Pápaszomorítók harcában fulladozik a Vatikán
Bár a pápa 85 éves korához képest még jó er?ben van, a Vatikánban tomboló kiszivárogtatási botrány arról árulkodik, hogy már javában folyik az utódlási harc. A f?szerepl?k között van kívülálló államtitkár, er?szakos pénzügyi reformer és veterán manipulátor. Van olyan frakció, amelyik azt szeretné, ha az évtizedek óta korrupcióval vádolt Vatikánt végre olyan ember venné át, aki nemcsak a filozófiához, hanem a gazdasághoz is ért, és végre rendbe teszi "a cég ügyeit".
A különböző vatikáni és egyházi vezetők kiszivárogtatott levelei után csak Vatileaksnek nevezett botrányból a nagyobb pénzügyi átláthatóságért zajló véresen komoly hatalmi harc képe rajzolódik ki, amely egészen a legmagasabb szintekig ér.
Az ügyben olyan sok irat került már napvilágra, hogy Olaszországban rendkívül keresett könyvet is kiadtak belőle XVI. Benedek titkos iratai címmel, felbőszítve a Vatikánt. Angelo Beccio érsek, helyettes államtitkár az egyházi állam harmadik embere szerdán, a L'Osservatore Romano vatikáni lapban megjelent interjújában bűncselekménynek nevezte a könyv kiadását.
Az iratok között volt olyan, amelyikben egy pápa elleni merényletre utalt valaki, de voltak korrupcióra és nepotizmusra vonatkozó levelek is. Ilyenek például a Vatikán korábbi második legmagasabb irányítójának, Carlo Maria Viganónak - a Vatikán jelenlegi amerikai nagykövetének - a pápához írt levelei, amelyekben Viganó azért esedezik, hogy ne helyezzék át az USA-ba, és korrupciós ügyekre figyelmezteti a pápát, amelyek több millió eurós veszteséget okoztak az egyházi államnak.
A megbotlott bizalmas
Más iratokban azokat az intézkedéseket kérdőjelezték meg ismeretlenek, amelyket a pápa a nagyobb pénzügyi átláthatóságnak, a pénzmosás elleni nemzetközi szabályoknak való megfelelés érdekében tett.
A titkos iratok ellopásával a pápa egyik legközelebbi bizalmasát gyanúsítják. Paolo Gabriele a pápa komornyikja, akinek ugyan nincs egyházi képesítése, de feltehetően több időt tölt együtt XVI. Benedekkel mint bármelyik Vatikánban dolgozó magas rangú bíboros, érsek vagy püspök. A közeli ismerősei által csak Paolettónak becézett komornyik mindig kéznél van: ő őrzi a pápai lakosztály kulcsait, segít felöltözni az egyházfőnek, felszolgálja neki a reggelit - gyakran egy asztalnál is étkezik vele -, ő ül a pápamobil anyósülésén, nyitja a pápa előtt a kocsiajtót, és odaadja neki vörös köpönyegét, ha hűvösre fordul az idő. Úgy tartják, rendkívül hűséges a pápához.
A komornyik feleségével és gyerekeivel a Vatikánban él, olasz és vatikáni kettős állampolgár, emiatt a vatikáni hatóságok őrizetben van. Ha vádat emelnek ellene, az apostoli törvényszék fog ítélkezni róla. Sokak szerint csak bűnbak a kiszivárogtatási ügyben. Ő maga ügyvédje szerint derűsen és nyugodtan viseli magát, és jelezte mindenben együttműködik a hatóságokkal.
A La Stampa szerdán azt írta, három olasz állampolgárt - valamennyien római lakosok - gyanúsítanak azzal, hogy ők voltak a megbízók, és nem kizárt, hogy a Vatikán az olasz hatóságokat is segítségül hívja a nyomozásban. A La Repubblica szerint Georg Gänswein, a pápa magántitkára fogott gyanút, hogy az inas szolgáltathatott ki bizalmas iratokat a sajtónak. Gänswein még 22-én beszélt Gabrielével, aki ekkor ártatlanságát hangoztatta. Ezután vették őrizetbe.
