Főmenü
Misszió
Rólunk
Ki olvas minket?
Oldalainkat 728 vendég és 0 tag böngészi
Nem minden egyetemnek megy rosszul hazánkban sem
75,5 milliárd forintos támogatást kapott az államtól 2021–2022 fordulóján a Tokaj-Hegyalja Egyetem, úgy, hogy ebben az időszakban 38 nappali tagozatos tanulójuk volt (215 levelezős hallgató mellett), és 43 státuszban levő oktatóról adtak számot. Az ELTE 2022-ben 62 milliárd forintos költségvetési támogatást kapott 35 ezer hallgatóra...
A pénzt az éves beszámolók alapján leginkább éven túli lejáratú állampapírban, illetve diszkont kincstárjegyben tartja az alapítvány, ez már a kamatokból is többmilliárdos bevételt jelent, ami szintén kiadás az államnak.
Az alapítvány vezetője a támogatás odaítélése idején Stumpf István volt, aki korábban kormánybiztosként vezényelte le az egyetemi modellváltást.A 75,5 milliárd forintos juttatást a vagyon növeléseként adta az alapító, azaz a kormány, „az alapítvány céljainak megvalósítása érdekében”. Az, hogy mi az alapítvány célja, nincs meghatározva, gyakorlatilag bármi lehet.
Az éves beszámoló szerint 2022 végén 58,6 milliárd forintnyi államkötvénnyel, illetve 7,7 milliárd forintnyi diszkont kincstárjeggyel rendelkezett az alapítvány, 9 milliárd forintot pedig maradvány vagyonjuttatásként tüntettek fel. A 24.hu szerint ezzel az állam növelte adósságát egy alapítványi egyetem kedvéért úgy, hogy az nem költött a pénzből egy évig semmit, csak bezsebelte a kamatokat.
A pénzügyi támogatások mellett kapott még az alapítvány tokaji ingatlanokat, például sportpályát és panziót is, és az alapításkor az egyetem megkapta a 12,5 milliárd forintra értékelt egykori állami borászat, a Grand Tokaj Zrt. tulajdonjogát is.
(telex.hu)