Az emberi szolidaritásról + bónusz, még egy hír a kutyákról

Kategória: Uncategorised Megjelent: 2013. november 16. szombat

Törölni kellett a US Express egy járatát, miután az utasok tiltakozva levonultak a fedélzetről, hogy ezzel fejezzék ki a felháborodásukat, amiért a kapitány leküldött egy gépről egy vakot, akinek nem viselkedett jól a vakvezető kutyája – írja a Gawker.

Albert Rizzit a felszállás előtt arra utasították, hogy tartsa a kutyáját az előtte lévő ülés alatt. Rizzi így is tett, de a gép több mint egy órát vesztegelt a kifutópályán, és a kutya, Doxy elkezdett nyugtalankodni, és gazdája lába alá bújt. Amikor egy légiutas-kísérő arra kérte Rizzit, hogy fegyelmezze meg a kutyát, és küldje vissza az ülés alá, a vak férfi nem engedelmeskedett. A gépet erre visszafordították a beszállókapukhoz, és Rizzit leszállították a gépről.

Az utasok erre értetlenkedni kezdtek. „Mikor felfogtuk mi történik, elkezdtük kérdezgetni, hogy mégis mi folyik itt, és közöltük, hogy ez az ember nem jelent problémát” – mesélte egyikük. A gép kapitánya ekkor kijött a pilótafülkéből, és az egész utazóközönséget letolta. Ezt az utasok úgy értelmezték, hogy leküldte őket a fedélzetről, ezért felálltak, és demonstratívan távoztak. Rizzi meghatódott a szolidáris reakción.

A US Airways nem sokkal ezután az egész járatot törölte, és az utasoknak egy 3,5 órás buszutat ajánlott fel Philadelphia és Islip között. (index)

+ bónusz - minden kutya európai
Európából származik minden ma élő kutyafaj - derült ki egy genetikai vizsgálatból.

Olaf Thalmann, a finn Turku Egyetem munkatársa és csoportja a Science című szaklapban mutatták be vizsgálatuk eredményeit, amelyek pontot tehetnek a kutyák eredete körüli vitákra. Korábban úgy vélték, az ember legjobb barátjává vált négylábú Kelet-Ázsiából származik.

A kutatók az állatok örökítőanyagát vizsgálták. Ma élő kutyák és farkasok DNS-ét hasonlították össze különböző földrészekről származó, évezredekkel ezelőtt élt állatok maradványaiéval. Összesen 18 prehisztorikus állat, 77 modern kutya és 49 farkas genomját elemezték. Az eredmények szerint minden ma élő kutyafaj európai elődöktől származik. Európán kívüli farkasokkal viszont csak nagyon távoli rokonság észlelhető. A farkast tehát először Európában szelídítette meg az ember.

Thalmann és kollégái a háziasítás idejét is kutatták. A kutatás szerint ez 19-32 ezer évvel ezelőtt kezdődött – abban az időszakban, amikor Európát vadászó és gyűjtögető életmódot folytatók lakták.

A farkasok feltehetőleg az ember nyomában jártak, amikor azok táplálék, elhullott állatok után kutattak, és valószínűleg ez adta az első lökést a későbbi együttéléshez – írta Thalmann csoportja.

Ez ellentmond annak a korábbi feltételezésnek, miszerint a farkasokat a mezőgazdasági fejlődés vonzotta a falvakba és ez indította el a háziasítást. „A kutya tehát már régóta háziállat volt, amikor megkezdődött a kecskék, birkák vagy szarvasmarhák háziasítása” – mondta Johannes Krause társszerző, a Tübingeni Egyetem Természettudományos Régészeti Intézetének munkatársa.

(MTI, index)

You have no rights to post comments