Federico Lombardi vatikáni szóvivő kedden kijelentette, hogy a pápa által a botrány felderítésével megbízott, három nyugalmazott bíborosból álló bizottság még néhány olyan személy kihallgatásával van elfoglalva, akik a vizsgálat számára hasznos információkat adhatnak. Lombardi nem erősítette meg azokat a sajtóhíreket, amelyek szerint a vizsgálat keretében öt bíborost is kihallgattak.
A következő pápa
A La Stampa olasz lap szerint a kiszivárogtatás célja az lett volna, hogy segítsék a pápát a korrupció elleni küzdelemben, de a dolog kissé messzire ment, és egyre több embert érint. "Vannak kiszivárogtatók a bíborosok között is, de a bíborosi államtitkárság ezt nem árulhatja el, ezért tartóztatták le a szolgáló Paolót, aki azonban csak mások megbízásából cselekedett" - idézett a La Repubblica olasz lap egy névtelen vatikáni forrást. Egy, a La Stampának nyilatkozó másik forrás szerint pedig a komornyik nem lopott, csak szállította a leveleket.
A Vatikánt jól ismerő források szerint az események egy ember, Tarcisio Bertone államtitkár (a vatikán kormányfője) meggyengítését szolgálják, és a cél a jövendő pápa megválasztása feletti befolyás megszerzése. Legalábbis ezt állította a CNN-nek Giacomo Galeazzi, a La Stampa olasz lap újságírója. XVI. Benedek pápa, most 85 éves - elődje, II. János Pál 84 éves korában hunyt el -, és ugyan arról nincs hír, hogy az egészsége jelentősen megromlott volna, de azért már látszik rajta a kor. A Szent Péter Bazilikában például már ugyanazon az önjáró emelvényen közlekedik, mint amit súlyos Parkinson-kórban szenvedő elődje használt.
Veterán befolyás
Bertonét a feltételezések szerint elődje, Angelo Sodano bíboros, a néhai II. János Pál pápa államtitkára próbálja a háttérbe szorítani, és saját protezsáltját a helyére ültetni, még azelőtt, hogy a pápa elhunyna - állítja az olasz újságíró, aki szerint a kiszivárogtatási ügyeknek azonnal vége szakad, amint Bertone elveszti pozícióját. Galeazzi arra számít, hogy Bertonét, aki idén tölti be 78. életévét még az az év vége előtt eltávolítják a posztról, de nem csak azért, mert Sodano ezt akarja.
Sodano II. János Pál pápa alatt volt 16 éven át vatikáni miniszterelnök. Neve a Krisztus Légója katolikus szerzetesrendhez fűződő kapcsolatai miatt forgott egy időben közszájon, egy alkalommal például közbelépett a pedofil-ügyben érintett rend alapítója érdekében - kritikusai szerint a rend gyakorlatilag megvásárolta. Heves kritikák érték 2010-ben, amikor az egyházat egyes papjainak pedofil ügyei miatt ért támadásokat "piti pletykának" nevezte.
A kívülálló államtitkár
Az állítólag általa eltávolítani kívánt Bertonét ugyanakkor sokan nem kedvelik a Vatikánban. Már államtitkári kinevezése is váratlan volt. 2006-ban mindenkit meglepetésként ért, hogy az új pápa a szokásokkal ellentétben nem olyasvalakit választott a feladatra, aki az egyházi diplomáciai szolgálatnál dolgozott, és elődjei gondolkodásmódját képviseli. Bertone kívülálló volt, aki csak a pápához ált közel, mivel annak idején együtt dolgoztak a Hittani Kongregációban. A National Catholic Reporter amerikai lap szerint akkor az a vicc járta a Vatikánban, hogy azért lett Bertonéből államtitkár, mert rajta kívül senki más nem tudta elolvasni a pápa apróbetűs kézírását.
