Főmenü
Misszió
Rólunk
Ki olvas minket?
Oldalainkat 937 vendég és 0 tag böngészi
Év végére műanyagmentessé válik a Vatikán
A Vatikán célkitűzése, hogy a környezetvédelem terén felzárkózzon a világ legeredményesebb országaihoz – a tervek szerint Vatikán Városállam 2019 végére teljesen műanyagmentessé válik. Az ösztönzést Ferenc pápa Laudato si’ kezdetű, 2015-ben kiadott enciklikája adta.
A vatikáni kertészet és a köztisztasági hivatal felelősei már leállították az egyszer használatos műanyag árusítását, így várhatóan év végére teljesen kiürül az eddigi raktárkészlet, vagyis műanyagmentessé válik tevékenységük. Magas százalékarányt értek el az újrahasznosítás terén: a szemét 55 százalékát szelektíven gyűjtik – a Vatikán célkitűzése, hogy három éven belül elérje a 70-75 százalékot.
Rafael Ignacio Tornini, a vatikáni kertészet és a köztisztasági hivatal felelőse nyilatkozatában elmondta, 2016-ban létrehoztak egy ökocentrumot, ide kerül az összes különleges kezelést igénylő hulladék; 2018-ban felújították és megerősítették ezt a centrumot, ennek eredményeként az EU hulladékkódjai (EWC) alapján 85 típust tudnak kezelni. 2019 első felében sikerült a nem szelektív hulladékot 2 százalékra csökkenteni: vagyis 98 százalékot szelektíven gyűjtenek.
Nehezebb a nem szelektíven összegyűjtött hulladék kezelése a Szent Péter téren, ahol nap mint nap turisták ezrei fordulnak meg. Ezzel kapcsolatban Tornini elmondta: a kolonnádok alatt speciális műanyagszemét-gyűjtőket helyeztek el, ahol naponta közel 10 kilogramm hulladék gyűlik össze.
A Vatikánban elindították az úgynevezett „körkörös gazdaságot”: a szerves, illetve a metszésből, fűnyírásból származó – összesen mintegy 400 tonna – hulladékból komposzttrágyát készítenek, s arra törekszenek, hogy a lehető legkisebb mennyiségű hulladékot kelljen elszállítani. „Igyekszünk újrafelhasználni ezt a hulladékot jó minőségű trágyaként a kertekben, a Vatikánban vagy Castel Gandolfóban” – fejtette ki a vatikáni kertészet és a köztisztasági hivatal felelőse.
Nyilatkozatában kiemelte, hogy sok munkát fektetnek a mentalitás megváltoztatásába is; többek között tanfolyamokat szerveztek a személyzetnek a különleges szemét kezeléséről.
Rafael Ignacio Tornini szerint kezdeményezéseik sikere abban áll, hogy komolyan vették Ferenc pápa Laudato si’ kezdetű enciklikájának irányvonalát: „közös otthonunkat védelmezni kell, és ha nem mi vagyunk az elsők, akkor ki lesz az...?”.
Forrás: Vatikáni Rádió
Fotó: Vatican News
Magyar Kurír