Hogyan bánj a "szakikkal"?
aki építkezett már, vagy felújítást végzett, vagy csak elromlott a mosógépe, tudja, milyen nehéz jó szakembert találni és időnként milyen nehéz bánni velük. Az alábbi lista segít nekünk, amatőröknek, hogyan is bánjunk velük:
1. Ki intézze?
A szakik gyakran eleve magas lóról beszélnek az emberrel, nagy lélekjelenlét és érdekérvényesítő képesség kell az ellentmondáshoz. Mindegy, hogy a férfi vagy nő intézi a tárgyalást, de fontos hogy kemény legyen a fellépése. „Ha nem tudjátok eldönteni, gondoljátok végig, hogy amikor bármiért reklamálni kellett étteremben, repülőtéren, a boltban, akkor melyikőtök volt a hatékonyabb. Láttam már több olyan felújítást, ahol az asszonytól szinte remegtek a melósok, amikor megjött a férj, azzal meg gyakorlatilag haverkodtak” – írta olvasónk.
2. Az érkezés
Aki már a munkafelmérésénél is késik, azt be sem kell engedni, mert utána is ennek szellemében fog eljárni. Nyilván van, amikor odaszól, hogy 10 perce nem talál parkolót az ötödik kerületben, azt azért lehet tolerálni, de tipikus, hogy a reggel nyolc órás megbeszélt időpontra, fél 9 és délután 3 között érkeznek.
3. A nexus
Kerüljük a haverkodást! A mesterek legnagyobb aduásza, hogy megszerettetik magukat, amíg ott vannak, és ugye senki nem akar megrontani egy jó viszonyt holmi reklamációval. Legyünk kimértek és távolságtartók, ezzel is jelezzük, ez munkaterület. A másik, hogy bármit mersz kérdezni, abból ő egyből a kritikát fogja meghallani, és megsértődik, és még neked kell koslatni utána, hogy ne haragudjon rád. Ne érdekeljen, ha hisztizik, ne menj bele az ő játékába! Legyél kimért, de udvarias!
4. A felmérés
Ez az egyik legfontosabb rész. Ha ránéz a fürdőszobára, és egy percen belül közli, hogy „nagysága, a leverés, a csempézés, padlólapozás és kádbeépítés, plusz a plafonfestés az annyi mint 92 ezer forint”, akkor menekülj. Először pontosan tisztázni kell, hogy mi a feladat. Nincs hülye kérdés, mindent meg kell kérdezni, nem maradhat bizonytalansági pont.
Minden választ írjunk fel! Ha a felmérés közben láthatóan kitér a kérdések elől, vagy pongyolán válaszol, máris küldd haza, pont így fogja a munkát is elvégezni. Ő ért hozzá – legalábbis ezt a látszatot kelti –, mi meg nem, de elvárható, hogy a megértés szintjén tájékoztasson a várható megoldásokról, nehézségekről. Már az elején érdemes elmondani, hogy addig fogja csinálni, amíg nem az olyan lesz, mint ahogy megbeszélted.
5. A szerződés
A szakik fő érve a szerződés ellen az, hogy „akkor 27 százalékkal drágább lesz, csókolom” és ugye egyszeri polgár oszt-szoroz egyet, és ugrik a papír. Tekintve, hogy ennyire kókler munkát végez a többség, ha nem írsz szerződést, garantálom, hogy azt a 27 százalékot ki fogod fizetni, csak egy másik szakembernek vagy egy ötödiknek.
Ehhez ajándékba jár a többhavi utánajárás és hogy végül is kifizeted az összeget, de nem az lesz a munka vége, mint amit vártál, ha 3-4 szaki átmegy a „munkaterületen”. A papír megvéd az egymásra mutogató szakik ellen is.
6. A szakik félnek egyedül
Ökölszabály, hogy soha semmilyen mesterembert nem lehet egyedül hagyni. Az egyedül hagyott szakember a legdrágább szakember. Nem tudom, lehet, hogy félnek, de ahogy egyedül hagyod, elvész az önbizalma, és elfelejti minden szaktudását, és gány munkát végez. Minden szaki utálja, ha folyamatosan ellenőrzik. Nem baj, nem azért fizetsz, hogy szeressen, hanem hogy szép legyen a lakásod, házad.
