Főmenü
Misszió
Rólunk
Ki olvas minket?
Oldalainkat 589 vendég és 0 tag böngészi
Beleengedik a radioaktív vizet a Csendes-óceánba
Megkezdték a tengeri só és más tengeri termékek felvásárlását a dél-koreaiak attól való félelmükben, hogy Japán hamarosan az óceánba engedi a fukusimai atomerőmű kezelt radioaktív szennyvizét.
A kereslet kielégítésére a kormány a központi készletekből július 11-ig napi 50 tonna sót bocsát a fogyasztók rendelkezésére a piaci árnál 20 százalékkal olcsóbban. A hatóságok azt is közölték, szoros figyelemmel követik a sófarmokat a radioaktivitás mértékének esetleges növekedése miatt. Dél-Koreában Japán Fukusimához közeli, keleti partvidékről nem engedélyezik a tenger gyümölcseinek importját.
Eddig az erőmű területén tárolták a 2011-es földrengés idején szennyeződött vizet, de hamarosan megtelnek a tartályok – írta meg a Sky News. A technikai feltételek már adottak ahhoz, hogy elkezdődhessen a víz Csendes-óceánba engedése. Már a helyére került az a csővezeték, ami a parttól egy kilométerre fogja beengedi a mostanra egymillió tonnára növekedett radioaktív vizet az óceánba.
A halászok is rettegnek
Japán a 2011-es földrengés és cunami következtében megsérült fukusimai atomerőműben használt több mint egymillió tonna hűtővíztől akar a közeljövőben megszabadulni, ám Dél-Koreában és Kínában aggodalommal figyelik az előkészítés és a közelgő végrehajtás folyamatát.
Japán többször is igyekezett megnyugtatni a nemzetközi közvéleményt, hogy a víz biztonságos, mivel a legtöbb izotópot kiszűrték belőle, ugyanakkor nyomokban tartalmaz tríciumot, egy hidrogénizotópot, mivel azt nagyon nehéz elválasztani a víztől.
A térségbeli halászok és fogyasztók Japánban és az egész régióban aggódnak.
Ennek egyik jele az is, hogy Dél-Koreában kilószámra veszik a sót, s egyes helyeken már hiánycikk. Ráadásul a készletek felhalmozása a kedvezőtlen időjárás és a termelés visszaesése mellett jelentősen hozzájárult ahhoz, hogy a só ára két hónap alatt 27 százalékkal emelkedett – összegezte az MTI.
(index.hu)