Thomas Reese tiszteletes, az Inside the Vatican című könyv szerzője szerint azért sem kedvelik az államtitkáért, mert azt tette, amit minden új vezető. "Magával hozta saját csapatát, azokat az embereket, akiket kedvel, akikben megbízik, és kulcspozíciókba helyezte őket az egyházi államon belül. Vannak azonban olyanok, akik az előző miniszterelnökhöz kötötték csillagukat, és akik azt hitték mostanra már majd érsekek és bíborosok lesznek, de így nem lettek."
A megosztó pénzügyi reformer
Bertone egyik nagy ellenfelének Carlo Maria Viganót - aki a Vatikán jelenlegi amerikai nagykövete - tartják. Az ő neve szerepel például több kiszivárogtatott levélen aláíróként. Ezekben egyrészt azért esedezik, hogy ne küldjék Amerikába, másrészt korrupciós ügyekre figyelmezteti a pápát. Ő, mint a vatikáni pápai bizottság elnökhelyettese, akinek kulcsfontosságú szerepe van a városállam pénzügyeinek intézésében, valóban sokak tyúkszemére ráléphetett.
Viganó 2009 és 2011 között 9 millió dolláros veszteségből 40 millió dolláros nyereségbe fordította városállam költségvetését úgy, hogy központosította a beszerzéseket, amivel jobb árakat tudott érvényesíteni a beszállítóknál - például újratárgyalta az olasz Vodafone-nal a vatikáni alkalmazottak mobiltelefon-előfizetését. Ő volt az is, aki a múlt héten eltávolított Ettore Gotti Tedeschi bankárt a vatikáni bank élére csábította, sőt egy új felügyelőtestületet hozott létre amely biztosította volna, hogy a vatikáni pénzügyek megfeleljenek a pénzmosás elleni nemzetközi előírásoknak.
A National Catholic Reporter amerikai hetilap erőskezű, erős akaratú, de megosztó pénzügyi reformerként jellemezte. Őt már évekkel ezelőtt heves támadások érték, névtelen levelekben és újságcikkekben nepotizmussal vádolták, meg hogy állítólag meg akarta szerezni a vatikáni biztonsági szolgálat irányítását amiben Bertone akadályozta meg, és ami miatt Viganó támogatói burkoltan halálosan megfenyegették a vatikáni államtitkárt.
Válságos menedzsment
Az ügynek ugyanakkor fontos része az is, hogy a Vatikánt az elmúlt évtizedekben nem menedzselték megfelelően. "A papok nem járnak harvardi üzleti iskolába. Bertone teológus, nincs MBA-ja, és ebből a szempontból XVI. Benedek sem jobb nála" - idézte a CNN Reese-t. A pápa pedig egy német professzor, aki ideákkal és szellemi dolgokkal foglalkozik, és messze nem egy menedzsertípusú valaki, mégis egy 1,2 milliárd tagot számláló szervezetet irányít.
Reese szerint a Vatikánban van egy olyan frakció, amely azt szeretné, ha a következő pápa jobb vezetői képességekkel rendelkezne, "aki rendbe tudja tenni a cég ügyeit". És persze sokan úgy vélik, most már végre egy olasznak kellene következnie. Reese maga nem közölte, honnan kellene jönnie az új pápának, csak annyit mondott, mit kellene tennie: "Újra kell szervezni az egész helyet. Sok szempontból még mindig úgy működik, mint egy 19. századi európai uralkodói udvar".
Még az ág is húzza
A Vatikánnak azonban nem a kiszivárogtatási ügy az egyetlen problémája. Az elmúlt hetekben elevenítettek fel egy 30 évvel ezelőtti eltűnési ügyben zajló nyomozást. Az 1983-ban 15 évesen eltűnt Emanuela Orlandi miatt felnyitották egy hercegek és bíborosok közé temetett maffiózó sírját. A lány eltűnésében sokak szerint vatikáni tisztviselőknek is benne volt a keze. Vasárnap tüntetők vonultak a Vatikánba, azt követelve, hogy a pápa az eltűnt lány nevét is vegye bele vasárnapi úrangyala imádságába.
(Ballai Vince, origo)