Taizéi találkozó - a témák és Ferenc pápa üzenete

Kategória: Uncategorised Megjelent: 2013. december 30. hétfő

December 28-tól január elsejéig tartja szokásos éves találkozóját a taizéi közösség, ezúttal Strasbourgban. A bizalom zarándokútjának 36. találkozójáról van szó, amelynek mottójául a közösség priorja, Alois testvér a következő gondolatot jelölte meg: „Keressük a látható egységet mindazokkal, akik szeretik Krisztust”.

Alois testvér november 28-án járt audiencián a Vatikánban, ekkor találkozott először Ferenc pápával. Alois testvér akkor beszámolt a pápának a közösség ökumenikus igyekezetéről, a Szentatya pedig elismeréssel szólt az alapító Roger testvérről, arra biztatva a közösséget, hogy folytassa a megkezdett utat.

A Vatikáni Rádió olasz munkatársa megkereste Alois testvért, a taizéi közösség priorját, aki az idei találkozó várakozásairól nyilatkozott:
„Két dolgot szeretnénk együtt megélni: az első, hogy az egyházra úgy tekintsünk, mint egy nagy barátságra, amit ki kell terjesztenünk minden keresztényre. Valamennyi kereszténynek össze kell fognia, hogy megértesse a világgal az evangélium üzenetét. A második dolog az emberek közötti kiengesztelődés. Nagyon sok konfliktus van. Itt Strasbourgban a németek és a franciák közötti, valamint az európai kiengesztelődésre gondolunk. És ennek az útnak tovább kell folytatódnia”.

A négy taizéi alapkitűzés, amely az egyházi szeretetközösség témáját hivatott elmélyíteni 2014-ben a következő: elmenni a helyi közösségekbe, a plébániákra. A második az egyház határainak kiterjesztése: nemcsak egymás között lenni, hanem találkozni másokkal, a szegényekkel. A harmadik javaslat a kiscsoportos imára vonatkozik, míg végül a negyedik a keresztények közötti kiengesztelődést célozza.

Ma az európai fiatalok sok nehézséggel küzdenek – természetesen az adott országokban eltérő módon. Nehezen találnak munkát, erős a szekularizáció, az értékvesztés, a hitélet problémái. Ebben a helyzetben a fiatalok fölteszik maguknak a kérdést: mi értelme van az életemnek? Ezért kell megerősítenünk a bizalmat a hitben, az életben és a többi emberben – vallja Alois testvér. 2500 fiatalt várnak például Ukrajnából, ahol most rendkívül bizonytalan az ország jövője. Meg kell hallgatunk egymást, hogy ebből a közösségélményből bátorítást nyerjünk – teszi hozzá a taizéi közösség priorja.

Ferenc pápa üzenete a fiatalok európai találkozójára

Alábbiakban közöljük azt az üzenetet, amelyet Ferenc pápa küldött Pietro Parolin államtitkáron keresztül az európai fiatalok ökumenikus találkozójára.

Kedves Fiatalok!

Róma örömmel emlékezik vissza tavalyi európai találkozótokra, és különösképpen arra a szép imádságra, amelyre több ezer fiatal gyűlt össze XVI. Benedek pápával a Szent Péter téren. Ferenc pápa közel érzi magát hozzátok, akik most egybegyűltetek Strasbourgban, valamint Elzász és Ortenau városaiban és falvaiban: olyan föld az, amelyet számtalan áldozattal járó háborúk tépáztak meg, de amely nagy reményt is hordoz, az európai család építésének reményét. Az, hogy találkozótok párhuzamosan két országban zajlik, jelet hordoz. Európának, mely nehéz időszakokon ment és megy keresztül, szüksége van elkötelezettségetekre, hitetekre, bátorságotokra.

Azért vagytok együtt, hogy „keressétek mindazok látható közösségét, akik szeretik Krisztust”. Ezt a tervet tűztétek ki a 2014-ben Taizében megvalósuló találkozók elé.

Tisztában vagytok azzal, hogy a keresztények közötti megosztottság komoly akadályt jelent az egyházra bízott küldetés teljesítése számára, és hogy „sokkal nagyobb lenne a keresztény örömhír hirdetésének hitelessége lenne, ha a keresztények felülemelkednének megosztottságaikon” (Evangelii gaudium apostoli buzdítás, 244. pont).

A pápa osztja veletek azt a meggyőződést, hogy sokat tudunk tanulni egymástól, mert sok olyan dolog van, amely összeköt minket.

A pápa számít rátok, hogy hiteteken és tanúságtételeteken keresztül az evangéliumi béke és kiengesztelődés szelleme tovaterjed kortársaitok között.

Szívből adja áldását rátok: a találkozón részt vevő fiatalokra, a taizéi testvérekre, valamint a lelkipásztorokra és mindazokra, akik befogadnak titeket Elzászban és Ortenauban.

+ Pietro Parolin
a Szentatya államtitkára

Tőzsér Endre SP fordítása

Vatikáni Rádió/Magyar Kurír

You have no rights to post comments