Végjáték? Iváyi Gábor levelet írt a közjogi méltóságoknak

Kategória: Cikkek, írások Megjelent: 2023. október 12. csütörtök

Két oktatási intézményben, az abaújkéri iskolában és a beregi térségben lévő oktatási intézményben már annyi pedagógus távozott, hogy átmenetileg fel kellett függeszteni a tanítást. A következő napokban vélhetően más intézményekben is hasonló helyzet alakul ki. Levélben fordult Novák Katalin köztársasági elnökhöz, Orbán Viktor miniszterelnökhöz, illetve Kövér Lászlóhoz, az Országgyűlés elnökéhez Iványi Gábor az egyháza által fenntartott iskoláktól és otthonoktól elvett állami támogatások ügyében. A lelkész ebben azt írja le, milyen következménye lesz annak, ha a 20 ezer ellátott és ezer alkalmazott az utcára kerül.

Többek között erről beszélt a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET) vezetője, Iványi Gábor a fővárosi Fűtött utca hajléktalanszállóban tartott tájékoztatóján. Elmondta, hogy a NAV az októberi teljes állami normatívájukat is leemelte a számláikról, így ismét – immár harmadik hónapja – nem érkezett meg az ezer dolgozó bérköltséget fedező 220 millió forint.

A szeptemberi kiáltványuk hatására a támogatók 140 millió forint adományt gyűjtöttek össze, ebből tudtak néhány munkatársnak fizetési előleget adni. Ám sokan a keddi fizetésnaptól tették függővé, hogy tovább dolgoznak, vagy szerződést bontanak. Iványi Gábor úgy fogalmazott: csak remélni tudja, hogy nem mond fel mind az ezer munkavállaló a napokban.
Levélben fordult Novák Katalin köztársasági elnökhöz, Orbán Viktor miniszterelnökhöz, illetve Kövér Lászlóhoz, az Országgyűlés elnökéhez Iványi Gábor az egyháza által fenntartott iskoláktól és otthonoktól elvett állami támogatások ügyében. A lelkész ebben azt írja le, milyen következménye lesz annak, ha a 20 ezer ellátott és ezer alkalmazott az utcára kerül.
A héten ő is kapott egy értesítést, Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkár arra kérte, hogy ha tudnak tanítani, tanítsanak, de, ha nem, akkor nyilatkozzon a MET, mely oktatási intézmény állami átvételét kéri. Iványi Gábor azt mondta, hogy ezt a listát egyelőre nem készíti el, mert bízik a közjogi méltóságok pozitív válaszában. Felidézte, hogy Maruzsa Zoltán korábban azt mondta, nem megtérülő befektetés a MET iskoláinak a fenntartása, sőt azt javasolta, ha nincs elég pénz az oktatási intézményeik fenntartására, szedjenek tandíjat a szülőktől.

– A közoktatási intézményeikben csaknem 3000 rászoruló, halmozottan hátrányos, mélyszegénységben élő gyerek tanul  – fogalmazott Iványi Gábor. Saját konyhájukban főznek is rájuk, mindenkinek háromszori étkezést, magas színvonalú oktatást és egyéni fejlesztést biztosítanak. Több településről ők juttatják el a gyerekeket az otthonuktól 30-50 kilométerre lévő iskolákba. Abaújkéren például 40 településről szedik össze a diákokat egy több, mint 20 éves busszal. Ha ez a szolgáltatás megszűnik, a szülőknek nem lesz lehetőségük arra, hogy iskolába küldjék a gyerekeket, akik így kikerülnek az oktatási rendszerből – mondta. A családok így szociális vészhelyzetbe kerülnek, mert a szülők emiatt elveszítik munkavállalási és közmunkavégzési lehetőségeiket, elesnek a családi pótléktól, és súlyos pénzbüntetésre számíthatnak.
Több száz nyilatkozat jutott el hozzá – folytatta a MET vezető lelkésze –, amelyben a szülők megerősítik, nem szeretnék, hogy gyerekeik máshol tanuljanak. Helyi önkormányzatok is azt jelezték, hogy nem tudják a MET feladatait átvenni. Ezt erősíti a gulácsi polgármester levele is, aki azt írta: „kizárt, hogy máshonnan oldjuk meg az étkeztetést, (…) már semmilyen pótnormatíva igénylésére sincs lehetőség. Településünkön nagyon sok szegény ember él, akiknek ez az étkeztetés jelenti az egyetlen élelemhez jutás lehetőségét. A gyerekek között is sok olyan van, aki csak annyit eszik, amennyit az óvodában és az iskolában kap.”

Iványi Gábor beszélt a hajléktalanellátásról is, mondandóját a Fűtött utca lakói néma csendben hallgatták. Elmondta, hogy ha nem kapják meg a jogosan nekik járó támogatást, több százan kerülhetnek a főváros utcáira. A helyzet már most is kritikus, a dolgozói felmondások miatt csak részben tudnak ügyeletet biztosítani, és ugyan a fűtés még megy a Dankó utcai szálláson, a hajléktalankórház is üzemel, de, hogy meddig, azt nem lehet tudni. Ha ezek megszűnnek, az megpecsételi az itt élők sorsát. Megjegyezte: Karácsony Gergely főpolgármester szerdán azt ígérte, a fővárosi közgyűlés elé terjeszti a helyzetet, és a következő 24 órában döntenek arról, milyen módon támogatják Iványi Gáborék intézményét úgy, hogy a pénz ne a NAV-hoz kerüljön.

A MET és az Oltalom Karitatív Egyesület országszerte számos szociális, oktatási, egészségügyi, családsegítő intézményt tart fent. Krízishelyzetbe kerültek, aminek a többi között az az oka, hogy még mindig nem kapták vissza egyházi státuszukat, pedig annak elvételét az Alkotmánybíróság és a strasbourgi emberi jogi bíróság is jogsértőnek nevezte. Az egyházi státusszal kiegészítő normatíva is járna, de mivel az Orbán-kormány visszatartja ezt a pénzt, köztartozásokat halmoztak fel, amit viszont „behajtanak” rajtuk. Nemrégiben az Oltalom számára felajánlott adó egyszázalékokból összejött 71 millió forint támogatást is elvonták tőlük.
(nepszava.hu)

You have no rights to post comments