7. Tisztázzuk a takarítás fogalmát!
Neked azt jelenti, hogy úgy kapod vissza a lakást, mintha nem is jártak volna ott, viszont a szakinak annyit jelent, hogy felszedi a leragasztott takarófóliát a földről 15 ezer forintért. A sittre külön meg kell állapodni, hogy ki viszi el, és mikor. Ha a szaki vállalta, akkor addig ne fizesd ki az utolsó részletet, amíg el nem viszi, vagy a nyakadon marad!
8. Előleg
Soha ne fizess magas előleget! Állapodjatok meg részteljesítési fázisokban, például ha kész a csempézés, akkor x százalékot kap, amikor kész a festés, akkor még y százalékot, és így tovább.
9. Ki hozza az anyagot?
Ha úgy állapodik meg a szakival, hogy ő hozza az anyagot, akkor 99 százalék hogy már benne is ül a hintában. Persze kiköti, hogy hozzon számlát róla. A szakiknak mindig van egy kedvenc törzshelyük, ahol 10 éve vásárolnak anyagot.
Ott az eladó pont azt ír egy áfás számlára amit a szaki diktál neki, így lesz az Alföldi wc csésze, 12 ezer helyett 23 ezer akciósan „milyen jól járt főnök úr ezzel”. A legjobb, ha magad veszed az anyagot és legalább emiatt nem fog fájni a fejed.
10. Határidő
Nem érdekel milyen más munkája van még. A fodrásztól se tolerálom, ha félbehagyja a hajvágást, mert jött még egy kuncsaftja. Ha nincs kikötve retorzió a határidő megszegésére, számolj a határidő 1,5-10 szeresével nyugodtan.
11. Cigi, pia, vécé
Ezt a három kardinális területet érdemes körbe járni, hogy senkinek ne legyen kellemetlensége. Azt tisztázni kell, hogy amíg ott dolgoznak nincs pia, ha megérzed, vagy meglátod, mehetnek amerre látnak. Tisztázni kell, hogy hol dohányozhat. Nyugodtan mondhatjuk, hogy a felújítandó lakásban nem dohányozhatnak.
A vécé szintén fontos kérdés, ha a vécében nem folynak munkálatok, akkor se várd el, hogy levegye minden alkalommal cipőjét ruháját a festő, mert pisilnie kell. A munkák idejére védd le a vécét is és akkor ő sem érzi úgy, hogy festékes lábbal tapos a szentélyedben, és te sem fogod összeszorított fogakkal felmosó fával üldözni a lábnyomokat a vécében.
11. Mit várhatsz el
Egyszerűen azt, amit megbeszéltetek és leírtatok. Minden, ami nem olyan, lehet újrázni. Igen simán lehet mondani, hogy szakikám, az a csempe kilóg két millimétert, lesz szíves újra tenni. Ez nem neked kellemetlen, hanem neki. Ő amikor odaragasztotta úgy a csempét, hogy kilóg több millimétert, ezt pontosan látta, csak nem érdekelte. Te viszont 15 évig azt fogod nézni.
12. Ajánlásból kaptam a számot
Állandóan hallani mindenféle beszélgetésekben, hogy „nem tudsz ajánlani valakit erre a...” A legtöbben érdekes módon tudnak. Ez azért fura, mert nagyítóval kell keresni a rendes szakikat, akkor hogy lehet, hogy mindenki ismer épp egyet?
Ennek oka sokszor az, hogy aki ajánlja, annak fogalma sincs arról, hogy milyen minőségű munkát kapott. Ha ajánlanak nekünk valakit, vegyük a fáradságot, és menjünk el az illetőhöz, és nézzük meg, mit csinált nála. Ha kikérdezzük a részletekről, és az szimpatikus, plusz amit látunk, az is tetszik, akkor érdemes felhívni.
(régebben kaptam, de már nem tudom, honnan)