Főmenü
Misszió
Rólunk
Ki olvas minket?
Oldalainkat 791 vendég és 0 tag böngészi
A klímakatasztrófával kapcsolatos üzenetek negyedét robotok írják
A közösségi médiában rengeteg automatizált bot működik, például a klímakatasztrófával kapcsolatos Twitter üzenetek csaknem negyedét robotok állítják elő - erre a következtetésre jutott egy amerikai egyetem tanulmánya.
A Guardian cikke szerint a Brown Egyetem kutatása ráadásul azt is megállapította, hogy az ilyen automatizált tweetek döntő többsége a klímaváltozást tagadó álláspontot erősíti.
A kutatás szerint ezt különösen jól meg lehetett figyelni például akkor, amikor Donald Trump bejelentette, hogy az Egyesült Államok kilép a párizsi klímaegyezményből. Ekkor ugyanis a botok által létrehozott üzenetek nemcsak, hogy ünnepelték a döntést, hanem álhíreket, téves információkat kezdtek terjeszteni a klímaváltozásról, és többnyire tagadták a folyamat súlyosságát.
Ugyanakkor a klímakatasztrófa elleni harcot támogató tweetek mindössze öt százalékát írták robotok. A kutatók szerint a botoknak emiatt jelentős hatásuk van a közbeszédre, jelentősen felerősítik a klímaváltozást tagadó álláspontot.
Egy átlagos napon a klímakrízissel kapcsolatos tweetek 25 százalékát hozták létre botok, de vannak olyan topikok, ahol még magasabb az ilyen automatizált üzenetek aránya. Az áltudományos témáknál például a tweetek 38, az Exxon olajvállalattal kapcsolatosan pedig az üzenetek 28 százalékát bot állította elő.
A kutatók 6,5 millió tweetet vizsgáltak meg a Trump bejelentését megelőző, és az azt követő napokból, majd az Indiana Egyetem által kifejlesztett Botometert használva állapították meg, hogy ezek közül melyeket posztolhatták robotok.
(index.hu)