Ezek a rák korai tünetei férfiaknál

Kategória: Cikkek, írások Megjelent: 2019. április 25. csütörtök

Milyen jelekből ismerhetjük fel a rákos daganatot annak korai fejlődési szakaszában? Összeszedtük a leggyakoribb lehetséges tüneteket.
A rák korai felismerése sok esetben segíthet a betegség sikeres leküzdésében, a daganatra utaló különböző jeleket azonban könnyen összetéveszthetjük más egészségügyi problémák tüneteivel. A Medical News Today írása, mely a férfiak esetében előforduló esetleges tüneteket szedte össze, segít eligazodni a kérdésben.

Emésztési problémák
A különböző emésztési rendellenességek az esetek többségében eltérő bélrendszeri panaszok, például gyulladásos bélbetegség (IBD) vagy irritábilis bélszindróma (IBS) tüneteiként jelentkeznek, de ritkább esetben vastagbél-, húgyhólyag- vagy prosztatarák is állhat a háttérben. Nem szűnő székrekedés, illetve hányás-hasmenés esetén mindenképp vizsgáltassuk meg magunkat szakemberrel, különösen, ha székletünkben véres darabokra bukkanunk.
Az aranyérbetegség és a végbélrák egyaránt okozhat viszketést, fájást, illetve vérzést a végbélnyílásban, továbbá véres székletet. Aranyér esetében azonban ezek a tünetek időnként elmúlnak, majd újfent jelentkeznek, míg a végbélrák folyamatos, egyre fokozódó vérzést okoz.

Gondok a vizeléssel
A véres vizelet, illetve a folyamatos vizelési problémák húgyhólyag- vagy prosztatarák kialakulását is jelezhetik, ezért fontos, hogy orvoshoz forduljunk, ha ilyen tüneteket észlelünk magunkon. Utóbbi betegség esetében a fájdalmas, nehézkes vizelés, a csípő, égető vizelet, a gyenge folyam és a rendszertelen, kontrollálatlan hólyagműködés is gyakran tapasztalt tünetnek számítanak, emellett merevedési zavarok is felléphetnek.

Rendellenes fogyás
Testsúlyunk állandóan változik, nem utolsósorban étrendünknek és testmozgásunk mennyiségének függvényében. Gyakran előfordul, hogy szinte „magától” felszalad ránk néhány pluszkiló, vagy épp ellenkezőleg, meglepődve vesszük észre, hogy a mérleg kicsit kevesebbet mutat, mint gondoltuk. Ellenben aggodalomra adhat okot, ha rövid időn belül, anélkül hogy diétáznánk vagy többet mozognánk, mint korábban, komolyabb súlycsökkenést észlelünk magunkon. A szakemberek szerint, ha bármilyen látható magyarázat nélkül korábbi testsúlyunk öt százalékánál többet adunk le egy év leforgása alatt, érdemes felkeresni orvosunkat. Természetesen ez még nem jelenti azt, hogy rákbetegség veszélye áll fenn, hiszen a rendellenes fogyás hátterében számtalan különféle egészségi ok húzódhat meg.

Herefájdalmak
Különösen a 20-34 év közötti férfiak esetében jelentkeznek gyakran a heréket érintő problémák, melyek szintén számos különböző betegségre, többek közt bakteriális és vírusfertőzésekre vezethetőek vissza, de nem zárható ki az sem, hogy a hererák kialakulásának jeleiről van szó. Korai stádiumban a hereráknak olykor tünetmentes. Leggyakrabban a herezacskón megjelenő csomós duzzanat árulkodhat arról, hogy daganattal van dolgunk, emellett intő nyom lehet a herékben jelentkező, nem múló fájdalom, a herezacskó méretének vagy állagának megváltozása, a zacskók megduzzadása, illetve az ágyékban észlelt tompa fájások. Ha ezek valamelyikét észleljük magunkon, ne habozzunk szakember segítségét kérni.

Csomók a mellszövetben
Habár a mellrák kialakulásának esélye férfiaknál jóval ritkább, mint a nők esetében, érdemes tisztában lennünk a lehetséges tünetekkel. A legkorábbi aggasztó jel mindkét nemnél egy fájdalommentes csomósodás megjelenése a mellszövetben. A férfi mellrák gyakran a mellbimbók alatti, apró zsírpárnákat tartalmazó részen kezdődik, ezért különösen ezt a területet érdemes szemmel tartani. A csomók megjelenése mellett a mellbimbó, illetve az azt körülvevő bőr kipirosodása és hámlása, és a bimbók befelé fordulása jelezheti a rosszindulatú daganat felbukkanását.

