja elénk (vö. Jn 3,14–21), aki farizeus, „a zsidók egyik főembere” volt (Jn 3,1). Ő látta a Jézus által végbevitt csodajeleket, Istentől küldött tanítót ismert fel benne, és hogy meg ne lássák, éjszaka ment el hozzá. Az Úr fogadta, párbeszédet folytatott vele, és feltárta előtte, hogy nem elítélni, hanem megmenteni jött a világot (vö. Jn 3,17). Álljunk meg, és gondolkodjunk el ezen: Jézus nem elítélni, hanem megmenteni jött. Ez gyönyörű!
Az evangéliumban gyakran látjuk, hogy Krisztus feltárja a vele találkozó emberek szándékait, olyankor leleplezi hamis magatartásukat, mint a farizeusok esetében (vö. Mt 23,27–32), vagy elgondolkodtatja őket életük rendezetlenségéről, mint a szamariai asszony esetében (vö. Jn 4,5–42).
Jézus előtt nincsenek titkok: ő olvas a szívben, mindannyiunk szívében.
Ez a képesség nyugtalanító lehet, mert ha visszaélnek vele, árt az embernek, kíméletlen ítéletnek teszi ki. Hiszen senki sem tökéletes, mindannyian bűnösök vagyunk, mindannyian hibázunk, és ha az Úr gyengeségeink ismeretét arra használná, hogy elítéljen bennünket, akkor senki sem menekülne meg.
De nem ez a helyzet. Ő ugyanis nem arra használja, hogy ujjal mutogasson ránk, hanem arra, hogy átölelje életünket, hogy megszabadítson a bűntől és megmentsen bennünket. Jézus nem akar bíróság elé állítani vagy ítélet alá vonni; ő azt akarja, hogy egyikünk se vesszen el.
Az Úr ránk irányuló tekintete nem elvakító fényszóró, mely nehéz helyzetbe hoz bennünket, hanem egy barátságos lámpa szelíd fénye, mely segít meglátni a bennünk lévő jót és felismerni a rosszat, hogy kegyelmének támogatásával megtérhessünk és meggyógyulhassunk.
Jézus nem elítélni, hanem megmenteni jött a világot. Gondoljunk csak magunkra, mi oly sokszor elítélünk másokat; oly sokszor szeretünk megszólni másokat, pletykálni másokról. Kérjük az Urat, adja meg mindannyiunknak ezt az irgalmas tekintetet, hogy úgy nézzünk másokra, ahogyan ő néz mindannyiunkra. Mária segítsen bennünket, hogy egymás javát akarjuk!
A Szentatya szavai az Úrangyala elimádkozása után:
Kedves testvéreim!
Két nappal ezelőtt ünnepeltük a nemzetközi nőnapot. Szeretnék egy gondolatot megfogalmazni és kifejezni közelségemet minden nőhöz, különösen azokhoz, akiknek méltóságát nem tartják tiszteletben. Még sok tennivaló vár mindannyiunkra, hogy a nők egyenlő méltósága konkrét formában is elismerést nyerjen. A társadalmi és politikai intézményeknek az alapvető kötelessége, hogy védelmezzék és előmozdítsák minden emberi lény méltóságát, megteremtve a nőknek, az élet hordozóinak a szükséges feltételeket ahhoz, hogy elfogadhassák az élet ajándékát, és méltó életet biztosíthassanak gyermekeiknek.
Aggodalommal és fájdalommal követem a Haitit sújtó súlyos válságot és az elmúlt napok erőszakos eseményeit. Közel állok az ottani Egyházhoz és a kedves haiti néphez, mely évek óta sokat szenved. Kérlek benneteket, hogy a Segítő Szűzanya közbenjárását kérve imádkozzatok azért, hogy mindenféle erőszak véget érjen, és hogy a nemzetközi közösség megújult támogatásával mindenki hozzájáruljon a béke és a kiengesztelődés növekedéséhez az országban.
Ma este muszlim testvéreink megkezdik a ramadánt: szeretném kifejezni közelségemet mindannyiukhoz.
Köszöntelek mindannyiatokat, akik Rómából, Olaszországból és a világ számos pontjáról érkeztetek. Külön is köszöntöm a pamplonai Irabia-Izaga iskola diákjait, a Madridból, Murciából, Malagából és a New Jersey-i St. Mary’s Plainfieldből érkezett zarándokokat. Köszöntöm az elsőáldozó és bérmálkozó gyermekeket, akik a római Guadalupei Szűzanya-plébániáról és a Szent Fülöp Vértanú-plébániáról érkeztek; továbbá Reggio Calabria-i, Quartu Sant’Elena-i és castellamontei híveket.
Szeretettel üdvözlöm a Kongói Demokratikus Köztársaság Rómában élő katolikus közösségét. Imádkozzunk, hogy béke legyen abban az országban, valamint a meggyötört Ukrajnában és a Szentföldön. Mihamarabb szűnjenek meg az ellenségeskedések, melyek mérhetetlen szenvedést okoznak a polgári lakosság körében!
Szép vasárnapot kívánok mindnyájatoknak! Kérlek benneteket, ne feledkezzetek el imádkozni értem! Jó étvágyat az ebédhez! Viszontlátásra!
Fordította: Tőzsér Endre SP
Fotó: Vatican Media
Magyar Kurír