Főmenü
Misszió
Rólunk
Ki olvas minket?
Oldalainkat 536 vendég és 0 tag böngészi
A szélsőséges hangulatingadozás - borderline - tünetei
A Mentális zavarok diagnosztikai és statisztikai kézikönyve (DSM) 5. kiadása szerint a borderline személyiségzavar számos különféle helyzetben megnyilvánuló általános instabilitás. Ez az instabilitás megfigyelhető a személyközi kapcsolatokban, az énképben, a hangulatban, és jelentős mértékű impulzivitás (hirtelen, meggondolás nélküli cselekvés) társul hozzá.
A kritériumrendszer a 18 év felettiekre vonatkozik (gyerekeket, kamaszokat nem lehet borderline-nal diagnosztizálni). Különböző mérőeszközökkel (interjúk, kérdőívek) vizsgálják meg a személyt, miközben azt nézik a szakemberek, hogy az alábbi 9 tünetből egyidejűleg fennáll-e legalább 5. A tünetek a következők:
- kétségbeesetten igyekszik elkerülni a valós vagy képzelt elhagyatást
- személyes kapcsolatai instabilak és intenzívek, az idealizálás és a lebecsülés szélsőséges váltakozása jellemzi őket
- énképe és önértékelése jelentősen és tartósan bizonytalan
- legalább 2, elvileg önveszélyeztető területen inpulzivitást (meggondolatlanságot) mutat, ilyen a költekezés, a szexualitás, a pszichoaktív szerhasználat, a veszélyes autóvezetés és a falás
- ismétlődő öngyilkossági viselkedéseket, fenyegetéseket vagy öncsonkítást hajt végre
- az észrevehető hangulati reaktivitás miatt érzelmileg labilis (pl. kifejezett diszfóriás, ingerlékeny vagy szorongásos epizódokat él át, amelyek rendszerint néhány óráig, ritkábban néhány napig tartanak)
- krónikusan belső ürességet érez
- haragja gyakran inadekvát, intenzív, nehezen kontrollálja (pl. gyakori ingerültség, haragosság, ismételten tettlegesség)
- átmeneti, stresszhez kapcsolódó paranoid elképzelések vagy súlyos disszociatív tünetek (valóságvesztés) jelentkeznek.