Kisebesedett száj és bőr
A bőr- illetve szájrák korai jelei megtévesztőek tudnak lenni, ugyanis gyakran hasonlítanak más bőrbetegségek által produkált tünetekre. A bőrrák leggyakoribb kezdeti jele a vérző, kisebesedett kinövések megjelenése a bőrfelületen. Korai stádiumban a szájrák nagyméretű, vöröses foltok, illetve nem gyógyuló sebek megjelenéséhez vezet a szájpadon és a szájnyálkahártyán. Érdemes figyelnünk a leukoplakiák, vagyis a szájüreg nyálkahártyáján megjelenő, fájdalommentes, de levakarhatatlan fehér foltok megjelenésére is, ezek ugyanis gyakran a szájrák előjeleinek számítanak. Mind a leukoplakia, mind a szájrák leggyakoribb okozója a dohányzás.

Folyamatos köhögés
A tüdőrák egyik korai tünete lehet a folyamatos, nem múló, egyre intenzívebb köhögés. Különösen érdemes szakorvoshoz fordulnunk abban az esetben, ha vért vagy vastag, nyálkás torokváladékot köhögünk fel, a szokottnál gyakrabban berekedünk, nehezen lélegzünk és nem kapunk levegőt, gyorsan kifáradunk, illetve mellkasi fájdalmakra panaszkodunk.

Gyomorfájdalmak
A folyamatos gyomorfájás és a nem múló émelygés gyakran különféle emésztési rendellenességek, például a fentebb már említett IBS-szindróma vagy a gyomor-bélhurut jelei, de ritkább esetben nem zárható ki, hogy kezdeti stádiumban lévő gyomor-, epevezeték- vagy hasnyálmirigyrák tünetei. Ezúttal is ajánlott a tünetek észlelését követően minél hamarabb orvosi szakvizsgálatot kérnünk.

Csontfájdalmak
Egyes daganatfajták, például a tüdő- vagy a prosztatarák előrehaladottabb stádiumban gyakran átterjednek más szerveinkre, illetve csontjainkra is. Az esetleges áttétek tompa, viszkető fájdalmat eredményeznek a csontokban, mely először vissza-visszatér, végül állandósul. Emellett gyengíti is csontjainkat a daganat terjedése, melynek következtében könnyebben szenvedünk törést vagy zúzódást.

Fáradtságérzet
Előfordul, hogy folyamatosan fáradtnak érezzük magunkat, illetve a szokottnál hamarabb kimerülünk. Számtalan egészségügyi probléma, többek közt a rákos betegség különböző fajtái is okozhatnak megnövekedett fáradtságérzést. Egyes daganattípusok, például a leukémia vagy a limfóma, gátolják a megfelelő vörösvérsejt-termelődést, így szervezetünk kevesebb oxigénhez jut, ami gyakran gyorsabb kifáradáshoz vezet. Továbbá a daganatok az egészséges sejteken élősködnek, melyek pusztulása szintén növeli a fáradtságérzetet, emellett pedig – mint fentebb már szóba került – gyors súlyvesztés figyelhető meg. Ha megfelelő mennyiségű alvást követően is fáradtnak és kimerültnek érezzük magunkat, érdemes orvoshoz fordulnunk problémánkkal.

Összegzés
Számos daganatos betegség sikeres kezelésének kulcsa a korai stádiumban történő felismerés, ezért mindig figyeljünk oda a fentebb vázolt esetleges tünetekre, és ha bármelyiket észlelnénk magunkon, ne habozzunk szakember segítségét kérni. Érdemes rendszeres időközönként eljárni rutin szűrővizsgálatra is, különösen ötvenéves kor felett, ugyanis ebben az életkorban megnő a kockázata a betegség egyes fajtái – például a prosztatarák – kialakulásának. A rák számos formája megfelelő kezeléssel legyőzhető, ehhez azonban folyamatosan szemfülesnek kell lennünk.
(divany.hu)

You have no rights to post comments