Összegzés a cigányság körében végzett munkámról

Kategória: Tanúságtételek, beszámolók Megjelent: 2010. december 28. kedd

Elöljáróban szeretném elmondani, hogy 20 éve vagyok kapcsolatban az érdi cigánysággal.

A 80-as évek végén szociális munkásként, majd szociális intézmény-hálózat vezetőjeként a cigányság körülményeit szokásait, rétegződéseit – főleg Érden –, sikerült nagyon jól megismernem.

Az agglomerációból eredő bevándorlás, a szegregálódás, telepszerű képződmények kialakulása és azok kezelése - olykor a város vezetése nélküli megoldások és a cigánysággal szövetségben kialakult gondozási módok -, sok tapasztalat szerzésére adtak lehetőséget.

A múlt eredményei miatt nyugdíjazásom után 2001-ben az akkor regnáló polgármester - jobboldali elköteleződésem ellenére –, általános szociális referensnek hívott meg. Ebben az időben cigány telepek felszámolásával bíztak meg egyéb szociális tanácsadás mellett.

Ezeken a telepeken rendezetlen tulajdonjogok voltak. Egy korábbi pincesoron – ahol a tulajdonos nem tudta tulajdonosi jogait érvényesíteni –, önkényes betelepülő cigányok laktak az egészségtelen, domboldalba vájt lyukakban. Itt 50-en éltek, gyermekek és felnőttek, gyakran kellett kártékony állatokat irtani, fertőtleníteni. Ennek a telepnek a felszámolását az önkormányzat anyagi segítségével a cigányság megelégedésére meg tudtam oldani.

Volt olyan telep amelyet fel kellett számolnom, ahol egy lakásban és körülötte 48-an laktak, bódékban sátrakban. Az itt lakók számára is sikerült önálló lakhatást biztosítani.

Az elmúlt időben még fokozottabban és differenciáltabban foglalkoztam a cigánysággal.

A rendszerváltozás a cigányság körében slumosodást, (további lecsúszást, gettósodást) idézett elő - utcák, lepusztult lakókörzetek alakultak ki.

Egy évvel ezelőtt készítettem egy problémakatasztert az érdi cigány lakosságról.

- a szociális problémák okai

- veszélyeztetettség

- közegészségügyi problémák

- iskolai végzettség /felnőtt lakosság körében/

- gyermekek magántanulósága (60 magántanulót tartottak nyílván)

- iskolai előkészítés a cigányság körében

- munkaerő-piacon való részvétele a cigányságnak

- rezsi- vagy lakáscélú tartozások

Végül egy intézkedési javaslatot készítettem, melyet az elmúlt (és jelenlegi) önkormányzati vezetés nem tárgyalt.

Szükségesnek láttam a cigányság körében missziós munkát végezni. Ebben Dr. Székely János püspök, a Katolikus Egyház cigányügyi referense is segítségemre van. Kapcsolatban vagyok Hofher József jezsuita szerzetes atyával és a Verbita Rend lelkipásztoraival is. A Szeretet Misszionáriusaival (Teréz anya leányai) rendszeresen látogatjuk ezeket a családokat. Szükség vagy krízis esetén gyűjtés szervezünk egy-egy családnak.

Önkormányzati szinten közhasznú munkát, képzést szerveztem a helyi Munkaügyi Kirendeltség támogatásával.

Pályázatot készítettem a TÁMOP 5.2.2 Gyerekház témakörében, ami 0-5 éves korig készítené fel a szülőket és gyermekeket az óvodai beilleszkedésre - ennek elbírálása folyamatban van. 

Nyáron az iskolákban megbukott tanulók részére korrepetálás biztosítottam a Kaji Jag roma nemzetiségi iskola pedagógusaival.

A Pedagógiai Szakszolgálattal és szakemberekkel javaslatot dolgoztunk ki „tanoda program” és a „pedellusi” rendszer megvalósítására a magántanulóság elkerülésére és megelőzésére. 

Több kirándulást tettünk a Szeretet Misszionáriusainak segítségével. Laikus segítőkkel evangelizációs alkalmakat tartunk, nyáron egy fesztivált is sikerült megszervezni.

Rendszerességgel írtam kérvényeket, beadványokat a cigányság ügyes-bajos elintézendő ügyeikben mivel semmilyen lehetőségük erre nincs a hivatali ügyrendben.

Összesgezve: a cigányság nagyon komplex ellátást igényel. A meglévő ellátási formák –családsegítő, polgármesteri hivatal, iskolák –, a többségi lakosság számára kínálnak alkalmas megoldást, ügyintézést. A cigány lakosság ezektől a lehetőségektől leszakadva sajátos, egyéni módon rendezi életét, ami látens, időnként törvénykerülő, és sem nekik sem a többségi lakosságnak nem élhető állapot.

A jelenlegi kormány nem teheti meg, hogy egy-egy város vagy település regnáló vezetőjének szubjektív megítélésére hagyja ennek a súlyos problémának a kezelését.

Végül: idén az önkormányzati választások után az új (jobboldali) polgármester megszüntette a munkaviszonyomat. A megkezdett munkát azonban nem hagytam, hagytuk abba, mivel annak folytatása – még ha társadalmi munkában, anyagi eszközök híján is -, mindannyiunk közös érdeke.

Tarnóczi Istvánné, Marika

You have no rights to post comments